Лукаш Овсјан

полски велосипедист

Лукаш Овсјан (полски: Łukasz Owsian; р. 24 февруари 1990) — полски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата Интермарше-Сиркус-Ванти.[1]

Лукаш Овсјан
Лукаш Овсјан (2019)
Лични податоци
Цело имеЛукаш Овсјан
Роден24 февруари 1990(1990-02-24)(34 г.)
Податоци за клубот
Мом. клубИнтермарше-Сиркус-Ванти
Дисциплинадрумски велосипедизам
Улогавозач
Последна промена
26 мај 2019

Бил вклучен во почетниот состав на екипата за Џиро д’Италија 2017.[2]

Достигнувања уреди

2008
1. Етапа 4 Мировна трка за јуниори
2012
3. Краен пласман Карпати
2013
3. Краен пласман Докола Мазовша
2014
1. Етапа 3a (ТТТ) Велосипедска трка Сибиу
2015
2. Краен пласман Меморијал Грундман I
3. Карпати
2016
1. ГП Полски
2. Корона Коцич Гор
2017
1.   Планински пласман Трка околу Британија
2018
10. Краен пласман Околу Словачка

Распоред на резултатите на големите трки уреди

Голема трка 2015 2016 2017 2018 2019
  Џиро 118 88
  Тур де Франс
  Вуелта а Еспања

СО = се откажал; — = не учествувал

Наводи уреди

  1. Ferri, Marco (24 декември 2018). „CCC Team, Riccardo Zoidl prende il posto di Denifl e completa il roster“ [CCC Team, Riccardo Zoidl takes the place of Denifl and completes the roster]. SpazioCiclismo (италијански). Gravatar. Посетено на 2 јануари 2019.
  2. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. Посетено на 2 мај 2017.

Надворешни врски уреди