Флеш Валон 2019

83. издание на велосипедската трка

Флеш Валон 2019 — 83. издание на велосипедската еднодневна трка Флеш Валон, која се одржала на 24 април како деветнаесетти настан во сезоната на Светската турнеја.[1]

Флеш Валон 2019
Детали за трката
Издание83. Флеш Валон
НатпреварувањеСветска турнеја на UCI 2019 1.UWT
Датум24 април 2019
Растојание195,5 км
ДржаваBEL Белгија
ПоаѓалиштеАнс
ОдредиштеУј
Екипи25
Возачи на почеток175
Возачи на крај102
Просечна брзина39,63 км/ч
Добитници на наградите
ПобедникFRA Жилијан Алафилип (Декојнинк-Квик Степ)
ВторопласиранDEN Јакоб Фуглсанг (Астана)
ТретопласиранITA Диего Улиси (ОАЕ Емирати)
◀20182020▶
Документација

Била освоена по втор последователен пат од страна на Жилијан Алафилип.[2]

Екипи уреди

Бидејќи Флеш Валон е настан од Светската турнеја, сите осумнаесет UCI World Tour екипи биле автоматски поканети и се обврзани да учествуваат на трката.[3] Седум професионални континентални екипи биле дополнително поканети, со што била заокружена главната група од 25 екипи.[4]

Екипи од Светската турнеја на UCI (18)Професионални континентални екипи (7)

Поредок уреди

Завршен пласман уреди

[5]

 Генерален пласман
ВозачЕкипаВреме
1.   Жилијан Алафилип Декојнинк-Квик Степ4ч 55' 14
2.   Јакоб Фуглсанг Астана+ 0
3.   Диего Улиси ОАЕ Емирати+ 6
4.   Бјорг Ламбрехт Лото-Судал+ 8
5.   Максимилијан Шахман Бора-Хансгрое+ 8
6.   Бауке Молема Трек-Сегафредо+ 8
7.   Патрик Конрад Бора-Хансгрое+ 8
8.   Мајкл Метјус Тим ДСМ+ 8
9.   Јеле Ванендерт Лото-Судал+ 11
10.   Енрико Гаспарото Дименжн Дата+ 11
Извор: ProCyclingStats


Список на учесници уреди

Наводи уреди

  1. „UCI reveal WorldTour calendar for 2019“. Cycling News. Посетено на 23 октомври 2018.
  2. „Fleche Wallonne: Anna van der Breggen & Julian Alaphilippe win“. BBC Sport. Посетено на 25 април 2019.
  3. „UCI Cycling Regulations: Part 2: Road Races page 110 article 2.15.127“ (PDF). uci.ch. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот (PDF) на 2 јули 2015. Посетено на 20 август 2015.
  4. „ASO maakt wildcards Waalse koersen bekend - WielerFlits“. Посетено на 22 април 2019.
  5. „Флеш Валон 2019“. ProCycling.

Надворешни врски уреди