< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

479 (CDLXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 479 година од новата ера, 479. од првиот милениум, 79. од V век и последна од 470-тите.

479 во разни календари
Грегоријански календар479
CDLXXIX
Ab urbe condita1232
Асирски календар5229
Балиски календар400–401
Бенгалски календар−114
Берберски календар1429
Будистички календар1023
Бурмански календар−159
Византиски календар5987–5988
Кинески календар戊午(зем. коњ)
3175 или 3115
    — до —
己未年 (зем. коза)
3176 или 3116
Коптски календар195–196
Етиопски календар471–472
Еврејски календар4239–4240
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера535–536
 - Сачка ера400–401
 - Кали-југа3579–3580
Холоценски календар10479
Ирански календар143 п.п. – 142 п.п.
Исламски календар147 п.х. – 146 п.х.
Јавански календар364–365
Јулијански календар479
CDLXXIX
Корејски календар2812
Мингуо-календар1433 пред Р. Кина
民前1433年
Нанакшахи−989
Селевкидски календар790/791 г.г.
Тајландски сончев календар1021–1022
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
605 или 224 или −548
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
606 или 225 или −547

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5987 и 5988 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5229 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4239 и 4240 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1232.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 479 година се протега во 3115 и 3116, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3175 и 3176 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1022. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 147 и 146 година пред хиџра.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди