< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1161 (MCLXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1161 година од новата ера, 161. од вториот милениум, 61. од XII век и втора од 1160-тите.

1161 во разни календари
Грегоријански календар1161
MCLXI
Ab urbe condita1914
Ерменски календар610
ԹՎ ՈԺ
Асирски календар5911
Балиски календар1082–1083
Бенгалски календар568
Берберски календар2111
Будистички календар1705
Бурмански календар523
Византиски календар6669–6670
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3857 или 3797
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3858 или 3798
Коптски календар877–878
Етиопски календар1153–1154
Еврејски календар4921–4922
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1217–1218
 - Сачка ера1082–1083
 - Кали-југа4261–4262
Холоценски календар11161
Игбоански календар161–162
Ирански календар539–540
Исламски календар555–557
Јапонски календарЕјрјаку 2 / Охо 1
(応保元年)
Јавански календар1067–1068
Јулијански календар1161
MCLXI
Корејски календар3494
Мингуо-календар751 пред Р. Кина
民前751年
Нанакшахи−307
Селевкидски календар1472/1473 г.г.
Тајландски сончев календар1703–1704
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
1287 или 906 или 134
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
1288 или 907 или 135

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6669 и 6670 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5911 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4921 и 4922 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1914.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1161 година се протега во 3797 и 3798, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3857 и 3858 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1704. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 555 и 557 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди