< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1192 (MCXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1192 година од новата ера, 192. од вториот милениум, 92. од XII век и трета од 1190-тите.

1192 во разни календари
Грегоријански календар1192
MCXCII
Ab urbe condita1945
Ерменски календар641
ԹՎ ՈԽԱ
Асирски календар5942
Балиски календар1113–1114
Бенгалски календар599
Берберски календар2142
Будистички календар1736
Бурмански календар554
Византиски календар6700–6701
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
3888 или 3828
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
3889 или 3829
Коптски календар908–909
Етиопски календар1184–1185
Еврејски календар4952–4953
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1248–1249
 - Сачка ера1113–1114
 - Кали-југа4292–4293
Холоценски календар11192
Игбоански календар192–193
Ирански календар570–571
Исламски календар587–588
Јапонски календарКенкју 3
(建久3年)
Јавански календар1099–1100
Јулијански календар1192
MCXCII
Корејски календар3525
Мингуо-календар720 пред Р. Кина
民前720年
Нанакшахи−276
Селевкидски календар1503/1504 г.г.
Тајландски сончев календар1734–1735
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1318 или 937 или 165
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1319 или 938 или 166

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6700 и 6701 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5942 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4952 и 4953 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1945.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1192 година се протега во 3828 и 3829, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3888 и 3889 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1735. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 587 и 588 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди