Оскар за најдобар глумец

Наградата Оскар за најдобар глумец е награда која се доделува годишно од Академијата за филмски уметности и науки (АМПАС). Се доделува на глумецот кој пренел неверојатна изведба во главна улога работејќи во филмската индустрија.

Оскар за најдобар глумец
ДржаваСоединети Американски Држави Уреди на Википодатоците
Мрежно местоhttps://oscar.go.com/nominees/actor-in-a-leading-role Уреди на Википодатоците


Првото доделување на наградите Оскар било одржано во 1929 година и Емил Јанингс бил првиот глумец кој ја освоил наградата за неговите изведби во филмовите Последна заповед и Патот на сите живи.[1] Моментално, номинациите се одредуваат преку единечен пренослив глас во рамките на одделението на глумци од АМПАС; победниците се избрани со мнозинство гласови од вкупниот број на членови на Академијата со право на глас.[2]

Од основањето, наградата била доделена на 81 глумец. Даниел Деј-Луис е најмногу наградуван во оваа категорија со освоени три Оскари. Спенсер Трејси и Лоренс Оливие биле номинирани за наградата девет пати, повеќе од било кои други глумци. Гери Олдмен е последен добитник во оваа категорија, добивајќи го Оскарот на деведесеттото доделување на наградите за улогата на Винстон Черчил во Најмрачниот час.

Добитници и номинации уреди

Ова е списокот на добитници и номинирани глумци за наградата Оскар.

  Означува победник
§ Означува победник кој одбил награда
^ Означува посмртно одликуван победник
* Означува посмртно номиниран глумец
Година Глумец Филм Улога(и) Нав.
1927/28
(1.)
Емил Јанингс   Последна заповед
Патот на сите живи
Голем витез Сергиус Александер
Август Шилинг
[3]
Ричард Бартелмес Бесилка
The Patent Leather Kid
Ники Елкинс
Patent Leather Kid
1928/29
(2.)
Ворнер Бакстер   Во стара Аризона Циско Кид [4]
Џорџ Банкрофт Гром од ведро небо Џим Ланг
Честер Морис Алиби Чик Вилијамс (Бр. 1065)
Пол Муни Одважен Џејмс Дајк
Луис Стоун Патриот Петар Пален
1929/30
(3.)
Џорџ Арлис   Дизраели   Бенџамин Дизраели [5]
Џорџ Арлис Зелената божица Раџа
Волас Бири Големата куќа Бач 'Митралез' Шмид
Морис Шевалије Голема бара
Парада на љубовта
Пјер Миранд
Гроф Алфред Ренард
Роналд Колман Булдог Драмонд
Проклети
Капетан Хју 'Булдог' Драмонд
Мишел
Лоренс Тибет The Rogue Song Јегор
1930/31
(4th)
Лајонел Баримор   Слободна душа Стивен Еш [6]
Џеки Купер Скипи Скипи Скинер
Ричард дикс Цимарон Јенси Крават
Фредрик Марч Кралското семејство од Бродвеј Тони Кевендиш
Адолф Менжу Насловна страна Балтер Бурнс
1931/32
(5.)
Волас Бири   Шампион Енди Персел [7]
Фредрик Марч   Доктор Џекил и господин Хајд Д-р. Хенри Џекил / Г-дин. Едвард Хајд
Алфред Лант Гардист Глумецот
1932/33
(6.)
Чарлс Лотон   Приватниот живот на Хенри VIII Кралот Хенри VIII [8]
Лесли Хауард Плоштадот Беркли Питер Стендиш
Пол Муни Јас сум бегалец од окови Џејмс Ален
1934
(7.)
Кларк Гејбл   Се случи една вечер Питер Варн [9]
Френк Морган Аферите на Селини Алесандро Медичи
Вилијам Пауел Слаб човек Ник Чарлс
1935
(8.)
Виктор Меклаген   Поткажувач Гипо Нолан [10]
Кларк Гејбл Побуна на бродот Баунти Полковник Флечер Христијан
Чарлс Лотон Побуна на бродот Баунти Капетан Вилијам Блај
Френчот Тоун Побуна на бродот Баунти Постар кадет Роџер Бајам
1936
(9.)
Пол Муни   Приказната за Луј Пастер Луј Пастер [11]
Гари Купер Господин Дидс оди во град Лонгфелоу Дидс
Волтер Хјустон Досдворт Сем Додсворт
Вилијам Пауел Мојот човек Годфри Годфри Парк
Спенсер Трејси Сан Франциско Отец Тим Мулин
1937
(10.)
Спенсер Трејси   Храбро капетанство Мануел [12]
Чарлс Бојер Освојување Наполен Бонапарт
Фредрик Марч Ѕвездата е родена Норман Мајн
Роберт Монтгомери Ноќта мора да падне Дени
Пол Муни Животот на Емил Зола Емил Ѕола
1938
(11.)
Спенсер Трејси   Град на момци Едвард Џ. Фланаган [13]
Чарлс Бојер Алжир Пепе ле Моко
Џејмс Кегни Ангели со валкани лица Роки Саливен
Роберт Донат Цитадела Д-р. Ендрју Менсон
Лесли Хауард Пигмалион Проф. Хенри Хигинс
1939
(12.)
Роберт Донат   Збогум, господине Чипс Чарлс Едвард Чипинг [14]
Кларк Гејбл Однесено од виорот Рет Батлер
Лоренс Оливие Оркански височини Хитклиф
Мики Руни Деца под оружја Мики Моран
Џејмс Стјуарт Господин Смит оди во Вашингтон Џеферсон Смит
1940
(13.)
Џејмс Стјуарт   Филаделфиска приказна Макаулеј „Мајк“ Конор [15]
Чарли Чаплин Големиот диктатор Аденоид Хинкел / Берберот
Хенри Фонда Гроздовите на гнв Том Џод
Рејмонд Маси Линколн во Илиноис Абрахам Линколн
Лоренс Оливие Ребека 'Максим' де Винтер
1941
(14.)
Гари Купер   Наредник Јорк Наредник Алвин К. Јорк [16]
Кери Грант Пени серенада Роџер Адамс
Волтер Хјустон Ѓаволот и Даниел Вебстер Г-дин. Скреч
Роберт Монтгомери Доаѓа господин Џордан Џои Пендлтон
Орсон Велс Граѓанин Кејн Чарлс Фостер Кејн
1942
(15.)
Џејмс Кегни   Јенки Дудл Денди Џорџ М. Кохан [17]
Роналд Колман Робови на минатото Чарлс Рејниер
Гари Купер Гордоста на Јенките Лу Гериг
Волтер Пиџон Г-ѓа Минивер Клем Минивер
Монти Вули The Pied Piper Хауард
1943
(16.)
Пол Лукас   Стража на Рајна Курт Мулер [18]
Хамфри Богарт Казабланка Рик Блејн
Гари Купер За кого бијат камбаните Роберт Џордан
Волтер Пиџон Мадам Кири Пјер Кири
Мики Руни Човечка комедија Хомер Макаулеј
1944
(17.)
Бинг Крозби   Одејќи по својот пат Отец Чак О'Мали [19]
Чарлс Бојер Плинска светлост Грегори Антон
Бари Фицџералд Одејќи по својот пат Отец Фиџгибон
Кери Грант Ништо освен осамено срце Ерни Мот
Александер Нокс Вилсон Вудро Вилсон
1945
(18.)
Реј Миланд   Изгубен викенд Дон Бирнам [20]
Бинг Крозби Камбаните на Света Марија Отец Чак О'Мали
Џин Кели Кревај сидрото Јозеф Брејди
Грегори Пек Клучеви на кралството Отец Френсис
Корнел Вајлд Незаборавна мелодија Фредерик Шопен
1946
(19.)
Фредрик Марч   Најдобрите години од нашиот живот Ал Стивенсон [21]
Лоренс Оливие Хенри V Кралот Хенри V
Лари Паркс Приказна за Џолсон Ал Џолсон
Грегори Пек The Yearling Езра „Пени“ Бакстер
Џејмс Стјуарт Прекрасен живот Џорџ Бејли
1947
(20.)
Роналд Колман   Двоен живот Ентони Џон [22]
Џон Гарфилд Тело и душа Чарли Дејвис
Грегори Пек Џенталменски договор Филип Шујлер Грин
Вилијам Пауел Живот со татко Кларенс Деј
Мајкл Редгрејв Црнина станува Електра Орин Манон
1948
(21.)
Лоренс Оливие   Хамлет Хамлет [23]
Лу Ерс Џони Белинда Д-р. Роберт Ричардсон
Монтгомери Клифт The Search Ралф „Стив“ Стивенсон
Дан Дејли Кога мојата мала ми се смее „Скид“ Џонсон
Клифтон Веб Поволна положба Лин Алојсиус Белведере
1949
(22.)
Бродерик Крофорд   Сите луѓе на кралот Вили Старк [24]
Кирк Даглас Шампион Мајкл „Миџ“ Кели
Грегори Пек Twelve O'Clock High Генерал Френк Севиџ
Ричард Тод Жестоко срце Лахлан Маклахлан
Џон Вејн Песоците на Иво Џима Наредник Џон М. Стрикер
1950
(23.)
Хосе Ферер   Сирано де Бержерак Сирано де Бержерак [25]
Луис Калхерн Величествениот Јенки Оливер Вендел Холмс
Вилијам Холден Булевар на залезот Џои Гилис
Џејмс Стјуарт Харви Елвуд П. Дауд
Спенсер Трејси Татко на невестата Стенли Т. Бенкс
1951
(24.)
Хамфри Богарт   Африканска кралица Чаарли Алнат [26]
Марлон Брандо Трамвај наречен желба Стенли Ковалски
Монтгомери Клифт Место во сонцето Џорџ Истман
Артур Кенеди Горка победа Лери Невинс
Фридррих Марч Смрт на тровскиот патник Вили Ломан
1952
(25.)
Гери Купер   Точно на пладне Маршал Вил Кејн [27]
Марон Брандо Вива Запата! Емилијано Запата
Кирк Даглас Лошиот и убавата Џонатан Шилдс
Хосе Ферер Мулен Руж Анри де Тулуз-Лотрек
Алек Гинис Толпата на Лавендер Хил Хенри Холанд
1953
(26.)
Вилијам Холден   Сталаг 17 Џ. Џ. Сефтон [28]
Марлон Брандо Јулиј Цезар Марк Антониј
Ричард Бартон Наметка Марселуис Галијо
Монтгомери Клифт Одовде до вечноста Војник Роберт Е. Ли Превит
Берт Ланкастер Одовде до вечноста Наредник Милтон Варден
1954
(27.)
Марлон Брандо   На доковите на Њујорк Тери Малој [29]
Хамфри Богарт Побуна на Кејн Капетан Квег
Бинг Крозби Провинцијалка Френк Елгин
Џејмс Мејсон Ѕвездата е родена Норман Мејн
Дан О'Херлихи Авантурите на Робинзон Крусо Робинзон Крусо
1955
(28.)
Ернест Боргнајн   Марти Марти Пилети [30]
Џејмс Кегни Сакај ме или остави ме Мартин Снајдер
Џејмс Дин *[31] Источно од рајот Кал Траск
Френк Синатра Човекот со златна рака Френки Машин
Спенсер Трејси Лош ден во Блек Рок Џон Џ. Макриди
1956
(29.)
Јул Бринер   Кралот и јас Кралот Монкгут [32]
Џејмс Дин *[31] Гигант Џет Ринк
Кирк Даглас Страст за живот Винсент ван Гог
Рок Хадсон Гигант Џордан „Бик“ Бенедикт Јуниор
Лоренс Оливие Ричард III Кралот Ричард III
1957
(30.)
Алек Гинис   Мост на реката Квај Полковник Л. Николсон [33]
Марлон Брандо Сајонара Мајор Лојд „Ејс“ Грувер
Ентони Франсиоза Шешир полн дожд Поло Попе
Чарлс Лотон Сведок за обвинение Сер Вилфрид робартс
Ентони Квин Див ветар Џино
1958
(31.)
