Отвори го главното мени


Светско првенство во фудбал 2018 — било 21-во Светско фудбалско првенство, меѓународен фудбалски турнир кој се одржува на секој четири години и на кој право на учество имаат сите членки на ФИФА кој ги минале квалификациите. Првенството се одржало во Русија, почнувајќи на 14 јуни и завршувајќи со финалето на 15 јули 2018.

Светско првенство во фудбал 2018
Чемпионат мира по футболу 2018 (Chempionat mira po futbolu 2018)[1]
Официјално Лого
Податоци за првенството
ЗемјаРусија Русија
Датум на одржување14 јуни – 15 јули
Екипи32 (од 6 фудбалски сојузи)
Стадиони12 (во 11 градови домаќини)
Финални резултати
Прво место Gold medal blank.svg Франција (2. титула )
Второ место Silver medal blank.svg Хрватска
Трето место Bronze medal blank.svg Белгија
Четврто место Англија
Статистики на првенството
Број на натпревари64
Постигнати голови169 (2.64 по натпревар)
Гледачи3.031.768 (47.371 по натпревар)
ГолгетерАнглија Хари Кејн (6 гола)
Најдобар играчХрватска Лука Модриќ
Најдобар млад играчФранција Килијан Мбапе
Најдобар голманБелгија Тибо Куртоа
Фер плеј награда Шпанија
2014
2022

Ова бил прв турнир кој се одржал во Русија, и во Источна Европа воопшто, но исто така било и прво светско првенство кое се одржало на два континента. Русија, исто така, станала најголемата земја географски, која ќе биде домаќин на едно светско првенство. На турнирот се натпреварувале 32 репрезентации, вклучувајќи го и домаќинот. Вкупно 64-тите натпревари, биле одиграни на 12 локации во 11 градови.

Финалето на Светското првенство се одржало на 15 јули во Москва на стадионот Лужники,[2][3][4] а во него играле репрезентациите на Франција и Хрватска. Франција победила со резултат 4-2 и вторпат станала светски шампион.

Содржина

Изборот на домаќинУреди

Процесот за одбирање домаќин на Светските првенства започнал во јануари 2009, и националните фудбалски сојузи имале рок до 2 февруари 2009 да се изјаснат дали се заинтересирани да пријават кандидатура за домаќинство.[5] Првично, девет земји влегле во процесот на кандидатурата за Светското првенство 2018, меѓутоа Мексико подоцна се откажал,[6] додека ФИФА ја одбила кандидатурата на Индонезија во февруари 2010 бидејќи не добиле писмо со подршка од индонезијската влада.[7] За време на процесот, трите преостанати држави кој не биле членки на УЕФА (Австралија, Јапонија и САД) се откажале од кандидатурата за првенството во 2018, додека членките на УЕФА се откажале од првенството 2022. Како резултат на тоа, официјално останале уште 4 кандидатури за Светското првенство 2018: Англија, Русија, Холандија-Белгија и Португалија-Шпанија.

22-цата членови на Извршниот одбор на ФИФА се сретнале на 2 декември 2010 во Цирих за да ги одредат конечните домаќинства на двете првенства.[8] Русија го добила домаќинството на првенството 2018, во вториот круг на гласање. Заедничката кандиадтура на Португалија и Шпанија била на второ место додека Белгија и Холандија завршиле на трето место. Кандиатурата на Англија добила најмалку гласови и не успеала да го помине првиот круг.[9]

Резултатите од гласањето биле следниве:

Кандидати Гласови Белешки
1. круг 2. круг
  Русија 9 13
  Португалија /   Шпанија 7 7 Шпанија била домаќин на СП 1982, а Португалија на ЕП 2004
  Холандија /   Белгија 4 2 Заедно биле домаќини на ЕП 2000
  Англија 2 Домаќин на СП 1966 и ЕП 1996

КвалификацииУреди

Квалификувани репрезентации и начин на квалификувањеУреди


Репрезентација Се квалификвале како: Дата на квалификување Број на настапи Последно учество
на СП
Најголем успех
на СП
ФИФА ранг листа
(јуни 2018)
  Русија Домаќин 2 декември 2010 3 2014 Групна фаза (1994, 2002 и 2014)
  Бразил Победник на КОНМЕБОЛ квалификациите 28 март 2017 21 2014 Победник (1958, 1962, 1970, 1994 и 2002)
  Иран Победник на групата А во АФК квалификациите 12 јуни 2017 5 2014 Групна фаза (1978, 1998, 2006 и 2014)
  Јапонија Победник на групата Б во АФК квалификациите 31 август 2017 6 2014 Осминафинале (2002 и 2010)
  Мексико Победник на 5. круг во КОНКАКАФ квалификациите 1 септември 2017 16 2014 Четвртфинале (1970 и 1986)
  Белгија Победник на групата Х во УЕФА квалификациите 3 септември 2017 13 2014 Четврто место (1986)
  Јужна Кореја Второпласирани во групата А на АФК квалификациите 5 септември 2017 10 2014 Четврто место (2002)
  Саудиска Арабија Второпласирани во групата Б во АФК квалификациите 5 септември 2017 5 2006 Осминафинале (1994)
  Германија Победник на групата Ц во УЕФА квалификациите 5 октомври 2017 19 2014 Победник (1954, 1974, 1990 и 2014)
  Англија Победник на групата Ф во УЕФА квалификациите 5 октомври 2017 15 2014 Победник (1966)
  Шпанија Победник на групата Г во УЕФА квалификациите 6 октомври 2017 15 2014 Победник (2010)
  Нигерија Победник на групата Б во третата рунда на КАФ квалификациите 7 октомври 2017 6 2014 Осминафинале (1994, 1998 и 2014)
  Костарика Второпласирани во 5. круг во КОНКАКАФ квалификациите 7 октомври 2017 5 2014 Четвртфинале (2014)
  Полска Победник на групата Е во УЕФА квалификациите 8 октомври 2017 8 2006 Трето место (1974, 1982)
  Египет Победник на групата Е во третата рунда на КАФ квалификациите 8 октомври 2017 3 1990 Групна фаза (1990)
  Исланд Победник на групата И во УЕФА квалификациите 9 октомври 2017 1 -
-
  Србија Победник на групата Д во УЕФА квалификациите 9 октомври 2017 124 2010 Четврто место (1930, 1962)5
  Португалија Победник на групата Б во УЕФА квалификациите 10 октомври 2017 7 2014 Трето место (1966)
  Франција Победник на групата А во УЕФА квалификациите 10 октомври 2017 15 2014 Победник (1998)
  Уругвај Второпласирани во КОНМЕБОЛ квалификациите 10 октомври 2017 13 2014 Победник (1930, 1950)
  Аргентина Третопласирани во КОНМЕБОЛ квалификациите 10 октомври 2017 17 2014 Победник (1978, 1986)
  Колумбија Четвртопласирани во КОНМЕБОЛ квалификациите 10 октомври 2017 6 2014 Четвртфинале (2014)
  Панама Третопласирани во 5. круг во КОНКАКАФ квалификациите 10 октомври 2017 1 -
-
  Сенегал Победник на групата Д во третата рунда на КАФ квалификациите 11 ноември 2017 2 2002 Четвртфинале (2002)
  Мароко Победник на групата Ц во третата рунда на КАФ квалификациите 11 ноември 2017 5 1998 Осминафинале (1986)
  Тунис Победник на групата А во третата рунда на КАФ квалификациите 11 ноември 2017 5 2006 Групна фаза (1978, 1998, 2002, 2006)
  Швајцарија Победник во втората рунда на УЕФА квалификациите 12 ноември 2017 11 2014 Четвртфинале (1934, 1938, 1954)
  Хрватска Победник во втората рунда на УЕФА квалификациите 12 ноември 2017 5 2014 Трето место (1998)
  Шведска Победник во втората рунда на УЕФА квалификациите 13 ноември 2017 12 2006 Финале (1958)
  Данска Победник во втората рунда на УЕФА квалификациите 14 ноември 2017 5 2010 Четвртфинале (1998)
  Австралија Победник во плејофот КОНКАКАФ - АФК 15 ноември 2017 5 2014 Осминафинале (2006)
  Перу Победник во плејофот ОФК - КОНМЕБОЛ 15 ноември 2017 5 1982 Четвртфинале (1970)

Квалификувани репрезентации по конфедерацииУреди

На Светското првенство во фудбал 2018 учествувале 32 земји. Најмногу од нив (14) доашле од конфедерацијата УЕФА, по 5 од АФК, КАФ и КОНМЕБОЛ, додека од КОНКАКАФ конфедерацијата за првенството се квалификувале три репрезентации. Конфедерацијата на Океанија (ОФК) немала ниту еден претстваник.

