Светско првенство во фудбал 1998


Светското првенство во фудбал 1998 година било 16-то Светско фудбалско првенство, меѓународен фудбалски турнир кој се одржува на секој четири години и на кој право на учество имаат сите членки на ФИФА кои ги минале квалификациите. Првенството се одржало во Франција од 10 јуни до 12 јули 1998 година. Земјата-домаќин била избрана од страна на ФИФА по втор пат во историјата на натпреварувањето, совладувајќи го Мароко во процесот на наддавање. Така, Франција добила можност вторпат да го организира првенството (првиот бил во 1938 година), а по деветти пат тој се одржал во Европа. Ова било првото Светско првенство што се одржало под претседателство на Сеп Блатер. Со времетраење од 32 дена, ова бил најдолгиот мундијал во историјата.

Светско првенство во фудбал 1998
Coupe du Monde - France 98
Официјално Лого
Податоци за првенството
ЗемјаФранција Франција
Екипи32
Финални резултати
Прво место Gold medal blank.svg Франција (1. титула )
Второ место Silver medal blank.svg Бразил
Трето место Bronze medal blank.svg Хрватска
Четврто место Холандија
Статистики на првенството
Број на натпревари64
Постигнати голови169 (2.64 по натпревар)
Гледачи2.784.687 (43.511 по натпревар)
ГолгетерХрватска Давор Шукер (6 гола)
Најдобар играчБразил Роналдо
Најдобар млад играчАнглија Мајкл Овен
Најдобар голманФранција Фабиен Бартез
Фер плеј награда Англија
 Франција
1994
2002

Квалификациите започнале во март 1996 и завршиле во ноември 1997. Ова првенство било првото на кое групната фаза била проширена од 24 на 32 екипи, со осум групи од по четири екипи. Вкупниот број натпревари на турнирот биле 64, кои се одиграле на 10 стадиони во 10 градови домаќини, а воведниот и завршниот натпревар биле одиграни на новоизградениот Стад де Франс, во Сен Дени.

Титулата на ова првенство му припаднала на домаќинот, репрезентацијата на Франција, која во финалето го победила Бразил со резултат 3-0. Тоа била прва титула за Франција, со што тие станале седма земја која триумфирала на Светското првенство во фудбал и шесттата нација на која тоа и успеало на домашно тло (по Уругвај, Италија, Англија, Западна Германија и Аргентина).

Изборот на домаќинУреди

Одлуката за организаторот на светското првенство била донесена во јули 1992 година. Кандидати за организација на светското првенство биле: Франција, Мароко и Швајцарија. Во Цирих на 1 јули 1992 година, ФИФА и го доделила организаторството на Франција. Франција во гласањето го победила Мароко со 12 гласа наспроти 7. Швајцарија не ги исполнила потребните барања па поради тоа не била вклучена во гласањето.[1]

Резултати од гласањето[2]
Држава Рунда 1
  Франција 12
  Мароко 7

КвалификацииУреди

Од вкупно 174 репрезентации колку се пријавиле за учество на светското првенство, 172 учествувале во квалификациите за завршниот турнир додека само Франција како организатор на турнирот и Бразил како актуелен шампион имале обезбедено учество на светското првенство. Останатите 30 репрезентации учеството го обезбедиле преку квалификациите.

Четири репрезентации за првпат се квалификувале на Светско првенство во нивната историја: Хрватска, Јамајка, Јапонија и Јужноафриканска Република. Иран и Тунис се квалификувале на СП по првпат после 1978 година, додека Парагвај и Данска првпат се квалификувале по 1986 година. Домаќинот Франција, исто така, се вратил на завршницата на светските првенства по 12 години (ги пропуштиле претходните две првенства). Меѓу поквалитетните репрезентации кој не успеале да се пласираат на првенството биле: Уругвај (кој пропуштиле второ првенство по ред) како и трето пласираната репрезентација на Светското првенство 1994 во САД - репрезентацијата на Шведска. Русија не успеала да се квалификува на првенството за првпат по 1978 година. Највисоко рангираната екипа што не се квалификувала била Чешка (рангирана на 3. место), додека најниско рангираната екипа која се квалификувала била Нигерија (рангирана на 74. место).

Квалификувани репрезентации по конфедерацииУреди

Следниве 32 репрезентации, се квалификувале за Светското првенство.

АФК (4)
КАФ (5)
ОФК (0)
  • Нема квалификувани

КОНКАКАФ (3)
КОНМЕБОЛ (5)

УЕФА (15)

 
  Репрезентации кои се квалификувале
  Репрезентации кои не се квалификувале
  Репрезентации кои не учествувале
  Земји кои не се членки на ФИФА

ЖдрепкаУреди

Германија, Италија, Аргентина, Шпанија, Романија и Холандија биле поставени за носители, заедно со бранителот на титулата Бразил и домаќинот Франција. За првпат во историјата извлекувањето на групите било изведено на фудбалски стадион - било тоа на Велодром во Марсеј, на 4 декември 1997 година.

Група 1 Група 2 Група 3 Група 4

Краток преглед на првенствоУреди

форматот на натпреварување на првенството бил поинаков од оној на Светското првенство 1994 година бидејќи се натпреварувале 32 репрезентации наместо претходните 24. 32-те репрезентации биле поделени во осум групи од по четири тима. Победниците на групите, како и второпласираните продолжувале понатаму во осминафиналето. За разлика од првенствата кој се одржале во периодот помеѓу 1986 и 1994 година на овој турнир не постоела можност третопласираните тимови да поминат понатаму. Почнувајќи од ова првенство, репрезентациите морале да патуваат на својте натпревари во групната фаза на натпреварувањето, бидејќи различни стадиони во различни градови биле домаќини на групите.

Исто така било уведен и правилото "златен гол" кое се применувало во случај кога регуларниот дел од натпреварот ќе завршел нерешено. Покрај тоа бил уведн и електричниот семафор со кој четвртиот судија го покажувал надополнетото време и замените.

Турнирот бил отворен со натпреварот меѓу Бразил и Шкотска која завршила со победа на бранителот на титулата со 2-1. Норвешка го напрвила најголемото изненадување во групата А со победа над Бразил со 2-1, постигнувајќи два гола во завршницата од натпреварот за пресврт. И двете репрезентации без проблеми поминале понатаму без проблеми. Италија без проблеми го освоила првото место во групата Б, а пак на Чиле му биле доволни и сите три нерешени натпревари за да помине во нокаут-фазата. Откако пред четири години во финалето на претходното првенство, го промашил клучниот пенал сега Роберто Баџо ја спасил Италија од пораз против Чиле за конечни 2-2.

Франција сигурно го освоила првото место во групата Ц, иако Зинедин Зидан во натпреварот против Саудиска Арабија (завршила 4-0 за Фрацузите) заработил црвен картон кој му донел два натпревари суспензија. Од таа група како второпласирана понатаму поминала Данска. Нигерија била изненадувачки победник во групата Д (т.н. група на смртта), додека Шпанија била најголемото разочарување на турнирот неуспевајќи да ја помине групната фаза. Нигерија ги победила со 3-2 во фантастичен натпревар, а понатаму поминала и селекцијата на Парагвај.

Од групата Е понатаму поминале репрезентациите на Холандија и Мексико. Мексико во двата натпревари во кој одиграл нерешено се спасувал од пораз но и тоа било доволно за да помине понатаму. Германија и Југославија многу лесно поминале понатаму во групата Ф.

Благодарение на голот пред крајот на натпреварот, Романија ја победила Англија со резултат 2-1 и на тој начин го осигурала првото место во групата Г, пред Англија. Аргентина со три победи го освоила првото место во групата Х, пред Хрватска која завршила како втора.

Податотека:WC 1998 final.jpg
Зинедин Зидан (Франција) во финалето на првенството против Бразил

Во осминафиналето Италија ја победила Норвешка со резултат 1-0, додека Бразил убедливо го совладал Чиле со 4-1. Лоран Блан станал првиот играч во историјата на светските фудбалски првенства кој постигнал "Златен гол", со кој ја однел Франција во четвртфиналето, откако ја елиминирале селекцијата на Парагвај (1-0 по продолженија) во оваа фаза. Данска неочекувано лесно ја победила Нигерија со 4-1. Понатаму поминала и репрезентацијата на Германија која направила пресврт против Мексико за да победи со 2-1, а со истиот резултат Холандија била подобра од Југославија. Хрватска благодарение на голот од белата точка на Давор Шукер ја победила Романија со 1-0 и така изборила место во четвртфиналето. Најинтересниот натпревар во осминафиналната фаза го одиграле селекциите на Аргентина и Англија. Регуларниот дел од натпреварот завршил нерешено со резултат 2-2 (во првите 10 минути биле досудени два контроверзни пенали за двете репрезентации, а подоцна тогаш осумнаесетгодишниот Мајкл Овен бил стрелец на неверојатен гол за 2-1 за Англија, но пред крајот на првото полувреме Занети израмнил на 2-2). Натпреварот го одбележил инцидентот по кој Дејвид Бекам бил исклучен за удирање на противничкиот играч Диего Симеоне. Меѓутоа, и покрај тоа што имале играч помалку, Англичаните играле многу храбро и биле разочарани кога им бил поништен погодок кој го поостигнал Сол Кембел во продолженијата, за наводн прекршок над аргентинскиот голман. На крајот Аргентина победила по изведувањето на пенали (вкупен резултат 6-5) и станала последниот четвртфиналист.

Четвртфиналето донело дуел меѓу Франција и Италија во кој не бил виден ниту еден гол (0-0 по 120 минути игра), па одлучувале пеналите каде домаќинот на турнирот бил подобар со 4-3. Одлучувачка била 5-тата серија кога ударот на Лујџи Ди Бјаџо завршил во пречката. Во многу возбудлив и интересен натпревар, фаворитот Бразил накрајот сепак успеал да ја победи Данска со резултат 3-2, а Хрватска го направила највероватно најголемото изненадување на ова светско првенство победувајќи ја Германија со високи 3-0. Бидејќи Германија испаднала во четвртфиналето и на претходното првенство, ова било првпат во нивната репрезентативна историја да неуспеат да стигнат до четирите најдобри селекции на две првенства по ред. Натпреварот меѓу репрезентациите на Холандија и Аргентина бил многу груб и насилен; Холанѓаните играли со играч помалку на теренот откако Артур Нуман бил исклучен во 76-тата минута за опасен старт над Диего Симеоне. Подоцна во натпреварот, и аргентинскиот репрезентативец Ариел Ортега заработил црвен картон за неспортско удирање на холандскиот голман Едвин ван дер Сар. Тоа скапо ја чинело Аргентина, и неколку минути по исклучувањето на Ортега, Денис Бергкамп постигнал одличен погодок и со резултат 2-1 ја однел својата земја во полуфиналето на турнирот.

Во полуфиналето Патрик Клајверт постигнал доцен изедначувачки погодок за Холандија (1-1) па нивниот натпревар против Бразил отишол во продолженија, а бидејќи таму немало голови натпреварот бил одлучен на пенали во кој бранителот на трофејот бил подобар. Во финалето им се придружиле Французите кој благодарение на двата гола на нивниот одбранбен играч Лилијан Тирам стигнале до пресврт од 0-1 до 2-1 и победа во полуфиналето над Хрватска. Интересно е тоа што за Тирам ова биле неговите први голови во неговата репрезентативна кариера, а и останале единствените на неговата сметка кога тој решил да се повлече од националниот дрес во 2008 година. Во натпреварот за третото место Хрвтска ја победила со 2-1 Холандија и на тој начин го комплетирала своето деби од соништата на светските првенства (како самостојна држава).

Првпат во историјатот на Светските првенства во финалето играле бранителот на титулата и домаќинот на првенството. Веќе по крајот на првото полувреме Францција имала убедливо водство по двата гола на Зинедин Зидан постигнати со глава (во 27. минута и во судикото продолжение од првото полувреме). Во вториот дел, Емануел Пети само го докрајчил Бразил со погодок во судиското продолжение од второто полувреме комплетирајќи ја убедливата победа на својата репрезентација над шампионот од претходното првенство. Била тоа прекрасна вечер за домаќинот на првенството. Проценето е дека милион луѓе излегле на улиците во Париз за да ја прослават победата сè до раните утрински часови. Франција со ова станала седма држава на која и пошло од рака да го освои светското фудбалско првенство, придружувајќи им се на Уругвај, Италија, Германија, Бразил, Англија и Аргентина.

За време на првенството Франција примила само два гола - рекорд кој подоцна бил изедначен од Италија (во 2006) и Шпанија (во 2010). Најдобар стрелец на турнирот бил хрватскиот напаѓач Давор Шукер (со 6 гола) кој постигнал гол на секој натпревар за неговата репрезентација (освен во групата против Аргентина кој завршил 0-1 во корист на Аргентинците). За најдобар играч на турнирот бил прогласен бразилскиот напаѓач Роналдо.

Официјална песна на турнирот била "The Cup of Life" во изведба на Рики Мартин, а официјална химна на првенството била "La Cour des Grands" во изведба на Јусу Н'Дур и Аксел Ред.

СтадиониУреди

Турнирот се играл на 10 различни стадиони:

Сен Дени Марсеј Париз Ленс
Стад де Франс Стадион Велодром Парк на Принцовите Стад Феликс Боларт
48°55′28″N 2°21′36″E / 48.92444° N; 2.36000° E / 48.92444; 2.36000 (Stade de France) 43°16′11″N 5°23′45″E / 43.26972° N; 5.39583° E / 43.26972; 5.39583 (Stade Vélodrome) 48°50′29″N 2°15′11″E / 48.84139° N; 2.25306° E / 48.84139; 2.25306 (Parc des Princes) 50°25′58.26″N 2°48′53.47″E / 50.4328500° N; 2.8148528° E / 50.4328500; 2.8148528 (Stade Félix Bollaert)
Капацитет: 80,000 Капацитет: 60,000 Капацитет: 49,000 Капацитет: 44,000
     
Лион Нант Тулуза Сент Етјен
Жерлан Стад де ла Божоар Стадион Тулуза Стад Жофроа Гишар
45°43′26″N 4°49′56″E / 45.72389° N; 4.83222° E / 45.72389; 4.83222 (Stade Gerland) 47°15′20.27″N 1°31′31.35″W / 47.2556306° N; 1.5253750° W / 47.2556306; -1.5253750 (Stade de la Beaujoire) 43°34′59.93″N 1°26′2.57″E / 43.5833139° N; 1.4340472° E / 43.5833139; 1.4340472 (Stadium de Toulouse) 45°27′38.76″N 4°23′24.42″E / 45.4607667° N; 4.3901167° E / 45.4607667; 4.3901167 (Stade Geoffroy-Guichard)
Капацитет: 41,300 Капацитет: 39,500 Капацитет: 37,000 Капацитет: 36,000
       
Бордо Монпеље
Парк Лескјур Стад де ла Мосон
44°49′45″N 0°35′52″W / 44.82917° N; 0.59778° W / 44.82917; -0.59778 (Parc Lescure) 43°37′19.85″N 3°48′43.28″E / 43.6221806° N; 3.8120222° E / 43.6221806; 3.8120222 (Stade de la Mosson)
Капацитет: 35,200 Капацитет: 34,000
   

Список на судииУреди

Африка
Азија
Европа
Северна и Средна Америка
Океанија
Јужна Америка

РезултатиУреди

 
Конечен пласман на учесниците на СП 1998

Фаза по групиУреди

Група АУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
  Бразил 3 2 0 1 6 3 +3 6
  Норвешка 3 1 2 0 5 4 +1 5
  Мароко 3 1 1 1 5 5 0 4
  Шкотска 3 0 1 2 2 6 -4 1
10 јуни 1998
  Бразил 2 - 1   Шкотска Стад де Франс, Сен Дени
  Мароко 2 - 2   Норвешка Стад де ла Мосон, Монпеље
16 јуни 1998
  Шкотска 1 - 1   Норвешка Парк Лескјур, Бордо
  Бразил 3 - 0   Мароко Стад де ла Божоар, Нант
23 јуни 1998
  Бразил 1 - 2   Норвешка Стадион Велодром, Марсеј
  Шкотска 0 - 3   Мароко Стад Жофроа Гишар, Сент Етјен

Група БУреди

Тим Поени Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР
  Италија 3 2 1 0 7 3 +4 7
  Чиле 3 0 3 0 4 4 0 3
  Австрија 3 0 2 1 3 4 -1 2
  Камерун 3 0 2 1 2 5 -3 2
11 јуни 1998
  Италија 2 - 2   Чиле Парк Лескјур, Бордо
  Камерун 1 - 1   Австрија Стад де Тулуза, Тулуза
17 јуни 1998
  Чиле 1 - 1   Австрија Стад Жофроа Гишар, Сент Етјен
  Италија 3 - 0   Камерун Стад де ла Мосон, Монпеље
23 јуни 1998
  Италија 2 - 1   Австрија Стад де Франс, Сен Дени
  Чиле 1 - 1   Камерун Стад де ла Божоар, Нант

Група ЦУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
  Франција 3 3 0 0 9 1 +8 9
  Данска 3 1 1 1 3 3 0 5
  ЈАР 3 0 2 1 3 6 0 4
  Саудиска Арабија 3 0 1 2 2 7 -5 1
12 јуни 1998
  Саудиска Арабија 0 - 1   Данска Стад Феликс Боларт, Ленс
  Франција 3 - 0   ЈАР Велодром, Марсеј
18 јуни 1998
  ЈАР 1 - 1   Данска Стад де Тулуза, Тулуза
  Франција 4 - 0   Саудиска Арабија Стад де Франс, Сен Дени
24 јуни 1998
  Франција 2 - 1   Данска Стад Жерлан, Лион
  ЈАР 2 - 2   Саудиска Арабија Парк Лескјур, Бордо

Група ДУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
  Нигерија 3 2 0 1 5 5 0 6
  Парагвај 3 1 2 0 3 1 +2 5
  Шпанија 3 1 1 1 8 4 +4 4
  Бугарија 3 0 1 2 1 7 -6 1
12 јуни 1998
  Парагвај 0 - 0   Бугарија Стад де ла Мосон, Монпеље
13 јуни 1998
  Шпанија 2 - 3   Нигерија Стад де ла Божоар, Нант
19 јуни 1998
  Нигерија 1 - 0   Бугарија Парк на Принцовите, Париз
  Шпанија 0 - 0   Парагвај Стад Жофроа Гишар, Сент Етјен
24 јуни 1998
  Нигерија 1 - 3   Парагвај Стад де Тулуза, Тулуза
  Шпанија 6 - 1   Бугарија Стад Феликс Боларт, Ленс

Група ЕУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
  Холандија 3 1 2 0 7 2 +5 5
  Мексико 3 1 2 0 7 5 +3 5
  Белгија 3 0 3 0 3 3 0 3
  Јужна Кореја 3 0 1 2 2 9 -7 1
13 јуни 1998
  Јужна Кореја 1 - 3   Мексико Стад Жерлан, Лион
  Холандија 0 - 0   Белгија Стад де Франс, Сен Дени
20 јуни 1998
  Белгија 2 - 2   Мексико Парк Лескјур, Бордо
  Холандија 5 - 0   Јужна Кореја Велодром, Велодром
25 јуни 1998
  Холандија 2 - 2   Мексико Стад Жофроа Гишар, Сент Етјен
  Белгија 1 - 1   Јужна Кореја Стадион Паркот на Принцовите, Париз

Група ФУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
  Германија 3 2 1 0 6 2 +4 7
  Југославија 3 2 1 0 4 2 +2 7
  Иран 3 1 0 2 2 4 -2 3
  САД 3 0 0 3 1 5 -4 0
14 јуни 1998
  Југославија 1 - 0   Иран Стад Жофроа Гишар, Сент Етјен
15 јуни 1998
  Германија 2 - 0   САД Паркот на Принцовите, Париз
21 јуни 1998
  Германија 2 - 2   Југославија Стад Феликс Боларт, Ленс
  САД 1 - 2   Иран Стад Жерлан, Лион
25 јуни 1998
  САД 0 - 1   Југославија Стад де ла Божоар, Нант
  Германија 2 - 0   Иран Стад де ла Мосон, Монпеље

Група ГУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
  Романија 3 2 1 0 4 2 +2 7
  Англија 3 2 0 1 5 2 +3 6
  Колумбија 3 1 0 2 1 3 -2 3
  Тунис 3 0 1 2 1 4 -3 1
15 јуни 1998
  Англија 2 - 0   Тунис Велодром, Марсеј
  Романија 1 - 0   Колумбија Стад Жерлан, Лион
22 јуни 1998
  Колумбија 1 - 0   Тунис Стад де ла Мосон, Монпеље
  Романија 2 - 1   Англија Стад де Тулуза, Тулуза
26 јуни 1998
  Колумбија 0 - 2   Англија Стад Феликс Боларт, Ленс
  Романија 1 - 1   Тунис Стад де Франс, Сен Дени

Група ХУреди

Тим Одиг Поб Нер Пор ДГ ПГ ГР Поени
  Аргентина 3 3 0 0 7 0 +2 6
  Хрватска 3 2 0 1 4 2 +1 6
  Јамајка 3 1 0 2 3 9 0 4
  Јапонија 3 0 0 3 1 4 -2 1
14 јуни 1998
  Аргентина 1 - 0   Јапонија Стад де Тулуза, Тулуза
  Јамајка 1 - 3   Хрватска Стад Феликс Боларт, Ленс
20 јуни 1998
  Јапонија 0 - 1   Хрватска Стад де ла Божоар, Нант
21 јуни 1998
  Аргентина 5 - 0   Јамајка Паркот на Принцовите, Париз
26 јуни 1998
  Аргентина 1 - 0   Хрватска Парк Лескјур, Бордо
  Јапонија 1 - 2   Јамајка Стад Жерлан, Лион

ЕлиминацииУреди

Осминафинале Четвртфинале Полуфинале Финале
                           
27 јуни - Париз            
   Бразил  4
3 јули - Нант
   Чиле  1  
   Бразил  3
28 јуни - Сен Дени
     Данска  2  
   Нигерија  1
7 јули - Марсеј
   Данска  4  
   Бразил (11m.)  1 (4)
29 јуни - Тулуза
     Холандија  1 (2)  
   Холандија  2
4 јули - Марсеј
   Југославија  1  
   Холандија  2
30 јуни - Сент Етјен
     Аргентина  1  
   Аргентина (11m.)  2 (4)
12 јули - Сен Дени
   Англија  2 (3)  
   Бразил  0
27 јуни - Марсеј
     Франција  3
   Италија  1
3 јули - Сен Дени
   Норвешка  0  
   Италија  0 (3)
28 јуни - Ленс
     Франција (11m.)  0 (4)  
   Франција (прод.)  1
8 јули - Сен Дени
   Парагвај  0  
   Франција  2
29 јуни - Монпеље
     Хрватска  1   Трето место
   Германија  2
4 јули - Лион 11 јули - Париз
   Мексико  1  
   Германија  0    Холандија  1
30 јуни - Бордо
     Хрватска  3      Хрватска  2
   Романија  0
   Хрватска  1  

ОсминафиналеУреди

27 јуни 1998
16:30
Италија   1 - 0   Норвешка Велодром, Марсеј
Гледачи: 55,000
Судија: Бернд Хејнеман (Германија
Виери   18' Извештај

27 јуни 1998
21:00
Бразил   4 - 1   Чиле Стадион Паркот на Принцовите, Париз
Гледачи: 45,500
Судија: Марк Бата (Франција)
Цезар Сампајо   11'27'
Роналдо   45+1' (пен..)70'
Извештај Салас   68'

28 јуни 1998
16:30
Франција   1 - 0 (прод.)   Парагвај Стад Феликс Боларт, Ленс
Гледачи: 38,100
Судија: Али Бујсаим (ОАЕ)
Блан   113' Извештај

28 јуни 1998
21:00
Нигерија   1 - 4   Данска Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 77,000
Судија: Урс Мејер (Швајцарија)
Бабангида   78' Извештај Мелер   3'
Лаудруп   12'
Санд   60'
Хелвег   76'

29 јуни 1998
16:30
Германија   2 - 1   Мексико Стад де ла Мосон, Монпеље
Гледачи: 29,800
Судија: Витор Мело Переира (Португалија)
Клинсман   75'
Бирхоф   86'
Извештај Ернандез   47'

29 јуни 1998
21:00
Холандија   2 - 1   Југославија Стад де Тулуза, Тулуза
Гледачи: 33,500
Судија: Хозе Гарсија Аранда (Шпанија)
Бергкамп   38'
Едгар Давидс   90+2'
Извештај Комљеновиќ   48'

30 јуни 1998
16:30
Романија   0 - 1   Хрватска Парк Лескјур, Бордо
Гледачи: 31,800
Судија: Хавиер Кастрили (Аргентина)
Извештај Шукер   45+2' (пен.)

30 јуни 1998
21:00
Аргентина   2 - 2 (прод.)
(4 – 3 пен.)
  Англија Стад Жофроа Гишар, Сент Етјен
Гледачи: 30,600
Судија: Ким Милтон Нилсен (Данска)
Батистута   6' (пен.)
Занети   45+1'
Извештај Ширер   10' (пен.)
Овен   16'
  Пенали  
Берти  
Креспо  
Верон  
Гаљардо  
Ајала  
4 – 3   Ширер
  Инс
  Мерсон
  Овен
  Бати

ЧетвртфиналеУреди

3 јули 1998
16:30
Италија   0 – 0 (прод.)
(3 – 4 пен.)
  Франција Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 77,000
Судија: Хју Далас (Шкотска)
Report
  Пенали  
Р. Баџо  
Албертини  
Костакурта  
Виери  
Ди Бјаџо  
3 – 4   Зидан
  Лизаразу
  Трезеге
  Анри
  Блан

3 јули 1998
21:00
Бразил   3 – 2   Данска Стад де ла Божоар, Нант
Гледачи: 35,500
Судија: Гамал Ал-Гандур (Египет)
Бебето   11'
Ривалдо   27'60'
Report Јоргенсен   2'
Б. Лаудруп   50'

4 јули 1998
16:30
Холандија   2 – 1   Аргентина Велодром, Марсеј
Гледачи: 55,000
Судија: Артуро Брицио Картер (Мексико)
Клајверт   12'
Бергкамп   89'
Report Лопез   18'

4 јули 1998
21:00
Германија   0 – 3   Хрватска Жерлан, Лион
Гледачи: 39,100
Судија: Руне Педерсен (Норвешка)
Report Јарни   45+3'
Влаовиќ   80'
Шукер   85'

