Играчи на хрватската фудбалска репрезентација

список на статии на Викимедија

Вклучувајќи го и периодот од 1940 до 1956 за хрватската репрезентација досега настапиле преку 250 играчи и од нив преку 90 постигнале барем еден гол.

ИсторијаУреди

 
Дарио Срна играчот со најмногу настапи во историјата на Хрватската репрезентација, вкупно 134.

Низ историјата за хрватската репрезентација настапиле преку 250 играчи. Некој од нив оставиле длабока трага и ќе останат запомнети некој не, но затоа е тука статистиката за да ги бележи сите нивни настапи низ историјата. Доскорашниот капитен на репрезентацијата Дарио Срна е рекордер во неколку категории. Тој е моментално играчот со најмногу настапи за хрватската репезентација вкупно 134, од неговото деби во ноември 2002 против Романијa[1][2][3]; исто така тој е единствениот активен репрезентативец во моментов со преку 100 настапи за Хрватска. Втора категорија каде што тој е водечки е бројот на настапи како капитен на репрезентацијата и такви има вкупно 65 досега, 17 повеќе од вториот на листата Звонимир Бобан. Срна исто така е играчот со најмногу настапи за Хрватска на големите настани заедно со Ивица Олиќ, вкупно по 5, две Светски и три Европски првенства (Олиќ играл на три Светски и две Европски првенства). Дарио Шимиќ пак бил првиот репрезентативец кој стигнал до 100-тиот настап за Хрватска, во натпреварот против Словенија на 20 август 2008.[4]

Моменталниот претседател на ХНС Давор Шукер е рекордер по бројот на постигнати голови за хрватската фудбалска репрезентација.[1][5] Тој има вкупно 45 гола од нив 6 на Светското првенство 1998 во Франција каде бил најдобар стрелец.[6] Тој исто така, е единствениот играч кој постигнал два хет-трика во коцкестиот дрес. Младен Петриќ е единствениот играч кој постигнал повеќе од три гола за хрватската репрезентација, откако на 7 октомври 2006 бил стрелец на четири гола во победата со 7-0 над Андора на Максимир.[7]

Најмладиот играч кој дебитирал за репрезентацијата бил Ален Халиловиќ со само 16 години 11 месеци и 22 дена,[8] додека најстариот играч кој настапил за репрезентација бил легендарниот голман Дражен Ладиќ со 37 години 4 месеци и 27 дена. Најмлад стрелец за репрезентацијата бил Иван Ракитиќ со 19 години 6 месеци и два дена, додека најстариот стрелец бил Нико Ковач со 36 години 10 месеци и 22 дена. Дражен Ладиќ исто така е рекоредер кај голманите со 467 минути без примен гол.

Предводејќи ја Хрватска до финалето на Светското првенство 2018 во Русија (во кое загубиле од Франција), Лука Модриќ бил прогласен за најдобар играч на првенството. Имајќи предвид дека во истата година бил и европски првак со Реал Мадрид, на крајот од годината сосема заслужено бил добитник и на Златната топка, со што станал првиот хрват кој ја освоил најважната поединечна награда во светот на фудбалот.

Вечен список на играчи по бројот на настапи за хрватската репрезентацијаУреди

Подолу е прикажана вечниот список на играчи по бројот на настапи за хрватската репрезентација.

 
Стипе Плетикоса цели 15 години речиси бил незаменлив на позицијата прв голман во хрватската репрезентација (1999-2014). Вкупно за националниот дрес има 114 настапи.
 
Јосип Шимуниќ со 105 настапи за репрезентацијата е трет на вечната листа.
 
Ивица Олиќ еден од петте играчи со преку 100 настапи за Хрватска.
 
Лука Модриќ од активните играчи има најмногу настапи за репрезентацијата (103) и е единствен активен играч со преку 100 настапи. Тој исто така е еден од најдобрите играчи на Хрватска во моментов.
 
Нико Ковач поранешен репрезентативец (83 настапи) и селектор на Хрватска (20 натпревари).
 
Иван Ракитиќ, уште еден активен репрезентативец со повеќе од 50 настапи за хрватската репрезентација
# Играч Реп. кариера Бр. настапи Деби
100+ настапи
1
Дарио Срна
2002–2016 134 20 ноември 2002 против   Романија
2
Лука Модриќ
2006- 122 1 март 2006 против   Аргентина
3
Стипе Плетикоса
1999–2014 114 10 февруари 1999 против   Данска
4
Јосип Шимуниќ
2001-2013 105 10 ноември 2001 против   Јужна Кореја
5
Иван Ракитиќ
2007– 104 8 септември 2007 против   Естонија
Ивица Олиќ
2002–2015 104 13 февруари 2002 против   Бугарија
7
Ведран Чорлука
2006– 103 16 август 2006 против   Италија
8
Дарио Шимиќ
1987–1994 100 10 март 1996 против   Јужна Кореја
99-50 настапи
9
Марио Манџукиќ
2007-2018 89 17 ноември 2007 против   Македонија
10
Роберт Ковач
1999-2009 84 28 април 1999 против   Италија
11
Нико Ковач
1979–1993 83 11 декември 1996 против Мароко
12
Иван Перишиќ
2011- 82 26 март 2011 против   Грузија
13
Роберт Јарни
1990-2002 81 22 декември 1990 против   Романија
Нико Крањчар
2004-2013 81 18 август 2004 против   Израел
15
Домагој Вида
2010- 75 23 мај 2010 против   Велс
16
Давор Шукер
1992–2002 69 22 декември 1990 против   Романија
17
Едуардо да Силва
2004-2014 64 16 ноември 2004 против   Ирска
18
Аљоша Асановиќ
1990–2000 62 17 октомври 1990 против   САД
19
Звонимир Солдо
1994-2002 61 20 април 1994 против   Словачка
20
Дражен Ладиќ
1990–2000 59 17 октомври 1990 против   САД
Јерко Леко
2002-2009 59 8 мај 2002 против   Унгарија
22
Даниел Прањиќ
2004-2015 58 16 ноември 2004 против   Ирска
23
Игор Тудор
1997-2006 55 15 ноември 1997 против   Украина
Огнен Вукојевиќ
2007-2014 55 16 октомври 2007 против   Словачка
25
Дејан Ловрен
2009- 53 8 октомври 2009 против   Катар
Игор Штимац
1990-2002 53 22 декември 1990 против   Романија
27
Матео Ковачиќ
2013- 52 22 март 2013 против   Србија
Горан Влаовиќ
1992-2002 52 5 јули 1992 против   Австралија
29
Звонимир Бобан
1990-1999 51 22 декември 1990 против   Романија
50-20 настапи
30
Марко Бабиќ
2002–2008 49 8 мај 2002 против   Унгарија
Роберт Просинечки
1994–2002 49 23 март 2004 против   Шпанија
Милан Рапаиќ
1994-2006 49 20 април 1994 против   Словачка
Марио Станиќ
1990–2001 49 3 септември 1995 против   Естонија
Стјепан Томас
1998–2006 49 22 април 1998 против   Полска
Иван Стриниќ
2010– 49 19 мај 2010 против   Австрија
36
Милан Бадељ
2010– 47 23 мај 2010 против   Велс
Марсело Брозовиќ
2014– 47 7 јуни 2014 против   Австралија
38
Андреј Крамариќ
2014- 46 4 септември 2014 против   Кипар
39
Шиме Врсаљко
2011- 45 9 февруари 2011 против   Чешка
Младен Петриќ
2001-2013 45 10 ноември 2001 против   Јужна Кореја
41
Славен Билиќ
1992-1999 44 5 јули 1992 против   Австралија
Даниел Субашиќ
2009-2018 44 14 ноември 2009 против   Лихтенштајн
43
Никола Калиниќ
2008– 42 24 мај 2008 против   Молдавија
44
Иван Класниќ
2004–2011 41 18 февруари 2004 против   Германија
45
Ален Бокшиќ
