< 4 век 5 век 6 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

441 (CDXLI) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 441. година од новата ера, 441. од првиот милениум, 41. од 5 век и втора од 440-тите.

441 г.  во други календари
Грегоријански календар 441
CDXLI
Ab urbe condita 1194
Асирски календар 5191
Бахајски календар -1403–-1402
Бенгалски календар -152
Берберски календар 1391
Будистички календар 985
Бурмански календар -197
Византиски календар 5949–5950
Еврејски календар 4201–4202
Ерменски календар
Етиопски календар 433-434
Ирански календар 181 п.с. – 180 п.с.
Исламски календар 187 пред хиџра – 186 пред хиџра
Јулијански календар 441    CDXLI
Кинески календар 庚辰年月日
(3077/3137)
— до —
辛巳年月日
(3078/3138)
Коптски календар 157–158
Корејски календар 2774
Календар Мингуо 1471 пред РК
民前1471年
Селевкидски календар 752–753
Тајландски сончев календар 984
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 497–498
 - Шака самват 363–364
 - Кали југа 3542–3543
Холоценски календар 10441
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 5949 и 5950 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5191 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4201 и 4202 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1194.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 441. година се протега во 3077 и 3078, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3137 и 3138 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 984. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 187 и 186 година пред хиџра.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди