Марко Минард

холандски велосипедист

Марко Минард (холандски: Marco Minnaard; р. 11 април 1989) — холандски професионален друмски велосипедист, кој вози за професионалната континентална екипа Интермарше-Сиркус-Ванти.[1]

Марко Минард
Минард на Тур де л’Ен 2014
Лични податоци
Цело имеМарко Минард
Роден11 април 1989(1989-04-11)(35 г.)
Вемелдинге,  Холандија
Висина1,78 м
Маса65 кг
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Сиркус-Ванти
Дисциплинадрумски и велодромски велосипедизам
Улогавозач
Професионални клубови
2012–2013
2014–
Рабобанк Континентал Тим
Ванти-Груп Гобер
Последна промена
7 мај 2018

Во јуни 2017 година бил именуван во почетниот состав за Тур де Франс 2017.[2]

Достигнувања

уреди
2012
3. Катекурс
9. Ронде ван Минде-Недерланд
10. ГП Пино Черами
2014
1.   Планински пласман Ла Тропикал Амиса Бонго
4. Тур де Ванде
2016
7. Краен пласман Трка околу Норвешка
10. Краен пласман Трка околу Австрија
2017
1.   Краен пласман Тур Рон-Алп Изер
1.   Спринтерски пласман Вуелта а Андалусија
9. Краен пласман Тур ди Лимузен

Наводи

уреди
  1. „Marco Minnaard  » Wanty - Groupe Gobert“. Посетено на 28 октомври 2014.
  2. „2017: 104th Tour de France: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 28 јуни 2017.

Надворешни врски

уреди