Андреј Крамариќ

Андреј Крамариќ (роден на 19 јуни 1991) е хрватски фудбалер, напаѓач на Хофенхајм и на хрватската репрезентација.

Андреј Крамариќ
Andrej Kramaric playing for Leicester City F.C. in 2015 (2).jpg
Лични податоци
Роден на 19 јуни 1991 (1991-06-19) (28 г.)
Роден во Загреб, Хрватска
Држава  Хрватска
Висина &100000000000001770000001,77 м
Позиција напаѓач
Клупски податоци
Сегашен клуб Хофенхајм Хофенхајм
Број 19
Младинска кариера
Динамо Загреб Динамо Загреб
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
2009-2013 Динамо Загреб Динамо Загреб 42 (10)
2012-2013Локомотива Локомотива 45 (20)
2013-2015 Риека Риека 42 (37)
2015-2016 Лестер Сити Лестер Сити 15 (2)
2016- Хофенхајм Хофенхајм 45 (17)
Репрезентација
2011 Хрватска Хрватска 20 2 (1)
2009-2013 Хрватска Хрватска 21 8 (4)
2014- Хрватска Хрватска 26 (8)
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари
податоците се од 6 јануари 2011.

† Учества (Голови).

‡ Учествата и головите за репрезентација се според податок од 17 ноември 2010

КариераУреди

На 9 октомври 2013 постигнал 8 гола на еден натпревар во победата против нисколигашот Змај Блато со 11-0 во Купот на Хрватска.[1]

Надворешни врскиУреди

НаводиУреди

  1. "Редок подвиг со 8 гола на еден натпревар, Крамариќ од Риека ја „искина" мрежата на Змај". Grid.mk. 09.10.2013. Посетено на 10.11.2014. Check date values in: |accessdate=, |date= (help)