Фудбалска репрезентација на Босна и Херцеговина

Фудбалска репрезентација на Босна и Херцеговина ( БиХ : Nogometna / Fudbalska reprezentacija Босне i Херцеговине, српски : Фудбалска репрезентација Боснe и Херцеговинe, романизирани : Fudbalska reprezentacija Босне i Херцеговине, Хрватска : Nogometna reprezentacija Bosne i Hercegovine) ја претставува Босна и Херцеговина во меѓународните фудбалски натпревари, а управувана од Фудбалската асоцијација на Босна и Херцеговина. До 1992 година, босанските фудбалери настапувале за Југославија .

 Босна и Херцеговина
Грб на фудбалскиот сојуз
Прекари(и)Змаеви (The Dragons)
Златни Лилјани (The Golden Lilies)
СојузФудбалски Сојуз на Босна и Херцеговина (N/FSBiH)
КонфедерацијаУЕФА (Европа)
СелекторБосна и Херцеговина Душан Бајевиќ
КапитенЕдин Џеко
Најмногу настапиЕдин Џеко (107)
Најдобар стрелецЕдин Џеко (58)
Домашен стадионБилино Поле / Грбавица
ФИФА кодBIH
Пласман на рангирањето на ФИФА
Моментално44 (2 април 2020)
Највисок13 (октомври 2013)
Најнизок173 (март 1993)
Прв меѓународен натпревар
Албанија Албанија 1 - 4 БиХ Босна и Херцеговина
(Тирана, Албанија; 30 ноември 1995)
Најголема победа
Босна и Херцеговина БиХ 7 - 0 Естонија Естонија
(Зеница, Босна и Херцеговина; 10 септември 2008)
Најлош пораз
 Аргентина 5 - 0  Босна и Херцеговина
(Кордоба, Аргентина; 14 мај 1998)
Учества(Првпат во 1)

Босна и Херцеговина го постигнала својот најдобар резултат кога стигнала до Светсото првенство во фудбал 2014 година како победници на нивната квалификациска група.[1] Тие биле елиминирани по тесните загуби во групната фаза од Аргентина и Нигерија и победата над Иран .[2]

Репрезентацијата настапила на бројни други квалификации и бараж натпревари, вклучувајќи го и поразот на плеј-офот на Светското првенство во 2010 година за Португалија, како и во квалификациите за плеј-офот за Еуро 2012 и Еуро 2016, со поразиte од Португалија и Република Ирска и со тоа спречувајќи го тимот да го достигне првото Европско првенство на УЕФА .[3][4][5]

Нивните два домашни стадиони се Билино Поле во Зеница и Грбавица во Сараево. Највисокото светско рангирање на тимот на ФИФА било 13-то, место во август 2013 година.[6]

Историја

уреди

Наводи

уреди
  1. „San ispunjen: Bosna i Hercegovina na Svjetskom prvenstvu!“ (босански). 15 October 2013. Посетено на 2 June 2018.
  2. „Povijesni bodovi na Mundijalu: Pobjeda nad Iranom za kraj“ (босански). 25 June 2014. Посетено на 12 November 2018.
  3. „Tako blizu, a tako daleko“ (босански). 18 November 2009. Посетено на 12 November 2018.
  4. „Evropsko prvenstvo, ipak, samo pusti san“ (босански). 15 November 2011. Посетено на 12 November 2018.
  5. „Adieu la France: Pali smo u Dublinu bez ispaljenog metka“ (босански). 16 November 2015. Посетено на 12 November 2018.
  6. „Historijski rezultat: Zmajevi 13. na FIFA-inoj rang listi“ (босански). 8 August 2013. Посетено на 12 November 2018.