1993-2002 40 25 јуни 1993 против   Украина
46
Борис Живковиќ
1999-2007 39 13 ноември 1999 против   Франција
47
Никица Јелавиќ
2009–2014 36 8 октомври 2009 против   Катар
48
Бошко Балабан
2000–2007 35 16 август 2000 против   Словачка
49
Дадо Пршо
2003-2006 32 29 март 2003 против   Белгија
50
Никола Јеркан
1992–1997 31 5 јули 1992 против   Австралија
51
Даниел Шариќ
1997-2002 30 11 октомври 1997 против   Словенија
52
Гордон Шилденфелд
2009-2016 29 14 ноември 2009 против   Лихтенштајн
53
Томислав Бутина
2001-2006 28 5 септември 2001 против   Сан Марино
Анте Ребиќ
2013- 28 14 август 2013 против   Лихтенштајн
Марио Токиќ
1998-2006 28 5 септември 1998 против   Ирска
Давор Вугринец
1996–2006 28 10 април 1996 против   Унгарија
57
Игор Цвитановиќ
1999-1999 27 22 октомври 1992 против   Мексико
58
Јосип Пивариќ
2013- 26 14 август 2013 против   Лихтенштајн
Јурица Врањеш
1999–2007 26 13 јуни 1999 против   Египет
60
Марко Пјаца
2014- 24 4 септември 2014 против   Кипар
61
Ивица Морнар
1994–2004 22 23 март 1994 против   Шпанија
Дубравко Павличиќ
1992-1997 22 8 јули 1992 против   Австралија
Ведран Руње
2006-2011 22 15 ноември 2006 против   Израел
64
Крунослав Јурчиќ
1997-2000 21 8 јуни 1997 против   Јапонија
65
Тин Једвај
2014- 20 4 септември 2014 против   Кипар
19-10 настапи
66
Томислав Дујмовиќ
2009–2012 19 14 ноември 2009 против   Лихтенштајн
Никола Јурчевиќ
1990-1996 19 22 декември 1990 против   Романија
Силвио Мариќ
1997–2002 19 30 април 2004 против   Грција
Младен Младеновиќ
1990-1996 19 17 октомври 1990 против   САД
Џовани Росо
2002-2004 19 20 ноември 2002 против   Романија
71
Ловре Калиниќ
2013- 18 12 ноември 2014 против   Аргентина
Фрањо Велфл
1940-1944 18 2 април 1940 против   Швајцарија
Иван Јазбиншек
1940–1944 18 2 април 1940 против   Швајцарија
74
Мирослав Брозовиќ
1940–1944 17 2 мај 1940 против   Унгарија
Звонимир Цимерманчиќ
1940–1944 17 2 април 1940 против   Швајцарија
76
Горан Јуриќ
1997–1999 16 2 април 1997 против   Словенија
Марко Рог
2014- 16 12 ноември 2014 против   Аргентина
Антони Шериќ
1998-2006 16 29 мај 1998 против   Словачка
79
Игор Бишќан
1999-2001 15 5 јуни 1999 против   Македонија
Ернест Дубац
1941–1944 15 15 јуни 1941 против   Германија
Мирко Кокотовиќ
1940-1944 15 2 април 1940 против   Швајцарија
Никола Покривач
2008–2010 15 24 мај 2008 против   Молдавија
83
Јасмин Агиќ
1999–2004 14 10 март 1999 против   Грција
Иван Бошњак
2000-2006 14 16 август 2000 против   Словачка
Марјан Мрмиќ
1995–1999 14 11 јуни 1995 против   Украина
Дује Чоп
2014- 14 4 септември 2014 против   Кипар
87
Дарио Кнежевиќ
2006-2009 13 1 февруари 2006 против   Хонгконг
Иван Леко
1999–2006 13 13 јуни 1999 против   Египет
Бранко Плеше
1941-1944 13 15 јуни 1941 против   Германија
90
Матеј Митровиќ
2014- 12 12 ноември 2014 против   Аргентина
91
Фрањо Гласер
1940-1944 11 2 април 1940 против   Швајцарија