Дејвид Нивен   Одвоени маси Мајор Ангус Полок [34]
Тони Кертис Бегство во ланци Џон Џокер Џексон
Пол њуман Мачка на жежок лимен покрив Брик полит
Сидни Поатје Бегство во ланци Ное Кулен
Спенсер Трејси Старецот и морето Старецот
1959
(32.)
Чарлтон Хестон   Бен Хур Бен Хур [35]
Лоренс Харви Пат кон високото друштво Џои Ламптон
Џек Лемон Некои го сакаат тоа жешко Џери / Дафне
Пол Муни Последниот лут човек Д-р. Сем Ејблмен
Џејмс Стјуарт Анатомија на убиство Пол Биглер
1960
(33.)
Берт Ланкастер   Елмер Гантри Елмер Гантри [36]
Тревор Хауард Синови и љубовници Волтер Морел
Џек Лемон Апартман К. К. „Бад“ Бакстер
Лоренс Оливие Забавувач Арчи Рајс
Спенсер Трејси Наследи го ветерот Хенри Друмонд
1961
(34.)
Максимилијан Шел   Нирнбершки процес Ханс Ролф [37]
Чарлс Бојер Фани Цезар
Пол Њуман Хазардер Еди Фелсон
Спенсер Трејси Нирнбершки процес Главен судија Ден Хејвуд
Стјуарт Витман Знак Џим Фулер
1962
(35.)
Грегори Пек   To Kill a Mockingbird Атикус Финч [38]
Берт Ланкастер Птичарот од Алкатраз Роберт Френклин Страуд
Џек Лемон Денови на вино и рози Џои Клеј
Марчело Мастројани Развод на италијански начин Фердинандо Кефалу
Питер О'Тул Лоренс од Арабија Т. Е. Лоренс
1963
(36.)
Сидни Поатје   Лилии на полето Хомер Смит [39]
Алберт Фини Том Џонс Том Џонс
Ричард Харис Овој спортски живот Френк Махин
Рекс Харисон Клеопатра Гај Јулиј Цезар
Пол Џуман Хад Хад Банон
1964
(37.)
Рекс Харисон   Мојата убава дама Проф. Хенри Хигинс [40]
Ричард Бартон Бекет Томас Бекет
Питер О'Тул Бекет Кралот Хенри II
Ентони Квин Гркот Зорба Алексис Зорба
Питер Селерс Д-р. Стрејнџлав Капетан Лионел Мандрејк
Претседател Меркин Мафли
Д-р. Стрејнџлав
1965
(38.)
Ли Марвин   Кет Балу Кид Шелин / Тим Страун [41]
Ричард Бартон Шпионот кој дојде од студот Алек Леамас
Лоренс Оливие Отело Отело
Род Стајгер Човек од заложница Сол Назерман
Оскар Вернер Брод на лудаци Вили Шуман
1966
(39.)
Пол Скофилд   Човек за сите времиња Томас Мор [42]
Алан Аркин Русите доаѓаат, Русите доаѓаат Полк. Розанов
Ричард Бартон Кој се плаши од Вирџинија Вулф? Џорџ
Мајкл Кејн Алфи Алфи Елкинс
Стив Меквин Камчиња во песокот Џејк Холан
1967
(40.)
Род Стајгер   Во топлината на ноќта Бил Гилеспи [43]
Ворен Бејти Бони и Клајд Клајд Бароу
Дастин Хофман Дипломец Бенџамин Брадок
Пол Њуман Ладнокрвниот Лук Лукас Џексон
Спенсер Трејси *[31] Погоди кој доаѓа на вечера Мат Дрејтон
1968
(41.)
Клиф Робертсон   Чарли Чарли Гордон [44]
Алан Аркин Срцето е осамен ловец Џон Сингер
Алан Бејтс Посредник Јаков Бок
Рон Муди Оливер! Фејгин
Питер О'Тул Лавот во зима Кралот Хенри II
1969
(42.)
Џон Вејн   Човекот наречен храброст Реубен „Рустер“ Когбурн [45]
Ричард Бартон Ана од илјада денови Кралот Хенри VIII
Дастин Хофман Полноќен каубој Енрико Салваторе „Рико“ Рицо
Питер О'Тул Збогум, господине Чипс Артур Чипинг
Џон Војт Полноќен каубој Џои Бак
1970
(43.)
