Ален Халиловиќ

Ален Халиловиќ (роден на 18 јули 1996 во Дубровник) — хрватски фудбалер, играч од средниот ред на Бирмингем Сити.

Ален Халиловиќ
2015 UEFA Super Cup 44 (cropped 2).jpg
Ален Халиловиќ во 2015 година
Лични податоци
Полно име Ален Халиловиќ
Роден на 18 јуни 1996 (1996-06-18) (25 г.)
Роден во Дубровник, Хрватска
Висина &100000000000001690000001,69 м[1]
Позиција среден ред
Клупски податоци
Сегашен клуб Бирмингем Сити Бирмингем Сити
Број 35
Младинска кариера
Динамо Загреб Динамо Загреб
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2012–2014 Динамо Загреб Динамо Загреб 44 (7)
2014–2015 Барселона Б Барселона Б 30 (4)
2015–2016 Барселона Барселона 0 (0)
2015–2016Спортинг Хихон Спортинг Хихон 36 (3)
2016–2018 Хамбургер Хамбургер 6 (0)
2017–2018Лас Палмас Лас Палмас 38 (2)
2018– Милан Милан 1 (0)
2019–Стандард Стандард 14 (0)
2019–2020Херенвен Херенвен 17 (1)
2020– Бирмингем Сити Бирмингем Сити 15 (1)
Репрезентација
2010 Хрватска Хрватска 14 2 (1)
2010–2011 Хрватска Хрватска 15 6 (3)
2012 Хрватска Хрватска 16 4 (1)
2012–2013 Хрватска Хрватска 17 10 (2)
2013 Хрватска Хрватска 18 3 (1)
2014– Хрватска Хрватска 21 8 (0)
2013– Хрватска Хрватска 9 (0)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 19 мај 2018.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 27 мај 2016

Како најмлад голгетер на Првата Хрватска фудбалска лига и најмладиот дебитант за хрватската репрезентација, тој се смета за еден од најголемите млади таленти на европскиот фудбал.

На 27 март 2014 година ФК Барселона постигнала договор со ФК Динамо Загреб за петгодишен трансфер во клубот. Поголемиот дел од сезоната Халиловиќ го поминал со Б-тимот. Тој потоа бил позајмен во Спортинг Хихон, пред да потпише за Хамбург во јули 2016 година, каде повторно бил на позајмица во шпанскиот клуб ФК Лас Палмас. Во 2018 година потпишал за ФК Милан[2][3], за да во полусезоната 2018-2019 биде даден на позајмица на ФК Стандард Лиеж.

НаводиУреди

  1. „архивска копија“. Архивирано од изворникот на 2018-06-29. Посетено на 2018-08-09.
  2. „Halilović signed for Milan“ (италијански). Посетено на 3 July 2018.
  3. „Halilović contract until 2021“. Посетено на 7 July 2018.