Ивица Крижанац
2008-2010 11 20 август 2008 против   Швајцарија
Густав Лехнер
1941–1944 11 8 септември 1941 против   Словачка
Ненад Пралија
1995-1997 11 11 јуни 1995 против   Украина
95
Ратко Кацијан
1940–1943 10 8 декември 1940 против   Унгарија
Мато Неретљак
2001-2006 10 25 април 2001 против   Грција
Марио Пашалиќ
2014- 10 4 септември 2014 против   Кипар
Ален Халиловиќ
2013- 10 10 јуни 2013 против   Португалија
9-5 настапи
99
Милан Антолковиќ
1940–1943 9 2 април 1940 против   Швајцарија
Ненад Бјелица
2001–2004 9 28 февруари 2001 против   Австрија
Марио Цвитановиќ
1998-2001 9 10 октомври 1998 против   Малта
Тончи Габриќ
1990–1997 9 17 октомври 1990 против   САД
Аугуст Лешник
1940-1944 9 2 април 1940 против   Швајцарија
Томислав Мариќ
2002-2003 9 8 мај 2002 против   Унгарија
105
Елвис Брајковиќ
1994–1946 8 20 април 1994 против   Словачка
Иво Иличевиќ
2010– 8 12 октомври 2010 против   Норвешка
Марио Мариќ
2002-2004 8 21 август 2002 против   Велс
Миљенко Мумлек
1994-2003 8 20 април 1994 против   Словачка
Томо Шокота
2003–2004 8 19 ноември 2003 против   Словенија
Роберт Шпехар
1992-1996 8 5 јули 1992 против   Австралија
111
Борна Баришиќ
2017- 7 11 јануари 2017 против   Чиле
Мате Билиќ
2009–2010 7 14 октомври 2009 против   Казахстан
Ардиан Кознику
1994–1998 7 20 април 1994 против   Словачка
Анте Мише
1992-1994 7 5 јули 1992 против   Австралија
Жељко Павловиќ
1996-2001 7 29 март 1996 против   Израел
Самир
2012- 7 12 октомври 2012 против   Македонија
Јосип Шимиќ
1999–2000 7 13 јуни 1999 против   Египет
118
Домагој Антолиќ
2014- 6 12 ноември 2014 против   Аргентина
Филип Брадариќ
2016- 6 15 ноември 2016 против   Северна Ирска
Јосип Брекало
2018- 6 15 ноември 2018 против   Шпанија
Игор Будан
2007–2008 6 7 февруари 2007 против   Норвешка
Зоран Мамиќ
1996–1998 6 8 октомври 1996 против   Босна и Херцеговина
Хрвоје Милиќ
2013-2014 6 10 јуни 2013 против   Португалија
Звонимир Монсидер
1942-1943 6 7 јуни 1942 против   Словачка
Крешо Пукшец
1941–1943 6 8 септември 1941 против   Словачка
Џевад Турковиќ
1994-1995 6 18 мај 1994 против   Унгарија
127
Стјепан Андријашевиќ
1992-1994 5 22 октомври 1992 против   Мексико
Дражен Бишкуп
1991–1992 5 19 јуни 1991 против   Словенија
Хрвоје Чале
2009-2010 5 11 февруари 2009 против   Романија
Марин Леовац
2014- 5 12 ноември 2004 против   Аргентина
Драго Габриќ
2009-2010 5 14 ноември 2009 против   Лихтенштајн
Иван Јуриќ
2009 5 11 февруари 2009 против   Романија
Игор Памиќ
1996-1998 5 10 април 1996 против   Унгарија
Томислав Рукавина
1996-1999 5 28 февруари 1996 против   Полска
Горан Саблиќ
2002-2006 5 17 април 2002 против   Босна и Херцеговина
Иван Сантини
2017- 5 28 мај 2017 против   Мексико
Хрвоје Вејиќ
2007-2009 5 7 февруари 2007 против   Норвешка
Никола Влашиќ
2017- 5 27 мај 2017 против   Мексико
под 5 настапи
139
159 фудбалери
4-1

