< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

443 (CDXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 443 година од новата ера, 443. од првиот милениум, 43. од V век и четвртта од 440-тите.

443 во разни календари
Грегоријански календар443
CDXLIII
Ab urbe condita1196
Асирски календар5193
Балиски календар364–365
Бенгалски календар−150
Берберски календар1393
Будистички календар987
Бурмански календар−195
Византиски календар5951–5952
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3139 или 3079
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3140 или 3080
Коптски календар159–160
Етиопски календар435–436
Еврејски календар4203–4204
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера499–500
 - Сачка ера364–365
 - Кали-југа3543–3544
Холоценски календар10443
Ирански календар179 п.п. – 178 п.п.
Исламски календар185 п.х. – 184 п.х.
Јавански календар327–328
Јулијански календар443
CDXLIII
Корејски календар2776
Мингуо-календар1469 пред Р. Кина
民前1469年
Нанакшахи−1025
Селевкидски календар754/755 г.г.
Тајландски сончев календар985–986
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
569 или 188 или −584
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
570 или 189 или −583

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5951 и 5952 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5193 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4203 и 4204 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1196.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 443 година се протега во 3079 и 3080, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3139 и 3140 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 986. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 185 и 184 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди