Кнежево

село во Општина Кратово


Кнежево — село во Општина Кратово, во околината на градот Кратово.

Кнежево
Кнежево is located in Македонија
Кнежево
Местоположба на Кнежево во Македонија
Општина Кратово
Население 64 жит.
(поп. 2002)
Шифра на КО 14010
Кнежево на општинската карта
Кнежево во Општина Кратово.svg

Атарот на Кнежево во рамките на општината

Географија и местоположбаУреди

Селото се наоѓа на падините на Осоговските Планини, оддалечено 42 километри североисточно од Кратово.

ИсторијаУреди

Во османслиските даночни регистри на немуслиманското население од вилаетот Кратово од 1618-1619 година, селото е забележано со 11 ханета (домаќинства).[1] Селото се споменува и во списокот на немуслиманските домаќинства во истиот вилает од 1637 година со 13 ханета (домаќинства).[2]

Во XIX век селото е дел од Кратовската каза во Отоманското Царство.

СтопанствоУреди

ДемографијаУреди

Според статистиката на Васил К’нчов („Македонија, Етнографија и статистика“) од 1900 година, во Кнежево живееле 196 жители, сите Македонци.[3]

Според егзархискиот секретар Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Кнежево имало 224 Македонци, под врховенството на Бугарската егзархија.[4]

Според последниот попис на населението на Македонија од 2002 година, селото има само 64 жители, сите Македонци.[5]

На табелата е прикажан бројот на населението во сите пописни години:[6]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 196[3] 224[4] 519 521 431 371 172 91 89 64

Општествени установиУреди

Самоуправа и политикаУреди

Културни и природни знаменитостиУреди

Редовни настаниУреди

ЛичностиУреди

Култура и спортУреди

ИселеништвоУреди

НаводиУреди

  1. Турски извори за българската история, т. VII, София 1986, с. 253.
  2. Турски извори за българската история (т. VIII), предговор и съставителство Е. Грозданова, издание на Главно управление на архивите при Министерския съвет, Архивите говорят, т. 13, София 2001, с. 52.
  3. 3,0 3,1 Васил Кънчов. „Македония. Етнография и статистика“. София, 1900, стр.223.
  4. 4,0 4,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, р.130-131.
  5. Попис на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, 2002 - Книга X
  6. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година). База на податоци МАКСтат. Државен завод за статистика.
  7. ДВИА, ф. 40, оп. 1, а.е. 335, л. 108
  8. ФЕЉТОН: ИЛИНДЕНСКИ СВЕДОШТВА : Од Горги Павлов Лазаров (33)

Надворешни врскиУреди