Карл Теодор Вилхелм Вајерштрас германски: Karl Theodor Wilhelm Weierstrass (Weierstraß); 31 октомври 1815 – 19 февруари 1897 година) бил германски математичар често споменуван како „татко на модерната анализа". И покрај напуштањето на универзитетот без диплома, тој студирал математика и обучени како наставник, на крајот наставата по математика, физика, биологија и гимнастика.

Карл Вајерштрас
Карл Вајерштрас
Роден(а)31 октомври 1815(1815-10-31)
Остенфелде, Вестфалија, Прусија
Починал(а)19 февруари 1897(1897-02-19) (возр. 81)
Берлин, Прусија
ЖивеалиштеГерманско
НационалностГерманско
Полињаматематика
ОбразованиеУниверзитет во Бон
Универзитет во Минстер
ДокторандиНиколај Бугаев
Георг Кантор
Софија Ковалевска
Познат поВаерштрасова функција

Вајерштрас формирал дефиниција на непрекинатост на функција.

Животопис уреди

Вајерштрас е роден во Остренфелде, во провинцијата Вестфалија.[1]

Вајерштрас бил син на Вилхелм Вајерштрас, владин службеник, и Теодора Вондерфорст. Неговиот интерес за математиката почнал додека тој бил во гимназија. Тој бил испратен на Универзитетот во Бон, по дипломирањето да се подготви за владина позиција. Бидејќи неговите студии требале да бидат во областа на правото, економија и финансии, тој веднаш бил во судир со своите надежи да студира математика. Тој го решил конфликтот со плаќање приватни студии по математика. На крајот, заминал од универзитетот без диплома. После тоа тој студирал математика на академијата Минстер, која била дури и во тоа време многу позната по математика, и неговиот татко бил во можност да добие место за него. Подоцна, тој стекнал сертификат како учител во тој град. За време на овој период на проучување, Вајерштрас ги посетувал предавањата на Кристоф Гудерман, и се заинтересирал за елиптични функции.

Студенти уреди

Наводи уреди

  1. O'Connor, J. J.; Robertson, E. F. (October 1998). „Karl Theodor Wilhelm Weierstrass“. School of Mathematics and Statistics, University of St Andrews, Scotland. Посетено на 7 September 2014.