Бон (германски: Bonn) — град во Германија (19-ти по големина), во сојузната држава Северна Рајна-Вестфалија, кој се наоѓа на околу 20 km јужно од Келн, на реката Рајна на север од Зибенгебирге.

Поглед кон Бон


Историја

уреди
 
Знаме на Бон

Од 1288 до 1803 година, Бон бил седиште на келнските архиепископи. Бон беше главен град на Западна Германија од 1949 до 1990 година. Во 1969 година, независните градови Бад Годесберг и Беуел, како и неколку села, биле вклучени во Бон, со што градот двојно се зголемил. Бад Годесберг и Беуел постанале области (Stadtbezirke) на Бон со одредена независност и население од околу 70.000 жители.

 
Музејот на Бетовен во Бон

Бон како мотив во уметноста

уреди
  • „Бон крцка“ — кус расказ на македонскиот писател Гето Руди од 2017 година.[1]

Галерија

уреди


Надворешни врски

уреди
  1. Гето Руди, Можеше да биде реми. Скопје: Темплум, 2017, стр. 45.