Тим на годината на УЕФА

Тимот на годината на УЕФА е годишна награда, основана во 2001 година под покровителство на УЕФА, Унијата на европските фудбалски асоцијации, преку анкета на официјалното мрежно место. Секоја година бил избиран тим од 11 Ол-стар играчи, до 2013 година тој се состоел од 1 голман, 4 одбранбени играчи, 4 играчи од средниот ред и 2 напаѓачи, додека од 2014 година се состои од 1 голман, 4 одбранбени играчи, 3 играчи од средниот ред и 3 напаѓачи.

Сите тимови на годината досега уреди

Тим на годината 2001 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Сантјаго Кањисарес   Валенсија
ДБ   Козмин Контра   Алавес /   Милан
ЦД   Сами Хипија   Ливерпул
ЦД   Патрик Андерсон   Бајерн Минхен /   Барселона
ЛБ   Биксант Лизаразу   Бајерн Минхен
ДК   Дејвид Бекам   Манчестер Јунајтед
ЦС   Патрик Виера   Арсенал
ЦС   Зинедин Зидан   Јувентус /   Реал Мадрид
ЛК   Кили Гонсалес   Валенсија
НП   Тјери Анри   Арсенал
НП   Давид Трезеге   Јувентус
Нац. Тренер Екипа
  Жерар Улие   Ливерпул

Тим на годината 2002 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Рушту Речбер   Фенербахче
ДБ   Карлес Пујол   Барселона
ЦД   Алесандро Неста   Лацио /   Милан
ЦД   Кристијан Киву   Ајакс
ЛБ   Роберто Карлос   Реал Мадрид
ДК   Кларенс Сидорф   Интер /   Милан
ЦС   Михаел Балак   Бајер Леверкузен /   Бајерн Минхен
ЦС   Зинедин Зидан   Реал Мадрид
ЛК   Демијан Даф   Блекбурн Роверс
НП   Тјери Анри   Арсенал
НП   Роналдо   Реал Мадрид
Нац. Тренер Екипа
  Шенол Ѓунеш   Турција

Тим на годината 2003 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Џанлујџи Буфон   Јувентус
ДБ   Пауло Фереира   Порто
ЦД   Алесандро Неста   Милан
ЦД   Паоло Малдини   Милан
ЛБ   Роберто Карлос   Реал Мадрид
ДК   Луис Фиго   Реал Мадрид
ЦС   Дејвид Бекам   Манчестер Јунајтед /   Реал Мадрид
ЦС   Зинедин Зидан   Реал Мадрид
ЛК   Павел Недвед   Јувентус
НП   Тјери Анри   Арсенал
НП   Руд ван Нистелрој   Манчестер Јунајтед
Нац. Тренер Екипа
  Жозе Мурињо   Порто

Тим на годината 2004 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Џанлујџи Буфон   Јувентус
ДБ   Кафу   Милан
ЦД   Рикардо Карваљо   Порто /   Челси
ЦД   Алесандро Неста   Милан
ЛБ   Ешли Кол   Арсенал
ДК   Кристијано Роналдо   Манчестер Јунајтед
ЦС   Манише   Порто
ЦС   Роналдињо   Барселона
ЛК   Павел Недвед   Јувентус
НП   Тјери Анри   Арсенал
НП   Андриј Шевченко   Милан
Нац. Тренер Екипа
  Жозе Мурињо   Челси

Тим на годината 2005 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Петр Чех   Челси
ДБ   Кафу   Милан
ЦД   Џон Тери   Челси
ЦД   Карлес Пујол   Барселона
ЛБ   Паоло Малдини   Милан
ДК   Луис Гарсија   Ливерпул
ЦС   Стивен Џерард   Ливерпул
ЦС   Роналдињо   Барселона
ЛК   Павел Недвед   Јувентус
НП   Самуел Ето   Барселона
НП   Андриј Шевченко   Милан
Нац. Тренер Екипа
  Жозе Мурињо   Челси

Тим на годината 2006 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Џанлујџи Буфон   Јувентус
ДБ   Џанлука Ѕамброта   Јувентус /   Барселона
ЦД   Фабио Канаваро   Јувентус /   Реал Мадрид
ЦД   Карлес Пујол   Барселона
ЛБ   Филип Лам   Бајерн Минхен
ДК   Стивен Џерард   Ливерпул
ЦС   Сеск Фабрегас   Арсенал
ЦС   Кака   Милан
ЛК   Роналдињо   Барселона
НП   Тјери Анри   Арсенал
НП   Самуел Ето   Барселона
Нац. Тренер Екипа
  Франк Рајкард   Барселона

