Алекс Хаус

американски друмски велосипедист

Алекс Хаус (англиски: Alex Howes; р. 1 јануари 1988) — американски професионален друмски велосипедист, кој вози за UCI World Tour екипата ЕФ Едукејшн Фирст.[2][3]

Алекс Хаус
Лични податоци
Цело имеАлекс Хаус
Роденјануари 1 1988 (1988-01-01) (32 г.)
Денвер, Колорадо,  САД[1]
Висина1,80 м[1]
Маса61 кг[1]
Податоци за клубот
Мом. клубЕФ Едукејшн Фирст
ДисциплинаДрумски велосипедизам
УлогаВозач
Вид на возачСпецијалист за искачување
Аматерски клубови
2007
2008
2008–2010
2009
2011
Слипстрим-Чипотл (стажант)
Вело-Клуб Ла Пом Марсеј
ВМГ/Фелт
Гармин-Слипстрим (стажант)
Чипотл-Гармин Дивилопмент Тим
Професионални клубови
2012– Гармин-Баракуда
Последна промена
9 февруари 2019

Личен животУреди

Роден во Денвер, Колорадо, а моментално престојува во Жирона, Каталонија, Шпанија.[4] Додека настапувал како аматер, Хаус студирал исто така и на Универзитетот Колорадо.[5]

КариераУреди

Возел со професионалната екипа Слипстрим-Чипотл,[6][7] а со Вело-Клуб Ла Пом Марсеј, аматерска екипа, во 2007.[8][9]

За сезоните 2012 и 2013 потпишал со Гармин-Баракуда.[10][11] Останал со екипата и во 2014 година.[12][13] Ја освоил седмата етапа на САД Про Сајклинг Челинџ; негова прва професионална победа.[14][15]

Го обновил договорот со Канондејл-Гармин за сезоните 2015, 2016 и 2017.[16][17] Бил именуван во почетниот состав за Џиро д’Италија 2017.[18]

ДостигнувањаУреди

2009
1.   Национално критериум првенство под 23 години
1.   Национално друмско првенство под 23 години
4. Краен пласман Трка околу Јута
1.   Пласман за млад возач
1.   Планински пласман
1. Етапа 4
5. Маунт Иванс Хил
2010
2. Национално друмско првенство под 23 години
7. Тур Батенкил
2011
4. Краен пласман Тур Гила
4. Краен пласман Тур де Бос
2012
1. Етапа 2 (ТТТ) Трка околу Јута
6. Брабантсе Пејл
2013
8. Национално друмско првенство
2014
1. Етапа 7 САД Про Сајклинг Челинџ
3. Национално друмско првенство
2015
4. Национално друмско првенство
2016
2. Национално друмско првенство
9. Краен пласман Трка околу Алберта
2017
1.   Планински пласман Трка околу Баскија
Велосипедски класик Каскад
1. Етапа 1
1. Етапа 5
3. Краен пласман Класик Колорадо
1. Етапа 2
3. Краен пласман Трка околу Алберта
1. Етапа 3
7. Национално друмско првенство

Распоред на резултатите на големите тркиУреди

Голема трка 2013 2014 2015 2016 2017 2018
  Џиро 136
  Тур 127 131
  Вуелта 93 129

СО = се откажал; — = не учествувал

НаводиУреди

 1. 1,0 1,1 1,2 „Алекс Хаус“. usacycling.org. USA Cycling. конс. 11 јуни 2015. 
 2. Тим Канондејл-Гармин (TCG) - САД“, „Светска турнеја UCI“, Меѓународен велосипедистички сојуз (посет. 16 ноември 2014 г).
 3. Тим Гармин-Шарп-Баракуда го откри составот за 2013“, „Гармин-Шарп“, Slipstream Sports LLC, 28 декември 2012 (посет. 6 јануари 2013 г).
 4. Профил на Алекс Хаус“, „Гармин-Шарп“, Slipstream Sports LLC, 28 декември 2012 (посет. 6 март 2013 г).
 5. Alex Howes’ Golden Opportunity“, „Pro Cycling Golden.com“, Pro Cycling Golden, Inc, 3 мај 2012 (посет. 15 мај 2013 г).
 6. Сузан Вестемајер. „Slipstream-Chipotle announces pro continental status“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 7 декември 2006 (посет. 20 декември 2014 г).
 7. Press Release – Team Slipstream unveils ’07 roster“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 6 декември 2006 (посет. 20 декември 2014 г).
 8. Даниел Бенсон. „Alex Howes and Chipotle in perfect harmony“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 1 август 2011 (посет. 20 декември 2014 г).
 9. Ед Худ. „Alex Howes Interview: Impressing in Brabantse Pijl and Amstel Gold“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 12 април 2012 (посет. 20 декември 2014 г).
 10. Даниел Бенсон. „Rathe and Howes join Garmin-Cervelo“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 21 август 2011 (посет. 20 декември 2014 г).
 11. Нил Роџерс. „Garmin-Cervélo’s 2012 squad presented in Boulder“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 18 ноември 2011 (посет. 20 декември 2014 г).
 12. Стивен Фаранд. „Garmin-Sharp confirms its 2014 line-up“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 31 декември 2013 (посет. 20 декември 2014 г).
 13. Nine new signings for Garmin-Sharp team, youngest-ever roster in 2014“, „VeloNation“, VeloNation LLC, 31 декември 2014 (посет. 20 декември 2014 г).
 14. Pat Malach. „Howes wins USA Pro Challenge stage in Denver“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 24 август 2014 (посет. 20 декември 2014 г).
 15. Matthew Beaudin. „For Alex Howes, 2014 ‘a little confirmation’“, „VeloNews“, Competitor Group, Inc., 4 ноември 2014 (посет. 21 декември 2014 г).
 16. Pat Malach. „Howes signs three-year extension with Garmin“, „Cyclingnews.com“, Future plc, 25 август 2014 (посет. 20 декември 2014 г).
 17. Daniel Petty. „Alex Howes signs three-year extension with Garmin-Sharp cycling team“, „The Denver Post“, Digital First Media, 29 август 2014 (посет. 20 декември 2014 г).
 18. „2017: 100th Giro d'Italia: Start List“. Pro Cycling Stats. конс. 2 мај 2017. 

Надворешни врскиУреди