Полинезија

подрегион на Океанија

Координати: 16°51′11″ S; 148°24′19″ E / 16.8529613° ЈГШ; 148.4052203° ИГД / -16.8529613; 148.4052203

Полинезија (од грчки: πολύς „поли“ многу + νῆσος „нисос“ остров) — регион во Океанија. Самиот регион е составен од повеќе од 1000 острови распоредени во централниот и јужниот дел од Тихиот Океан. Луѓето кои живеат во овој регион географски се нарекуваат Полинезијци и споделуваат голем број сличности.[1] Поимот „Полинезија“ за првпат е употребен во 1756 година од францускиот писател Шарл де Брос.

Карта на Полинезија.
Карта на историските правци на преселба во Полинезија.

ОстровиУреди

 
Моореја, Француска Полинезија.

Следните острови и островски групи се сметаат за дел од Полинезија. Некои острови од Меланезија и Микронезија се културно и антрополишки се сметаат за полинезиски.

ПолинезијаУреди

Околни полинезиски островиУреди

МеланезијаУреди

МикронезијаУреди

НаводиУреди

  1. Hiroa, Te Rangi (Sir Peter Henry Buck) (1964). Vikings of the Sunrise. NZ Electronic Text Centre, Victoria University, NZ Licence CC-BY-SA 3.0. Whitcombe and Tombs Ltd. стр. 67. Посетено на 2 март 2010.

ПоврзаноУреди