АФК (5)
КАФ (5)

КОНКАКАФ (3)
КОНМЕБОЛ (5)
ОФК (0)
  • Нема квалификувани

УЕФА (14)

 
  Репрезентации кои се квалификувале на првенството
  Репрезентации кои не се квалификувале на првенството
  Репрезентации дисквалификувани од страна на ФИФА
  Земји кои не се членки на ФИФА

ЖдрепкаУреди

Ждрепката за групите на Светското првенство 2018 година се одржал на 1 декември 2017 во Москва, а квалификуваните репрезентации биле извлекувани врз основа на распоредот по следните шешири.

Напомена: Во заградите се наоѓа позицијата на репрезентациите на ранг-листата на ФИФА излезена на 16 октомври 2017 година.[10]

Шешир 1 Шешир 2 Шешир 3 Шешир 4
  Русија (65)   Шпанија (8)   Данска (19)   Србија (38)
  Германија (1)   Перу (10)   Исланд (21)   Нигерија (41)
  Бразил (2)   Швајцарија (11)   Костарика (22)   Австралија (43)
  Португалија (3)   Англија (12)   Шведска (25)   Јапонија (44)
  Аргентина (4)   Колумбија (13)   Тунис (28)   Мароко (48)
  Белгија (5)   Мексико (16)   Египет (30)   Панама (49)
  Полска (6)   Уругвај (17)   Сенегал (32)   Јужна Кореја (62)
  Франција (7)   Хрватска (18)   Иран (34)   Саудиска Арабија (63)

Со ждрепката репрезентациите биле распоредени во следниве групи:

Група А Група Б Група Ц Група Д
  Русија   Португалија   Франција   Аргентина
  Саудиска Арабија   Шпанија   Австралија   Исланд
  Египет   Мароко   Перу   Хрватска
  Уругвај   Иран   Данска   Нигерија
Група Е Група Ф Група Г Група Х
  Бразил   Германија   Белгија   Полска
  Швајцарија   Мексико   Панама   Сенегал
  Костарика   Шведска   Тунис   Колумбија
  Србија   Јужна Кореја   Англија   Јапонија

СтадиониУреди

Градови домаќиниУреди

Русија ги предложи следниве градови: Калининград, Казањ, Краснодар, Москва, Нижни Новгород, Ростов на Дон, Санкт Петербург, Самара, Саранск, Сочи, Волгоград, Јарослављ и Екатеринбург.[11] Значи, 13 градови, а 16 стадиони. Од нив 3 ќе бидат реновирани, а 13 ќе бидат новоизградени.

Во октомври 2011 Русија го намали бројот на стадиони од 16 на 14. Конструкцијата на прeдложениот стадион "Подолск" во регионот на Москва беше прекината од страна на владата, и стадионот на Спартак се бореше со стадионот на Динамо кои ќе бидат првите конструирани.[12]

Крајната одлука за градовите домаќини беше донасена на 29 септември 2012. Бројот на градови беше намален на 11, а бројот на стадиони на 12, откако Краснодар и Јарослављ беа избришани од листата.[13]

Москва Санкт Петербург Сочи
Стадион „Лужники“ Откритие Арена
(Стадион „Спартак“)
Стадион Санкт Петербург
(Стадион „Крестовски“)
Олимписки стадион
(Стадион „Фишт“)
Капацитет: 81,000 Капацитет: 45,360 Капацитет: 68,134 Капацитет: 47,659
       
Самара Казањ
Космос Арена
(Арена „Самара“)
Казањ Арена
Капацитет: 44,918 Капацитет: 45,379
   
Ростов на Дон Волгоград
Ростов Арена Волгоград Арена
Капацитет: 45,000 Капацитет: 45,568
   
Нижни Новгород Саранск Екатеринбург Калининград
Стадион Нижни Новгород Стадион Мордовија Централен стадион Стадион Калининград
Капацитет: 44,899 Капацитет: 44,442 Капацитет: 35,696 Капацитет: 35,212
       

Групна фазаУреди

Првите два тима од секоја група се пласираат во осминафиналето.

