< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1128 (MCXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1128 година од новата ера, 128. од вториот милениум, 28. од XII век и деветта од 1120-тите.

1128 во разни календари
Грегоријански календар1128
MCXXVIII
Ab urbe condita1881
Ерменски календар577
ԹՎ ՇՀԷ
Асирски календар5878
Балиски календар1049–1050
Бенгалски календар535
Берберски календар2078
Будистички календар1672
Бурмански календар490
Византиски календар6636–6637
Кинески календар丁未(огн. коза)
3824 или 3764
    — до —
戊申年 (зем. мајмун)
3825 или 3765
Коптски календар844–845
Етиопски календар1120–1121
Еврејски календар4888–4889
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1184–1185
 - Сачка ера1049–1050
 - Кали-југа4228–4229
Холоценски календар11128
Игбоански календар128–129
Ирански календар506–507
Исламски календар521–523
Јапонски календарDaiji 3
(大治3年)
Јавански календар1033–1034
Јулијански календар1128
MCXXVIII
Корејски календар3461
Мингуо-календар784 пред Р. Кина
民前784年
Нанакшахи−340
Селевкидски календар1439/1440 г.г.
Тајландски сончев календар1670–1671
Тибетски календар阴火羊年
(женски оган-коза)
1254 или 873 или 101
    — до —
阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1255 или 874 или 102

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6636 и 6637 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5878 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4888 и 4889 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1881.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1128 година се протега во 3764 и 3765, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3824 и 3825 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1671. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 521 и 523 исламска година.

Настани

уреди
 
Царот Јован II Комнин, водач на византиската војска во Битката кај Харам

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  1. Angold, Michael (1997). The Byzantine Empire, 1025–1204: A Political History, p. 153. ISBN 978-0-5822-9468-4.