< 13 век 14 век 15 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1339 (MCCCXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1339 година од новата ера, 339. од вториот милениум, 39. од XIV век и последна од 1330-тите.

1339 во разни календари
Грегоријански календар1339
MCCCXXXIX
Ab urbe condita2092
Ерменски календар788
ԹՎ ՉՁԸ
Асирски календар6089
Балиски календар1260–1261
Бенгалски календар746
Берберски календар2289
Будистички календар1883
Бурмански календар701
Византиски календар6847–6848
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
4035 или 3975
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
4036 или 3976
Коптски календар1055–1056
Етиопски календар1331–1332
Еврејски календар5099–5100
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1395–1396
 - Сачка ера1260–1261
 - Кали-југа4439–4440
Холоценски календар11339
Игбоански календар339–340
Ирански календар717–718
Исламски календар739–740
Јапонски календарРјакуо 2
(暦応2年)
Јавански календар1251–1252
Јулијански календар1339
MCCCXXXIX
Корејски календар3672
Мингуо-календар573 пред Р. Кина
民前573年
Нанакшахи−129
Тајландски сончев календар1881–1882
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
1465 или 1084 или 312
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
1466 или 1085 или 313

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6847 и 6848 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 6089 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 5099 и 5100 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 2092.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1339 година се протега во 3975 и 3976, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 4035 и 4036 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1882. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 739 и 740 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Ацоне Висконти

Надворешни врски уреди