Плоштад Свети Марко

Плоштад Свети Марко (колоквијално Марков плоштад ), е централниот плоштад на Горниот град во Загреб, некогаш познат како Радиќев трг. Освен црквата Св. Марко, на плоштадот Свети Марко е седиштето на највисоките државни институции: хрватскиот Сабор, Владата на Република Хрватска и Уставниот суд . Плоштадот Свети Марко во преносна смисла може да се означи и како хрватската политика, односно политиката на хрватската влада или парламент.

Плоштадот Св. Марко сликан од воздух.

Во 1740 година градскиот сенатор Иван Хјакинта наредил пред јужниот портал на парохиската црква Св. Марко да подигнат столб (вотивен споменик ), дело на Клаудиј Кауц, на чиј врв имало позлатен приказ на Пресвета Богородица, а во основата статуи на св. Јосиф, Св. Јован Непомук, св. Јован Евангелист и Св. Јован Крстител и приказ на грбовите на Хрватска, Славонија, Далмација и Загреб. Статуата во 1869 година била урната за изградба на чешма по повод посетата на царот Франц Јосип. Исто така, поради дотраеноста на статуата, донесена е одлука да се направи нова, за која бил задолжен Антон Доминик Фернкорн. Поради својата големина, новата статуа не била поставена на плоштадот, туку била поставена и вградена во фонтаната пред загрепската катедрала, а украсена е со претстави на четири ангели кои ги симболизираат четирите доблести: вера, надеж, чистота и смирението.[1]

Плоштадот е реновиран во 2006 година и поплочен со гранитни блокови.

Од август 2005 г Владата на Република Хрватска ги забранила сите јавни собири на плоштадот Свети Марко,[2] но ја укинала забраната за собири во јули 2012 година, новото свикување на Собранието.[3]

Низ историјата, плоштадот само еднаш го сменил името. По атентатот во белградското собрание, го добил името во чест на Стјепан Радиќ, а историското името му било вратено во 1990 година.[4]

На плоштадот од 1992 година до 2015 година сите претседатели на Републиката дале заклетва: Фрањо Туѓман (1992 и 1997), Стјепан Месиќ (2000 и 2005 година), Иво Јосиповиќ (2010) [5] и Колинда Грабар-Китаровиќ (2015).[6]

Бански двори, црквата Свети Марко и зградата на хрватскиот Сабор.

Поврзано

уреди
  • Горен град

Наводи

уреди

Надворешни врски

уреди
  1. „Jeste li znali da je na Markovom trgu nekada nalazio zavjetni spomenik Bezgrešnoj?” bitno.net. Objavljeno 8. prosinca 2022. Pristupljeno 10. prosinca 2022.
  2. http://www.index.hr/vijesti/clanak/od-sutra-na-snazi-zabrana-javnih-okupljanja-na-markovu-trgu/276971.aspx
  3. Ukinuta zabrana prosvjedovanja na Markovom trgu Архивирано на 14. srpnja 2014... liderpress.hr. Objavljeno 4. srpnja 2012. Pristupljeno 2. srpnja 2014.
  4. Saša Šimpraga, „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2015-02-18. Посетено на 2024-04-07., Zabranjeni trg, 16.02.2010.
  5. Ivo Josipović prisegnuo za novoga hrvatskog predsjednika, Večernji list, 18. veljače 2010.
  6. Predsjedničke inauguracije – od dr. Franje Tuđmana do Kolinde Grabar Kitarović, Narod.hr, pristupljeno 21. studenog 2015.