ПолуфиналеУреди

7 јули 1998
21:00
Бразил   1 – 1 (прод.)
(4 – 2 пен.)
  Холандија Велодром, Марсеј
Гледачи: 54,000
Судија: Али Бујсаим (ОАЕ)
Роналдо   46' Report Клајверт   87'
  Пенали  
Роналдо  
Ривалдо  
Емерсон  
Дунга  
4 – 2   де Бур
  Бергкамп
  Коку
  Р. де Бур

8 јули 1998
21:00
Франција   2 – 1   Хрватска Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 76,000
Судија: Хозе Гарсија Аранда (Шпанија)
Тирам   47'69' Report Шукер   46'

Натпревар за трето местоУреди

Хрватска ја победила Холандија и така го изборила третото место на турнирот. Давор Шукер го постигнал победничкиот гол во 35-та минута за да си ја обезбеди златната копачка.[3]

11 јули 1998
21:00
Холандија   1 – 2   Хрватска Парк на Принцовите, Париз
Гледачи: 45,000
Судија: Епифанио Гонзалез (Парагвај)
Зенден   21' Report Просинечки   13'
Шукер   35'

ФиналеУреди

  Главна статија: „1998 ФИФА Светско првенство финале.

Финалето на првенството се одржало на 12 јули 1998 година на Стад де Франс, во Париз. Французите со 3:0 ги поразиле актуелните бранители на насловот Бразил, а два гола на натпреварот постигнал Зинедин Зидан додека третиот гол длабоко во судиското продолжение бил дело на Емануел Пети. Со ова Франција ја освоила прва светска титула, и станала шестиот национален тим по Уругвај, Италија, Англија, Западна Германија и Аргентина која го освоил на домашен терен. Тие, исто така, му го нанесле најтешкиот пораз на Бразил од 1930.[4]

12 јули 1998
21:00
Бразил   0 – 3   Франција Стад де Франс, Сен Дени
Гледачи: 80,000
Судија: Саид Белкола (Мароко)
Report Зидан   27'45+1'
Пети   90+3'

СтатистикаУреди

Најдобри стрелциУреди

 
Давор Шукер - најдобар стрелец на првенството со 6 гола
6 гола
5 гола
4 гола
3 гола
2 гола

1 гол

автоголови

НаградиУреди

Шампиони на Светското Првенство во 1998
 
Франција
Прва титула
Златна копачка: Златна топка: Награда Јашин: ФИФА Фер Плеј Трофеј: Најинтересен Тим:
  Давор Шукер
  Роналдо
  Фабиен Бартез
  Англија
  Франција
  Франција

ФИФА Идеален тим на првенствотоУреди

Голмани Одбрана Среден ред Напаѓачи

  Фабиен Бартез
  Хозе Луис Чилаверт

  Роберто Карлос
  Марсел Десаи
  Лилијан Тирам
  Франк де Бур
  Карлос Гамара

  Дунга
  Ривалдо
  Зинедин Зидан
  Михаел Лаудруп
  Едгар Давидс

  Роналдо
  Давор Шукер
  Брајан Лаудруп
  Денис Бергкамп

НаводиУреди

  1. „FIFA World Cup™ host announcement decision“ (PDF). FIFA.com (engleski). Посетено на 2. 3. 2014. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)CS1-одржување: непрепознаен јазик (link)
  2. „FIFA World Cup™ host announcement decision“ (PDF). FIFA. Посетено на 15 July 2012.
  3. „Debutant takes third place with win over the Netherlands“. CNNSI. Associated Press. 11 July 1998. Посетено на 28 January 2012.
  4. Paul, Oberjuerge (12 July 1998). „France plays perfect host; hoists World Cup in Paris“. Gannett News Service. Paris: SoccerTimes. Посетено на 27 January 2012.

НотесУреди


Надворешни врскиУреди