Фридланд (Мекленбург)

Фридланд (германски: Friedland) — град во округот Мекленбуршка Езерска Област, во сојузната покраина Мекленбург-Западна Померанија, Германија. Градот претставува административно седиште на истоимената општинска заедница.

Фридланд
Црква Св. Богородица во Фридланд
Црква Св. Богородица во Фридланд
Грб на Фридланд
Фридланд (Мекленбург) is located in Германија
Фридланд (Мекленбург)
Управа
Земја Германија
Покраина Мекленбург-Западна Померанија
Округ Мекленбуршка Езерска Област
Месна заед. Фридланд
Градоначалник Вилфрид Блок
Основни податоци
Површина 132,62 км2
Надм. височина 25 м
Население 6.472 (31 декември 2018)[1]
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MST
Пошт. бр. 17098
Повик. бр. 039601
Портал www.friedland-mecklenburg.de
Местоположба на градот Фридланд во рамките на округот Мекленбуршка Езерска Област
Карта
Координати 53°39′N 13°32′E / 53.650° N; 13.533° E / 53.650; 13.533Координати: 53°39′N 13°32′E / 53.650° N; 13.533° E / 53.650; 13.533

Се наоѓа на 22 километри од окружното административно седиште Нојбранденбург, но сепак претставува локален центар за околните општини.

Бил основан во 1244 од принцовите Ото и Јохан од Бранденбург под името Фределанд (Vredeland).

НаводиУреди

  1. „Населеност на окрузите, општините и месните заедници во Мекленбург-Западна Померанија на 31 декември 2018 г.“. Статистичка служба на Мекленбург-Западна Померанија. 31 декември 2018. (германски)

Надворешни врскиУреди