Нико Ковач

Викимедиина категорија

Нико Ковач (роден на 15 октомври 1971 во Западен Берлин) — поранешен хрватски фудбалер и тековен тренер. Како играч, тој бил меѓу другите во неговиот роден град Херта БСЦ, Баер 04 Леверкузен, Хамбугер СВ и Баjерн Минхен активни. Тој играше во 83 интернационалци игри за хрватската репрезентација. По три години во Австрија во Ред Бул Салцбург, ја заврши својата кариера како играч. Во 2009 ја започна својата тренерска кариера.

Нико Ковач
Ковач со Баерн Минхен тренер во 2019 година
Лични податоци
Роден на 15 октомври 1971(1971-10-15)(52 г.)
Роден во Берлин-Вединг, Западна Германија
Висина 1.76 m
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Монако (менаџер)
Младинска кариера
1987–1989 Рапид Вединг
1989–1990 Херта Зехлендорф
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1990–1991 Херта Зехлендорф 25 (7)
1991 ФК Херта II 12 (1)
1992–1996 Херта Берлин 138 (15)
1996–1999 Бајер Леверкузен 77 (8)
1999–2001 Хамбургер 55 (12)
2001–2003 Баерн Минхен 34 (3)
2003–2006 Херта Берлин 75 (8)
2006–2009 Ред Бул Салзбург 65 (9)
Вкупно 491 (63)
Репрезентација
1996–2008 Хрватска 83 (14)
Тренер на екипи
2009–2011 Ред Бул Салзбург (академија)
2013 Хрватска под 21
2013–2015 Хрватска
2016–2018 Ајнтрахт Франкфурт
2018–2019 Баерн Минхен
2020– Монако
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Помеѓу октомври 2013 и септември 2015 година беше тренер на хрватската репрезентација. Од март 2016 година бил тренер на Ајнтрахт Франкфурт во Бундеслигата, со кого го освоил Купот на DFB во мај 2018 година.

Од јули 2018 година, Ковач е тренер на ФК Баерн Минхен.

Семејство

уреди

Хрватските родители на Нико Ковач емигрирале од Ливно во Босна и Херцеговина, република Југославија и се населиле во Берлин. Таму беа родени Нико и неговите двајца браќа и сестри, од кои неговиот брат Роберт е исто така поранешен фудбалер и тековен тренер.

Ковач е оженет и има ќерка. Заедно со неговиот брат Роберт, тој играше во Баер 04 Леверкузен, Баерн Минхен и во хрватскиот репрезентативен тим. По кариерата Роберт Ковач беше ко-тренер на неговиот брат во хрватската У21, како и Ајнтрахт Франкфурт и во моментов Баерн Минхен.