Напомена:
портокалова позадина: репрезентативци 1940. - 1956.
задебелени букви: активни репрезентативци

Најмлади и најстари репрезентативциУреди

Најмлади играчиУреди

# Играч Години Месеци Денови
1
Ален Халиловиќ
16 11 22
2
Јосип Радошевиќ
18 5 8
3
Иван Шуприна
18 6 1
4
Тин Једвај
18 9 6
5
Матео Ковачиќ
18 10 26

Најстари играчиУреди

# Играч Години Месеци Денови
1
Дражен Ладиќ
37 4 27
2
Свемир Делиќ
36 11 28
3
Нико Ковач
36 11 27
4
Горан Јуриќ
36 8 4
5
Ивица Олиќ
36 0 29

Вечен список на стрелци за хрватската репрезентацијаУреди

Подолу е прикажана вечниот список на играчи по бројот на постигнати голови за хрватската репрезентација.

 
Давор Шукер најдобриот стрелец на хрватската репрезентација во историјата.
 
Марио Манџукиќ најдобaр стрелeц на хрватската репрезентација од активните играчи со 29 постигнати гола.
 
Натурализираниот Едуардо да Силва е трет стрелец на хрватската репрезентација со 29 постигнати гола.
# Играч Бр. голови Хет-трика
1
Давор Шукер
45 2
2
Марио Манџукиќ
33 2
3
Едуардо да Силва
29 1
4
Иван Перишиќ
22 0
Дарио Срна
22 0
6
Ивица Олиќ
20 0
7
Нико Крањчар
16 0
8
Горан Влаовиќ
15 1
9
Нико Ковач
14 0
10
Фрањо Велфл
13 1
Младен Петриќ
13 1
Иван Ракитиќ
13 0
Никола Калиниќ
13 1
14
Звонимир Бобан
12 0
Иван Класниќ
12 0
16
Лука Модриќ
11 0
17
Бошко Балабан
10 1
Ален Бокшиќ
10 0
Роберт Просинечки
10 0
20
Дадо Пршо
9 0
21
Звонимир Цимерманчиќ
8 0
22
Марио Станиќ
7 0
Давор Вугринец
7 0
24
Марцело Брозовиќ
6 0
Никица Јелавиќ
6 0
Аугуст Лешник
6 1
Милан Рапаиќ
6 0
28
Андреј Крамариќ
5 0
29
Ведран Чорлука
4 0
Игор Цвитановиќ
4 0
Огнен Вукојевиќ
4 0
32
Милан Антолковиќ
3 0
Аљоша Асановиќ
3 0
Марко Бабиќ
3 0
Мате Билиќ
3 0
Славен Билиќ
3 0
Младен Младеновиќ
3 0
Бранко Плеше
3 0
Звонимир Солдо
3 0
Дарио Шимиќ
3 0
Јосип Шимуниќ
3 0
Игор Тудор
3 0
43
Елвис Брајковиќ
2 0
Анас Шарбини
2 0
Никола Јурчевиќ
2 0
Мирко Кокотовиќ
2 0
Ардијан Кознику
2 0
Јерко Леко
2 0
Дејан Ловрен
2 0
Томислав Мариќ
2 0
Славко Павлетиќ
2 0
Сулејман Ребац
2 0
Томо Шокота
2 0
Игор Штимац
2 0
Борис Живковиќ
2 0
56
Останати (42)
1 0

Напомена:
портокалова позадина: репрезентативци 1940. - 1956.
задебелени букви: активни репрезентативци

Најмлади и најстари стрелциУреди

Најмлади стрелциУреди

# Играч Години Месеци Денови
1
Иван Ракитиќ
19 6 2
2
Анте Ребиќ
19 10 23
3
Флоријан Матекало
19 11 7
4
Нико Крањчар
20 9 22
5
Дарио Срна
20 10 28

Најстари стрелциУреди

# Играч Години Месеци Денови
1
Нико Ковач
36 10 22
2
Ивица Олиќ
35 6 14
3
Давор Шукер
34 3 16
4
Златко Крањчар
34 1 7
5
Сречко Богдан
33 11 17

КапитениУреди

Подолу е прикажан списокот на капитени и бројот на натпревари во кој ја носеле капитенската лената за хрватската репрезентација.

