Роберт Просинечки

Роберт Просинечки (хрватски: rǒbert prosinětʃki); роден на 12 јануари 1969 година) е  хрватски фудбалски тренер и поранешен играч од средниот ред.

Роберт Просинички
Лични податоци
Полно име Роберт Просинечки
Роден на 12 јануари 1969(1969-01-12)(55 г.)
Роден во Швеннинген, Западна Германија
Држава Југославија Југославија
Хрватска Хрватска (од 1991)
Висина 1.82m
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб  Босна и Херцеговина (селектор)
Младинска кариера
1974–1980 Штутгарт Кикерс Штутгарт Кикерс
1980–1986 Динамо Загреб Динамо Загреб
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1986–1987 Динамо Загреб Динамо Загреб 2 (1)
1987–1991 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда 117 (25)
1991–1994 Реал Мадрид Реал Мадрид 55 (10)
1994–1995 Реал Овиедо Реал Овиедо 30 (5)
1995–1996 Барселона Барселона 19 (2)
1996–1997 Севиља Севиља 20 (4)
1997–2000 Кроација Загреб Кроација Загреб 50 (14)
2000 Хрватски Драговољац Хрватски Драговољац 4 (1)
2000–2001 Стандард Стандард 21 (4)
2001–2002 Портсмут Портсмут 33 (9)
2002–2003 Олимпија Љубљана Олимпија Љубљана 23 (3)
2003–2004 НК Загреб НК Загреб 26 (5)
Вкупно 400 (83)
Репрезентација
1987 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Југославија 20 5 (1)
1989–1991 Социјалистичка Федеративна Република Југославија Југославија 15 (4)
1994–2002 Хрватска Хрватска 49 (10)
Тренер на екипи
2004–2005 НК Загреб НК Загреб (в.д.)[1]
2006–2010  Хрватска (асистент)
2010–2012 Црвена ѕвезда Црвена ѕвезда
2012–2013 Кајсериспор Кајсериспор
2014–2017  Азербејџан
2018–2019  Босна и Херцеговина
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Тој е еден од ретките фудбалери кој играле за двата шпански најголеми клубови Реал Мадрид и  Барселона.

По пензионирањето од активниот фудбал тој работел како помошник селектор во хрватската репрезентација во периодот меѓу 2006 година и 2010 година, пред да биде назначен за тренер на Црвена Ѕвезда од Белград во декември 2010 година.[2] Во август 2012 година, Просинечки го презел турскиот клуб Кајзериспор, а потоа бил назначен и за селектор на репрезентацијата на Азербејџан во декември 2014 година. По три години поминати во Азербејџан, Просинечки имал понуда од Азербејџанската фудбалска федерација да го продолжи својот договор на уште две години, но тој одбил да го стори тоа. На 4 јануари 2018, бил именуван за селектор на Босна и Херцеговина.[3]

Наводи уреди

  1. „- Sport - Leksikografski zavod Miroslav Krleža Nogometni leksikon“. Архивирано од изворникот на 2017-10-27. Посетено на 2018-02-04.
  2. „Просинечки преузео Звезду“. Glas Srpske. Посетено на 2018-02-04.[мртва врска]
  3. „Službeno: Prosinečki je postao izbornik Bosne i Hercegovine...“ (хрватски). Посетено на 2018-02-04.