Сите наведени времиња се по локално време во Русија.[14]

  Екипи кои ја поминале групната фаза
  Испаднати

Група АУреди

Табела на групата А Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Уругвај 3 3 0 0 5 0 +5 9
2.   Русија 3 2 0 1 8 4 +4 6
3.   Саудиска Арабија 3 1 0 2 2 7 -5 3
4.   Египет 3 0 0 3 2 6 -4 0





Група БУреди

Табела на групата Б Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Шпанија 3 1 2 0 6 5 +1 5
2.   Португалија 3 1 2 0 5 4 +1 5
3.   Иран 3 1 1 1 2 2 0 4
4.   Мароко 3 0 1 2 2 4 -2 1





Група ЦУреди

Табела на групата Ц Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Франција 3 2 1 0 3 1 +2 7
2.   Данска 3 1 2 0 2 1 +1 5
3.   Перу 3 1 0 2 2 2 0 3
4.   Австралија 3 0 1 2 2 5 -3 1





Група ДУреди

Табела на групата Д Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Хрватска 3 3 0 0 7 1 +6 9
2.   Аргентина 3 1 1 1 3 5 -2 4
3.   Нигерија 3 1 0 2 3 4 -1 3
4.   Исланд 3 0 1 2 2 5 -3 1





Група EУреди

Табела на групата E Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Бразил 3 2 1 0 5 1 +4 7
2.   Швајцарија 3 1 2 0 5 4 +1 5
3.   Србија 3 1 0 2 2 4 -2 3
4.   Костарика 3 0 1 2 2 5 -3 1





Група ФУреди

Табела на групата Ф Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Шведска 3 2 0 1 5 2 +3 6
2.   Мексико 3 2 0 1 3 4 -1 6
3.   Јужна Кореја 3 1 0 2 3 3 0 3
4.   Германија 3 1 0 2 2 4 -2 3





Група ГУреди

Табела на групата Г Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Белгија 3 3 0 0 9 2 +7 9
2.   Англија 3 2 0 1 8 3 +5 6
3.   Тунис 3 1 0 2 5 8 -3 3
4.   Панама 3 0 0 3 2 11 -9 0





Група ХУреди

Табела на групата Х Нат. Поб. Нер. Пор. ДГ ПГ ГР Бод.
1.   Колумбија 3 2 0 1 5 2 +3 6
2.   Јапонија 3 1 1 1 4 4 0 4
3.   Сенегал 3 1 1 1 4 4 0 4
4.   Полска 3 1 0 2 2 5 -3 3





Нокаут фазаУреди

Во нокаут фазата, ако натпреварот во предвиденото време е нерешено, ќе се одигра дополнително време (два периода од по 15 минути), а по потреба следува пенал серија за да се одреди победникот.[61]

Ако некој натпревар отиде во продолженија, репрезентациите ќе добијат право да извршат четврта замена, за прв пат во историјата на Светските првенства.

РезултатиУреди

Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
30 јуни – Сочи            
   Уругвај  2
6 јули – Нижни Новгород
   Португалија  1  
   Уругвај  0
30 јуни – Казањ
     Франција  2  
   Франција  4
10 јули – Санкт Петербург
   Аргентина  3  
   Франција  1
2 јули – Самара
     Белгија  0  
   Бразил  2
6 јули – Казањ
   Мексико  0  
   Бразил  1
2 јули – Ростов-на-Дон
     Белгија  2  
   Белгија  3
15 јули – Москва (Лужники)
   Јапонија  2  
   Франција  4
1 јули – Москва (Лужники)
     Хрватска  2
   Шпанија  1 (3)
7 јули – Сочи
   Русија (п)  1 (4)  
   Русија  2 (3)
1 јули – Нижни Новгород
     Хрватска (п)  2 (4)  
   Хрватска (п)  1 (3)
11 јули – Москва (Лужники)
   Данска  1 (2)  
   Хрватска (прод.)  2
3 јули – Санкт Петербург
     Англија  1   Натпревар за 3. место
   Шведска  1
7 јули – Самара 14 јули – Санкт Петербург
   Швајцарија  0  
   Шведска  0    Белгија  2
3 јули – Москва (Откритие)
     Англија  2      Англија  0
   Колумбија  1 (3)
   Англија (п)  1 (4)  

ОсминафиналеУреди