Рубен Гереиро

португалски велосипедист

Рубен Антонио Алмеида Гереиро (португалски: Rúben António Almeida Guerreiro; р. 6 јули 1994) — португалски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн-ИзиПост.[1]

Рубен Гереиро
Гереиро на Трката околу Фландрија за млади во 2015 година
Лични податоци
Цело имеРубен Антонио Алмеида Гереиро
Роден6 јули 1994(1994-07-06)(29 г.)
 Португалија
Висина1,78 м
Маса64 кг
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн-ИзиПост
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Вид на возачспецијалист за качување
Професионални клубови
2015–2016
2017–2018
2019
2020-
Хагенс Берман Аксеон
Трек-Сегафредо
Катјуша-Алпесин
ЕФ Про Сајклинг
Значајни победи
Големи трки
Џиро д’Италија
Планински пласман (2020)
1 поединечна етапа (2020)

Еднодневни трки и класици

Национален друмски првак (2017)
Последна промена
12 јуни 2022

Во август 2016 година, Трек-Сегафредо објавила дека потпишале договор со Гереиро до 2018 година.[2] Се приклучил на Катјуша-Алпесин за сезоната 2019 со едногодишен договор.[3] Во август 2019 година бил именуван во почетниот состав за Вуелта а Еспања 2019.[4]

Во октомври 2020 година бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2020.[5] Ја освоил деветтата етапа и ја завршил трката како предводник на планинскиот пласман, станувајќи прв португалски возач кој освоил пласман на некоја голема трка.

Достигнувања уреди

2012
1.   Национално јуниорско друмско првенство
2014
1. Краен пласман Волта а Португал до Футуро
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 3
2015
1.   Краен пласман ГП Либерти Сегурос
1.   Пласман за млад возач
1. Етапа 2
Национални друмски првенства под 23 години
2. Друмска трка
3. Хронометар
10. Краен пласман Тур де Бос
2016
1.   Национално друмско првенство под 23 години
1. ГП Палио дел Речото
3. Лиеж-Бастоњ-Лиеж за млади
2017
1.   Национално друмско првенство
6. Класик Бретања
9. Краен пласман Трка околу Белгија
2018
4. Краен пласман Хералд Сан Тур
5. Класик Бретања
5. ГП Импанис-Ван Петегем
6. Краен пласман Трка околу Турција
9. Краен пласман Тур Даун Андер
10. Трка на Фјордови
2019
8. Краен пласман Тур Даун Андер
2020
Џиро д’Италија
1.   Планински пласман
1. Етапа 9
2021
8. Краен пласман Трка на Алпите
10. Копа Сабатини
2022
7. Флеш Валон

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2019 2020 2021
  Џиро 33 СО
  Тур 18
  Вуелта 17

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. „EF Education - Nippo“. UCI.org. Меѓународен велосипедистички сојуз. Архивирано од изворникот на 1 January 2021. Посетено на 1 January 2021.
  2. „Trek-Segafredo confirm signing of Mads Pedersen“. cyclingnews.com. 8 август 2016. Посетено на 8 август 2016.
  3. „Katusha-Alpecin sign Guerreiro for 2019“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 31 август 2018. Посетено на 4 јануари 2019.
  4. „2019: 74th La Vuelta ciclista a España“. ProCyclingStats. Посетено на 23 August 2019.
  5. „103rd Giro d'Italia: Startlist“. ProCyclingStats. Посетено на 2 October 2020.

Надворешни врски уреди