< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1127 (MCXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1127 година од новата ера, 127. од вториот милениум, 27. од XII век и осма од 1120-тите.

1127 во разни календари
Грегоријански календар1127
MCXXVII
Ab urbe condita1880
Ерменски календар576
ԹՎ ՇՀԶ
Асирски календар5877
Балиски календар1048–1049
Бенгалски календар534
Берберски календар2077
Будистички календар1671
Бурмански календар489
Византиски календар6635–6636
Кинески календар丙午(огн. коњ)
3823 или 3763
    — до —
丁未年 (огн. коза)
3824 или 3764
Коптски календар843–844
Етиопски календар1119–1120
Еврејски календар4887–4888
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1183–1184
 - Сачка ера1048–1049
 - Кали-југа4227–4228
Холоценски календар11127
Игбоански календар127–128
Ирански календар505–506
Исламски календар520–521
Јапонски календарDaiji 2
(大治2年)
Јавански календар1032–1033
Јулијански календар1127
MCXXVII
Корејски календар3460
Мингуо-календар785 пред Р. Кина
民前785年
Нанакшахи−341
Селевкидски календар1438/1439 г.г.
Тајландски сончев календар1669–1670
Тибетски календар阳火马年
(машки оган-коњ)
1253 или 872 или 100
    — до —
阴火羊年
(женски оган-коза)
1254 или 873 или 101

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6635 и 6636 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5877 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4887 и 4888 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1880.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1127 година се протега во 3763 и 3764, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3823 и 3824 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1670. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 520 и 521 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
 
Болеслав I Високиот

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди