Фудбалска репрезентација на Египет

Фудбалска репрезентација на Египет (арап. منتخب مصر لكرة القدم), често се нарекуваат Фараони (арап. الفراعنة) — фудбалска репрезентација која го претставува Египет на меѓународни натпреварувања и е под контрола на Фудбалскиот сојуз на Египет. Египет е најуспешната репрезентација во Африка, со седум шампионски титули; тие го освоиле првиот Африкански куп на нации во Судан во 1957 година, потоа во Египет во 1959 година, Египет во 1986 година, Буркина Фасо во 1998 година, Египет во 2006 година, Гана во 2008 година и Ангола во 2010 година.

Фудбалска репрезентација на Египет
Прекари(и)الفراعنة
(Фараони)[1]
СојузЕгипетска фудбалска асоцијација
КонфедерацијаАФК (Африка)
СелекторЕхаб Галал
КапитенМохамед Салах
Најмногу настапиАхмед Хасан (184)
Најдобар стрелецХосам Хасан (68)
Домашен стадионМеѓународен стадион Каиро
Домашни бои
Гостински бои
Светско првенство
Учества3
Најдобар резултатОсминафинале (1934)
Арапски куп
Учества5 (Прво во1988)
Најдобар резултатПрваци (1992)
Куп на Конфедерации
Учества2 (Прво во 1999)
Најдобар резултатГрупна фаза (1999, 2009)

Египет била првата африканска земја што учествувала на Светско првенство, учествувале на Второто светско првенство, во Италија во 1934 година, кога загубиле со 4:2 од Унгарија во 1. коло (во осмина финале). Оттогаш Египет се квалификувал за Светското првенство во 1990 година, кога повторно е елиминиран во првото коло. По 28 години, предводени од Мохамед Салах, Египет се пласирал на Светското првенство во 2018 година. Египет двапати играл меч за бронзен медал на Летните олимписки игри (1928 и 1964 година), губејќи и двата пати; првиот пат од Италија со 11:3, што е најубедливиот пораз на Египет во историјата.

Резултати на меѓународни натпревари уреди

Светски првенства уреди

година Тркалезна
  1930 не учествувала
  1934 1. коло
  1938 се повлекла
  1950 не учествувала
  1954 не се квалификувала
  1958 се повлекла
  1962
Предлошка:Country data ЕНГ 1966
  1970 не учествувала
1974 до 1986 не се квалификувала
  1990 1. коло
1994 до 2014 не се квалификувала
  2018 година 1. коло
  2022 година не се квалификувала
Вкупно 3/22

Куп на конфедерациите уреди

Куп на конфедерации
година Пласман О.Н. Поб. Нер. Пор. Пос.гол. Прим.гол.
1992 до 1997 не се квалификувала
  1999 1. коло 3 0 2 1 5 9
2001 до 2005 не се квалификувала
Предлошка:Country data ЈАФ 2009 1. коло 3 1 0 2 4 7
2013 до 2017 не се квалификувала
Вкупно 2/10 6 1 2 3 9 16

Африкански куп на нациите уреди

Африкански куп на нации
Титули: 6
Настапи: 21
година Пласман година Пласман година Пласман
  1957 Првак   1976 4. места   1994 година Четврт финале
 1959 Првак   1978 не се квалификуваше   1996 година Четврт финале
  1962 2. место   1980 4. место   1998 година Првак
  1963 3. место  1982 се повлече   2000 година Четврт финале
  1965 Се повлекла откако
се квалификувала
 1984 4. место  2002 Четврт финале
  1968 се повлекла   1986 Првак  2004 година 1 круг
  1970 3. место  1988 1. коло   2006 година Првак
  1972 не се квалификувала  1990 1. коло   2008 година Првак
  1974 3. место  1992 1. коло   2010 година Првак

Рекорди уреди

Податоци ажурирани на 15 јуни 2018 година:

Најмногу одиграни натпревари уреди

Активните фудбалери се со задебелени букви:

Позиција Фудбалер Репрезентативна кариера Број на натпревари Број на голови
1. Ахмед Хасан 1995-2012 184 33
2. Хосам Хасан 1985-2006 169 69
3. Есам ел Хадари 1996 - 157 0
4. Ибрахим Хасан 1998-2002 131 14
5. Ахмед Фати 2002 - 127 3
6. Хани Рамзи 1988-2003 123 3
7. Вел Гома 2001-2013 114 1
8. Ахмед ел Кас 1987-1997 112 25
Абдел Захер ел Сака 1997-2010 112 4
10. Рабин Јасин 1982-1999 109 1

Најдобри стрелци уреди

Активните фудбалери се со задебелени букви:

 
Мохамед Салах, еден од најдобрите стрелци на Египет.
Позиција Фудбалер Репрезентативна кариера Број на голови Број на натпревари Просечна
1. Хосам Хасан 1985-2006 69 169 0,41
2. Хасан ел Шазли 1961-1975 42 62 0,48
3. Мохамед Абутрика 2001-2013 38 100 0,31
4. Мохамед Салах 2011 - 33 57 0,58
5. Ахмед Хасан 1995-2012 33 184 0,18
6. Амр Заки 2004-2013 30 63 0,48
7. Емад Мотеб 2004-2015 28 70 0,40
8. Ахмед ел Кас 1987-1997 25 112 0,22
9. Махмуд ел Катиб 1974-1986 24 54 0,44
Гамал Абдел Хамид 1979-1993 24 79 0.30

Наводи уреди

  1. „The day it all started for Ad-Diba and the Pharaohs“. FIFA.com (англиски). Fédération Internationale de Football Association. Посетено на 2022-02-16.

Надворешни врски уреди