Алдо Нади (италијански: Aldo Nadi; 29 април 1899 - 10 ноември 1965) — италијански мечувалец кој важи за најголемиот на сите времиња.

Олимписки медалист
AldoNadi.jpg

Медали
Мечување во машка конкуренција[1]
Злато Антверпен 1920
Злато Антверпен 1920
Злато Антверпен 1920
Сребро Антверпен 1920
Алдо и Недо Нади во дуел. Кан, 1935 г.

Се родил во мечувалско семејство во Ливорно, Италија. Со брат му Недо се занимавале со мечувалство уште од многу мали нозе. Го изучувале спортот во стилот на класичната италијанска школа кај татка си, мечувалецот Бепе Нади, и обајцата веќе во тинејџерските години освојувале натпревари. Иеко Недо освоил повеќе златни медали (Недо освоил 6, а Алдо освоил 3), Алдо се сметал за подобар. Меѓу неговите противници бил и прочуениот француски мечувалец Лисјен Годен.

Во 1920 г., на возраст од 21 година, на олимпијадата Надо освоил златни медали во флорет—екипно, меч—екипно и сабја—екипно. Освоил и сребрен медал во сабја—поединечно. Тогаш златниот медал го земал брат му Недо Нади.

Надо се преселил во САД во 1935 г. Бил инструктор по мечување во Њујорк од 1935 до 1943 г. Во 1943 г. издал книга „За мечувалството“ (On Fencing). Во 1943 г. се преселил во Лос Анџелес, каде продолжил да подучува мечување во свое училиште, а покрај тоа вежбал и глумци за филмски сцени со мечување.

Во 1955 Нади ја напишал својата автобиографија „Живиот меч: Автобиографија на еден мечувалец“ (The Living Sword: A Fencer's Autobiography), издадена 30 години по неговата смрт. Ова го постигнал уредникот Ланс Лобо, а на крајот на делото стоел и поговор од Надиевиот ученик Вилијам М. Гоглер — мечувалски мајстор во стилот на италијанската школа.

Нади починал во сон во неговиот дом во Лос Анџелес на 10 ноември 1965 г.

ДелаУреди

  • Nadi, Aldo (1994). On Fencing. Sunrise, FL: Laureate Press. ISBN 1-884528-04-X.
  • Nadi, Aldo (1995). The Living Sword: A Fencer's Autobiography. Sunrise, FL: Laureate Press. ISBN 1-884528-20-1.

НаводиУреди

  1. „Олимписки резултати на Алдо Нади“. sports-reference.com. Посетено на 20 април 2010. (англиски)

Надворешни врскиУреди