Дарио Срна 69 (1)
Звонимир Бобан 48
Нико Ковач 44 (1)
Даво Шукер 20 (3)
Борис Живковиќ 18
Роберт Јарни 19 (2)
Дарио Шимиќ 12 (4)
Јосип Шимуниќ 12 (9)
Роберт Ковач 10 (4)
Мирко Кокотовиќ 8
Милан Антолковиќ 6
Игор Тудор 6 (5)
Лука Модриќ 4 (1)
 
Звонимир Солдо 4 (3)
Ведран Чорлука 2
Игор Цвитановиќ 3
Дражен Ладиќ 3
Марио Токиќ 3 (1)
Аљоша Асанович 3 (1)
Никола Јеркан 2
Златко Крањчар 2
Мирослав Брозовиќ 2
Ивица Белошевиќ 1
Александар Бенко 1
Игор Штимац 1
Ернест Дубац 1
Фрањо Гласер 1
 
Дубравко Павличиќ 1
Стипе Плетикоса 1
Роберт Просинечки 1
Иван Ракитиќ 3 (2)
Горан Влаовиќ 1
Ален Бокшиќ 1 (1)
Даниел Шариќ 1 (1)
Стјепан Томас 1 (1)
Шиме Врсаљко 1
Марио Манџукиќ 3 (2)
Иван Перишиќ 1 (1)

  • вкупен број на настапи како капитен (од тоа во заградите се наоѓа бројот на настапи во кој ја преземал капитенската лента по излегувањето од игра на капитенот)
  • со задебелени букви се активните играчи

Голмани по број на минути без примен голУреди

# Играч Минути
1
Дражен Ладиќ
467
2
Стипе Плетикоса
372
3
Даниел Субашиќ
360
4
Ведран Руње
301
5
Фрањо Гласер
265

СоставиУреди

Светски првенстваУреди

1 Ладиќ, 2 Крпан, 3 Шериќ, 4 Штимац, 5 Јуриќ, 6 Билиќ, 7 Асановиќ, 8 Просинечки, 9 Шукер, 10 Бобан, 11 Мариќ, 12 Мрмиќ, 13 Станиќ, 14 Солдо,
15 Тудор, 16 Кознику, 17 Јарни, 18 Мамиќ, 19 Влаовиќ, 20 Шимиќ, 21 Јурчиќ, 22 Васиљ, Селектор: Блажевиќ

1 Плетикоса, 2 Шериќ, 3 Шимуниќ, 4 Томас, 5 Рапаиќ, 6 Живковиќ, 7 Вугринец, 8 Просинечки, 9 Шукер, 10 Н. Ковач, 11 Бокшиќ, 12 Бутина, 13 Станиќ,
14 Солдо, 15 Шариќ, 16 Врањеш, 17 Јарни, 18 Олиќ, 19 Влаовиќ, 20 Шимиќ, 21 Р. Ковач, 22 Балабан, 23 Васиљ, Селектор: Јозиќ

1 Плетикоса, 2 Срна, 3 Шимуниќ, 4 Р. Ковач, 5 Тудор, 6 Врањеш, 7 Шимиќ, 8 Бабиќ, 9 Пршо, 10 Н. Ковач, 11 Токиќ, 12 Дидулица, 13 Томас, 14 Модриќ,
15 И. Леко, 16 Ј. Леко, 17 Класниќ, 18 Олиќ, 19 Крањчар, 20 Шериќ, 21 Балабан, 22 Бошњак, 23 Бутина, Селектор: Крањчар

