Хајме Кастрилјо

шпански велосипедист

Хајме Кастрилјо Сапатер (шпански: Jaime Castrillo Zapater; р. 13 март 1996) — шпански професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Мовистар Тим.[1]

Хајме Кастрилјо
Кастрилјо во 2018 година на Светско друмско првенство под 23 години
Лични податоци
Цело имеХајме Кастрилјо Сапатер
Роден13 март 1996(1996-03-13)(27 г.)
Хака,  Шпанија
Податоци за клубот
Мом. клубМовистар Тим
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Аматерски клубови
2015–2017 Лизарте
Професионални клубови
2018– Мовистар Тим
Последна промена
30 април 2019

Достигнувања уреди

2017
1.   Национално хронометарско првенство под 23 години
2018
6. Светско друмско првенство под 23 години

Наводи уреди

  1. „Movistar completes reduced roster for 2018“. Cyclingnews.com. Immediate Media Company. 2 ноември 2017. Посетено на 3 јануари 2018.

Надворешни врски уреди