Тим на годината 2007 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Икер Касиљас   Реал Мадрид
ДБ   Дани Алвес   Севиља
ЦД   Алесандро Неста   Милан
ЦД   Џон Тери   Челси
ЛБ   Ерик Абидал   Олимпик Лион /   Барселона
ДК   Кристијано Роналдо   Манчестер Јунајтед
ЦС   Стивен Џерард   Ливерпул
ЦС   Кака   Милан
ЛК   Кларенс Сидорф   Милан
НП   Златан Ибрахимовиќ   Интер
НП   Дидје Дрогба   Челси
Нац. Тренер Екипа
  Алекс Фергусон   Манчестер Јунајтед

Тим на годината 2008 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Икер Касиљас   Реал Мадрид
ДБ   Серхио Рамос   Реал Мадрид
ЦД   Џон Тери   Челси
ЦД   Карлес Пујол   Барселона
ЛБ   Филип Лам   Бајерн Минхен
ДК   Кристијано Роналдо   Манчестер Јунајтед
ЦС   Чави   Барселона
ЦС   Сеск Фабрегас   Арсенал
ЛК   Франк Рибери   Бајерн Минхен
НП   Лионел Меси   Барселона
НП   Фернандо Торес   Ливерпул
Нац. Тренер Екипа
  Алекс Фергусон   Манчестер Јунајтед

Тим на годината 2009 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Икер Касиљас   Реал Мадрид
ДБ   Дани Алвес   Барселона
ЦД   Џон Тери   Челси
ЦД   Карлес Пујол   Барселона
ЛБ   Патрис Евра   Манчестер Јунајтед
ДК   Кристијано Роналдо   Манчестер Јунајтед /   Реал Мадрид
ЦС   Чави   Барселона
ЦС   Кака   Милан /   Реал Мадрид
ЛК   Андрес Инјеста   Барселона
НП   Лионел Меси   Барселона
НП   Златан Ибрахимовиќ   Интер /   Барселона
Нац. Тренер Екипа
  Пеп Гвардиола   Барселона

Тим на годината 2010 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Икер Касиљас   Реал Мадрид
ДБ   Мајкон Сисенандо   Интер
ЦД   Жерар Пике   Барселона
ЦД   Карлес Пујол   Барселона
ЛБ   Ешли Кол   Челси
ДК   Кристијано Роналдо   Реал Мадрид
ЦС   Чави   Барселона
ЦС   Весли Снејдер   Интер
ЛК   Андрес Инјеста   Барселона
НП   Лионел Меси   Барселона
НП   Давид Вилја   Валенсија /   Барселона
Нац. Тренер Екипа
  Жозе Мурињо   Интер /   Реал Мадрид

Тим на годината 2011 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Икер Касиљас   Реал Мадрид
ДБ   Дани Алвес   Барселона
ЦД   Жерар Пике   Барселона
ЦД   Тијаго Силва   Милан
ЛБ   Марсело   Реал Мадрид
ДК   Арјен Робен   Бајерн Минхен
ЦС   Чави   Барселона
ЦС   Андрес Инјеста   Барселона
ЛК   Гарет Бејл   Тотенхем
НП   Лионел Меси   Барселона
НП   Кристијано Роналдо   Реал Мадрид

Гласањето за тренер е завршено оваа година.

Тим на годината 2012 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Икер Касиљас   Реал Мадрид
ДБ   Серхио Рамос   Реал Мадрид
ЦД   Жерар Пике   Барселона
ЦД   Тијаго Силва   Милан /   Париз Сен Жермен
ЛБ   Филип Лам   Бајерн Минхен
ДК   Андрес Инјеста   Барселона
ЦС   Чави   Барселона
ЦС   Андреја Пирло   Јувентус
ЛК   Месут Езил   Реал Мадрид
НП   Лионел Меси   Барселона
НП   Кристијано Роналдо   Реал Мадрид

Тим на годината 2013 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Мануел Нојер   Бајерн Минхен
ДБ   Филип Лам   Бајерн Минхен
ЦД   Тијаго Силва   Париз Сен Жермен
ЦД   Серхио Рамос   Реал Мадрид
ЛБ   Давид Алаба   Бајерн Минхен
ДК   Гарет Бејл   Тотенхем /   Реал Мадрид
ЦС   Марко Ројс   Борусија Дортмунд
ЦС   Месут Езил   Реал Мадрид /   Арсенал
ЛК   Франк Рибери   Бајерн Минхен
НП   Златан Ибрахимовиќ   Париз Сен Жермен
НП   Кристијано Роналдо   Реал Мадрид

Тим на годината 2014 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Мануел Нојер   Бајерн Минхен
ДБ   Филип Лам   Бајерн Минхен
ЦД   Серхио Рамос   Реал Мадрид
ЦД   Диего Годин   Атлетико Мадрид
ЛБ   Давид Алаба   Бајерн Минхен
ЦС   Арјен Робен   Бајерн Минхен
ЦС   Тони Крос   Бајерн Минхен /   Реал Мадрид
ЦС   Анхел Ди Марија   Реал Мадрид /   Манчестер Јунајтед
НД   Лионел Меси   Барселона
НП   Златан Ибрахимовиќ   Париз Сен Жермен
НЛ   Кристијано Роналдо   Реал Мадрид

Тим на годината 2015 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Мануел Нојер   Бајерн Минхен
ДБ   Дани Алвес   Барселона
ЦД   Серхио Рамос   Реал Мадрид
ЦД   Тијаго Силва   Париз Сен Жермен
ЛБ   Марсело   Реал Мадрид
ЦС   Андрес Инјеста   Барселона
ЦС   Пол Погба   Јувентус
ЦС   Лука Модриќ   Реал Мадрид
НД   Лионел Меси   Барселона
НП   Нејмар   Барселона
НЛ   Кристијано Роналдо   Реал Мадрид

Тим на годината 2016 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Џанлујџи Буфон   Јувентус
ДБ   Џером Боатенг   Бајерн Минхен
ЦД   Леонардо Бонучи   Јувентус
ЦД   Серхио Рамос   Реал Мадрид
ЛБ   Жерар Пике   Барселона
ЦС   Тони Крос   Реал Мадрид
ЦС   Лука Модриќ   Реал Мадрид
ЦС   Андрес Инјеста   Барселона
НД   Лионел Меси   Барселона
НП   Антоан Гризман   Атлетико Мадрид
НЛ   Кристијано Роналдо   Реал Мадрид

Тим на годината 2017 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Џанлујџи Буфон   Јувентус
ДБ   Дани Алвес   Јувентус/  Париз Сен Жермен
ЦД   Серхио Рамос   Реал Мадрид
ЦД   Џорџо Кјелини   Јувентус
ЛБ   Марсело   Реал Мадрид
ЦС   Кевин Де Бројне   Манчестер Сити
ЦС   Лука Модриќ   Реал Мадрид
ЦС   Тони Крос   Реал Мадрид
НД   Лионел Меси   Барселона
НП   Кристијано Роналдо   Реал Мадрид
НЛ   Еден Азар   Челси

Тим на годината 2018 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Марк-Андре тер Штеген   Барселона
ДБ   Серхио Рамос   Реал Мадрид
ЦД   Вирџил ван Дајк   Ливерпул
ЦД   Рафаел Варан   Реал Мадрид
ЛБ   Марсело   Реал Мадрид
ЦС   Н'Голо Канте   Челси
ЦС   Лука Модриќ   Реал Мадрид
ЦС   Еден Азар   Челси
НД   Килијан Мбапе   Париз Сен Жермен
НП   Лионел Меси   Барселона
НЛ   Кристијано Роналдо   Реал Мадрид /   Јувентус

Тим на годината 2019 уреди

Позиција Нац. Играч Екипа
ГМ   Алисон   Барселона
ДБ   Трент Александер-Арнолд   Ливерпул
ЦД   Матајс де Лихт   Ајакс/  Јувентус
ЦД   Вирџил ван Дајк   Ливерпул
ЛБ   Ендрју Робертсон   Ливерпул
ДК   Лионел Меси   Барселона
ЦС   Френки Де Јонг   Ајакс/  Барселона
ЦС   Кевин Де Бројне   Манчестер Сити
ЛК   Садио Мане   Ливерпул
НП   Роберт Левандовски   Бајерн Минхен
НП   Кристијано Роналдо   Јувентус

Надворешни врски уреди