< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1144 (MCXLIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1144 година од новата ера, 144. од вториот милениум, 44. од XII век и петта од 1140-тите.

1144 во разни календари
Грегоријански календар1144
MCXLIV
Ab urbe condita1897
Ерменски календар593
ԹՎ ՇՂԳ
Асирски календар5894
Балиски календар1065–1066
Бенгалски календар551
Берберски календар2094
Будистички календар1688
Бурмански календар506
Византиски календар6652–6653
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3840 или 3780
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3841 или 3781
Коптски календар860–861
Етиопски календар1136–1137
Еврејски календар4904–4905
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1200–1201
 - Сачка ера1065–1066
 - Кали-југа4244–4245
Холоценски календар11144
Игбоански календар144–145
Ирански календар522–523
Исламски календар538–539
Јапонски календарКоџи 3 / Тенјо 1
(天養元年)
Јавански календар1050–1051
Јулијански календар1144
MCXLIV
Корејски календар3477
Мингуо-календар768 пред Р. Кина
民前768年
Нанакшахи−324
Селевкидски календар1455/1456 г.г.
Тајландски сончев календар1686–1687
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1270 или 889 или 117
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1271 или 890 или 118

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6652 и 6653 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5894 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4904 и 4905 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1897.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1144 година се протега во 3780 и 3781, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3840 и 3841 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1687. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 538 и 539 исламска година.

Настани уреди

 
Џефри Плантагенет

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди