Кенигсбрик (германски: Königsbrück, горнолужички: Kinspork) — град во округот Бауцен, во сојузната покраина Саксонија, Германија. Се наоѓа 14 километри западно од Каменц и 27 километри североисточно од Дрезден. Кенигсбрик е познат по западната порта на историскиот регион Горна Лужица.

Кенигсбрик/Кинспорк

Königsbrück/Kinspork

Воздушен поглед на Кенигсбрик
Воздушен поглед на Кенигсбрик
Грб на Кенигсбрик/Кинспорк
Кенигсбрик/Кинспорк is located in Германија
Кенигсбрик/Кинспорк
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Бауцен
Општ. заед. Кенигсбрик
Градски единици 3
Градоначалник Хајко Дризнак (ДХС)
Основни податоци
Површина 77,83 км2
Надм. височина 175 м
Население 4.565 (31 декември 2020)[1]
 - Густина 59 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. BZ
Пошт. бр. 01936
Повик. бр. 035795
Портал www.koenigsbrueck.de
Местоположба на градот Кенигсбрик/Кинспорк во рамките на округот Бауцен
Карта
Координати 51°15′N 13°53′E / 51.250° СГШ; 13.883° ИГД / 51.250; 13.883Координати: 51°15′N 13°53′E / 51.250° СГШ; 13.883° ИГД / 51.250; 13.883

ИсторијаУреди

 
Градско собрание

Првпат споменат во 1248 како населба околу тврдина на Горна Лужица, каде трговскиот пат Виа Регија ја поминувал границата со грофовијата Мајсен. Првпат споменат како град во 1331, Кенигсбрик од 1562 бил административен центар на чешката управа, кој премина по покровителство на изборното кнежевство Саксонија според Прашкиот мир од 1635. Во 1906, Кралството Саксонија имало големи тренинг-области покрај Дрезден, кои по Втората светска војна биле користени од Советската армија и конечно затворени во 1992 г.

Познати луѓеУреди

НаводиУреди

  1. „Тековно население по општини во 2020 г.“. Статистичка служба на Саксонија. јуни 2020. (германски)

Надворешни врскиУреди