Барт де Клерк

белгиски велосипедист

Барт де Клерк (холандски: Bart De Clercq; р. 26 август 1986) — поранешен белгиски професионален друмски велосипедист, кој возел професионално во периодот 2011-2019 за екипите Лото-Судал и Ванти-Гобер.[1]

Барт де Клерк
Де Клерк на Париз-Ница 2011
Лични податоци
Цело имеБарт де Клерк
Роден26 август 1986(1986-08-26)(37 г.)
Зотегем,  Белгија
Висина1,83 м
Маса67 кг
Податоци за клубот
Мом. клубпензиониран
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачуниверзален возач
Аматерски клубови
2008
2009–2010
Ондер Онс Парике
Даво-Лото-Давитамон
Професионални клубови
2011–2017
2018-2019
Омега Парма-Лото
Ванти-Груп Гобер
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
1 поединечна етапа (2011)

Негова прва професионална победа била седмата етапа на Џиро д’Италија 2011.[2]

Достигнувања

уреди
2009
4. Сиркуит де Валони
5. ГП Тел
2010
5. Краен пласман Џиро дела Вале д’Аоста
2011
1. Етапа 7 Џиро д’Италија
2013
5. Краен пласман Вуелта а Андалусија
7. Трофео Сера де Трамунтана
9. Краен пласман Тур де Сан Луис
2015
2. Краен пласман Трка околу Полска
1. Етапа 5
2016
2. Краен пласман Тур де л’Ен
1.   Планински пласман

Распоред на резултатите на големите трки

уреди
Голема трка 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017
  Џиро 26 40 СО
  Тур 38 СО
  Вуелта 17 СО 34 14 53 40

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи

уреди
  1. „Bart De Clercq announces the end of his career“. Ванти-Гобер. Want You Cycling ASBL. 11 September 2019. Архивирано од изворникот на 31 December 2019. Посетено на 31 December 2019.
  2. „Барт де Клерк победи на седмата етапа“. The Daily Telegraph. Telegraph Media Group. 13 мај 2011. Посетено на 5 јануари 2012.

Надворешни врски

уреди