Игор Штимац (роден на 6 септември 1967 година) — хрватски фудбалски тренер и поранешен фудбалер, кој настапувал како центарален одбранбен играч. Во својата играчка кариера тој имал три периоди во кариерата со Хајдук Сплит, но исто така настапувал за Кадис во Шпанија и за Дерби Каунти и Вест Хем Јунајтед во Англија. Тој ја претставувал Хрватската национална селекција 53 пати, и бил дел од тимот на Еуро 1996 година, и во 1998 година на Светското Првенство, кога Хрватска завршила трета.

Игор Штимац
Igor Štimac 2016.jpg
Штимац во 2016
Лични податоци
Роден на 6 септември 1967 (1967-09-06) (53 г.)
Роден во Метковиќ, СФР Југославија
Висина 1.88 м (6 ст 2 ин)
Позиција центарален одбранбен играч
Младинска кариера
Неретва Метковиќ
1984–1985 Хајдук Сплит
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
1985–1992 Хајдук Сплит 64 (3)
1986–1987Динамо Винковци (позејмен) 31 (2)
1992–1994 Кадис 62 (4)
1994–1995 Хајдук Сплит 27 (2)
1995–1999 Дерби Каунти 84 (3)
1999–2001 Вест Хем Јунајтед 43 (1)
2001–2002 Хајдук Сплит 11 (2)
Вкупно 322 (17)
Репрезентација
1987 Југославија 20 14 (2)
1990–2002 Хрватска 53 (2)
Раководител на екипите
2005 Хајдук Сплит
2006 Цибалија
2009–2010 Загреб
2012–2013 Хрватска
2015 Задар
2015–2016 Сепехан
2016–2017 Ал Шаханиа
  • Сениорските учества и голови се сметаат само за домашни натпревари.
† Учества (Голови).

Како тренер, Штимац бил на чело на хрватскиот национален тим од 2012 до 2013 година. Во клупскиот фудбал, тој имал кратки ангажмани во Хајдук Сплит, ЦибалијаЗагреб и Задар. Сезоната 2015/16 тој бил тренер на најуспешниот ирански фудбалски клуб Сепахан. Тој во моментов е тренер на Ал-Шаханиа во катарарската лига.

НаводиУреди

Надворешни врскиУреди