1 Плетикоса, 2 Врсаљко, 3 Прањиќ, 4 Перишиќ, 5 Чорлука, 6 Ловрен, 7 Ракитиќ, 8 Вукојевиќ, 9 Јелавиќ, 10 Модриќ, 11 Срна, 12 Зеленика, 13 Шилденфелд,
14 Брозовиќ, 15 Бадељ, 16 Ребиќ, 17 Манџукиќ, 18 Олиќ, 19 Самир, 20 Ковачиќ, 21 Вида, 22 Едуардо, 23 Субашиќ, Селектор: Н. Ковач

1 Ливаковиќ, 2 Врсаљко, 3 Стриниќ, 4 Перишиќ, 5 Чорлука, 6 Ловрен, 7 Ракитиќ, 8 Ковачиќ, 9 Крамариќ, 10 Модриќ, 11 Брозовиќ, 12 Калиниќ, 13 Једвај,
14 Брадариќ, 15 Чалета-Цар, 16 Калиниќ, 17 Манџукиќ, 18 Ребиќ, 19 Бадељ, 20 Пјаца, 21 Вида, 22 Пивариќ, 23 Субашиќ, Селектор: Далиќ

Европски првенстваУреди

1 Ладиќ, 2 Јурчевиќ, 3 Јарни, 4 Штимац, 5 Јеркан, 6 Билиќ, 7 Асановиќ, 8 Просинечки, 9 Шукер, 10 Бобан, 11 Бокшиќ, 12 Мрмиќ, 13 Станиќ, 14 Солдо,
15 Павличиќ, 16 Младеновиќ, 17 Памиќ, 18 Брајковиќ, 19 Влаовиќ, 20 Шимиќ, 21 Цвитановиќ, 22 Габриќ, Селектор: Блажевиќ

1 Васиљ, 2 Токиќ, 3 Шимуниќ, 4 Томас, 5 Тудор, 6 Живковиќ, 7 Рапаиќ, 8 Срна, 9 Пршо, 10 Н. Ковач, 11 Шокота, 12 Бутина, 13 Шимиќ, 14 Неретљак,
15 Ј. Леко, 16 Бабиќ, 17 Класниќ, 18 Олиќ, 19 Морнар, 20 Росо, 21 Р. Ковач, 22 Бјелица, 23 Дидулица, Селектор: Бариќ

1 Плетикоса, 2 Шимиќ, 3 Шимуниќ, 4 Р. Ковач, 5 Чорлука, 6 Вејиќ, 7 Ракитиќ, 8 Вукојевиќ, 9 Калиниќ, 10 Н. Ковач, 11 Срна, 12 Галиновиќ, 13 Покривач,
14 Модриќ, 15 Кнежевиќ, 16 Ј. Леко, 17 Класниќ, 18 Олиќ, 19 Крањчар, 20 Будан, 21 Петриќ, 22 Прањиќ, 23 Руње, Селектор: Билиќ

1 Плетикоса, 2 Стриниќ, 3 Шимуниќ, 4 Буљат, 5 Чорлука, 6 Прањиќ, 7 Ракитиќ, 8 Вукојевиќ, 9 Јелавиќ, 10 Модриќ, 11 Срна, 12 Келава, 13 Шилденфелд,
14 Бадељ, 15 Врсаљко, 16 Дујмовиќ, 17 Манџукиќ, 18 Калиниќ, 19 Крањчар, 20 Перишиќ, 21 Вида, 22 Едуардо, 23 Субашиќ, Селектор: Билиќ

НаградиУреди

Спортисти на годината во ХрватскаУреди

Вкупно пет фудбалери ја добиле наградата за Спортист на годината во Хрватска која ја доделува спортскиот весник Спортски новости.

1955 - Бернард Вукас
1960 - Жељко Перушиќ
1998 - Давор Шукер
2013 - Марио Манџукиќ
2015 - Иван Ракитиќ
2018 - Лука Модриќ

Најдобри стрелци на натпреварувањаУреди

Давор Шукер - најдобар стрелец на Светското првенство 1998 (6 гола)
Марио Манџукиќ - најдобар стрелец на Европското првенство 2012 (3 гола, со уште пет други играчи)

УЕФА наградиУреди

2018 - Лука Модриќ
Лука Модриќ : 2015, 2016, 2017 и 2018

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди