Севиља

град во Шпанија

Севиља (шпански: Sevilla) — културен, финансиски и уметнички центар на јужна Шпанија и главен град на покраината Андалузија и покраината Севиља.

Севиља
Sevilla
Clockwise from top: Seville Cathedral and Giralda, Plaza de España in the Maria Luisa Park, Metropol Parasol, the Isabel II ("Triana") bridge and the Torre del Oro.
Clockwise from top: Seville Cathedral and Giralda, Plaza de España in the Maria Luisa Park, Metropol Parasol, the Isabel II ("Triana") bridge and the Torre del Oro.
Знаме на СевиљаГрб на Севиља
Гесло: NO8DO (It [Seville] has not abandoned me)
Грешка во Lua во Модул:Location_map, ред 522: Unable to find the specified location map definition: "Module:Location map/data/Шпанија Андалузија" does not existМестоположба во Андалузија
Севиља is located in Шпанија
Севиља
Севиља
Местоположба во Шпанија
Координати: 37°22′38″N 5°59′13″W / 37.37722° СГШ; 5.98694° ЗГД / 37.37722; -5.98694Координати: 37°22′38″N 5°59′13″W / 37.37722° СГШ; 5.98694° ЗГД / 37.37722; -5.98694
ЗемјаШпанија Шпанија
Автономна заедницаАндалузија Андалузија
ПокраинаFlag of Diputacion de Sevilla Spain.svg Севиља
ОпштинаСевиља
Управа
 • ВидГрадон. совет
 • ОрганAyuntamiento de Sevilla
 • ГрадоначалникХуан И.З. Алварез (ПП)
Површина
 • Градска140 км2 (50 ми2)
Надм. вис.&100000000000000070000007 м
Население (2011)INE
 • Градско703,021
 • Ранг4th
 • Густина5.002,93/км2 (1,295,750/ми2)
 • Метро1,519,639
Часовен појасCET (UTC+1)
 • Лете (ЛСВ)CEST (UTC+2)
Пошт. бр.41001-41080
Мреж. местоsevilla.org

Според пописот во 2005 г. Севиља има 704.154 жители (со предградијата 1.043.000), додека со околните населби овој број достигнува цифра од 1.317.098 според истата проценка, што ја става на четврто место во шпанските метрополи.

Градот е стар повеќе од 2.000 години.

Севиља како тема во уметностаУреди

Надворешни односиУреди

Збратимени градовиУреди

ПартнерстваУреди

НаводиУреди

  1. Федерико Гарсија Лорка, Неверна жена. Скопје: Македонска книга, Култура, Мисла, Наша книга, 1982, стр. 33.
  2. „Noticias - Sevilla Y Barcelona Colaborarán Estrechamente Para Difundir Los Valores Del Fórum“. Noticias.info. Посетено на 2011-04-10.
  3. 3,0 3,1 Hermanamientos con Latinoamérica Архивирано на 13 март 2016 г. (102,91 kB). [29-9-2008]
  4. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2008-09-24. Посетено на 2013-01-13.
  5. „Nos Visitó El Poder Popular De Ciudad De La Habana " Comité Local Pca-Sevilla“. Pcasevilla.wordpress.com. Архивирано од изворникот на 2009-06-30. Посетено на 2011-04-10.
  6. „Seville, Spain « Kansas City Sister Cities“. Kcsistercities.org. Архивирано од изворникот на 2013-11-21. Посетено на 2012-03-12.
  7. „Red de Hermanamientos entre Ciudades Marroquies y Andaluzas - Convenios y hermanamientas“. An-mar.org. 2006-05-01. Посетено на 2011-04-10.
  8. „Kraków otwarty na świat“. www.krakow.pl. Посетено на 2009-07-19.

Надворешни врскиУреди