Џорџ К. Скот §[46] Патон Генерал Џорџ Смит Патон [47]
Мелвин Даглас Никогаш не пеев за мојот татко Том Гарисон
Џејмс Ерл Џоунс Големата бела надеж Џек Џеферсон
Џек Николсон Пет лесни парчиња Роберт Ероика Допи
Рајан О'Нил Љубовна приказна Оливер Барет IV
1971
(44.)
Џин Хекман   Француската врска Детектив Џими Дојл [48]
Питер Финч Недела, крвава недела Д-р. Даниел Хирш
Волтер Матау Коч Јозеф П. Кочер
Џорџ К. Скот Болница Д-р. Херберт Бок
Топол Виолинист на кров Тевје
1972
(45.)
Марлон Брандо §[46] Кум Вито Корлеоне [49]
Мајкл Кејн Душкало Мило Тиндл
Лоренс Оливие Душкало Ендрју Вајк
Питер О'Тул Владеечка класа Џек Гурни
Пол Винфилд Саундер Натан Ли Морган
1973
(46.)
Џек Лемон   Спасете го тигарот Хари Стонер [50]
Марлон Брандо Последно танго во Париз Пол
Џек Николсон Последна задача Били Л. "Badass" Бадискај
Ал Пачино Серпико Френк Серпико
Роберт Редфорд Бодежот Џони „Кели“ Хукер
1974
(47.)
Арт Карни   Хари и Тонто Хари Кумбс [51]
Алберт Фини Убиство во Ориент Експрес Херкул Поаро
Дастин Хофман Лени Лени Брус
Џек Николсон Кинескиот кварт Џ. Џ. „Џејк“ Гитс
Ал Пачино Кум II Мајкл Корлеоне
1975
(48.)
Џек Николсон   Лет над кукавичјото гнездо Рендл Патрик „Мек“ Мекмарфи [52]
Волтер Матау Златни момци Вили Кларк
Ал Пачино Кучешко попладне Сони Ворцик
Максимилијан Шел Човекот во стаклената ќелија Артур Голдмен
Џејмс Витмор Покажи им, Хари! Хари Труман
1976
(49.)
Питер Финч ^[31] Телевизиска мрежа Хауард Бил [53]
Роберт Де Ниро Таксист Травис Бикл
Џанкарло Џанини Седум убавици Паскалино Фрафусо
Вилијам Холден Телевизиска мрежа Макс Шумахер
Силвестер Сталоне Роки Роки Балбоа
1977
(50.)
Ричард Драјфус   Девојка за збогум Елиот Гарфилд [54]
Вуди Ален Ени Хол Алви Сингер
Ричард Бартон Еквус Мартин Дисарт
Марчело Мастројани Посебен ден Габриел
Џон Траволта Саботна ноќна треска Ентони „Тони“ Манеро
1978
(51.)
Џон Војт   Враќање на војникот Лук Мартин [55]
Ворен Бејти Небото може да почека Џои Пендлтон
Гари Бјуси Приказна за Бади Холи Бади Холи
Роберт Де Ниро Ловец на елени Михаел Вронски
Лоренс Оливие Момчињата од Бразил Езра Либерман
1979
(52.)
Дастин Хофман   Крамер против Крамер Тед Крамер [56]
Џек Лемон Кинески синдром Џек Годел
Ал Пачино ...И правда за сите Артур Киркланд
Рој Шајдер Џел тој џез Џои Гидеон
Питер Селерс Добредојдовте, госпдине Ченс Градинарот Ченс
1980
(53.)
Роберт Де Ниро   Разгневениот бик Џејк Ла Мота [57]
Роберт Дувал Големиот Сантини Потполковник Вилбур „Бул“ Мичум
Џон Херт Човекот-слон Џон Мерик
Џек Лемон Награда Скоти Темплтон
Питер О'Тул Каскадер Ели Крос
1981
(54.)
Хенри Фонда   На златното езеро Норман Тајер Јуниор [58]
Ворен Бејти Црвени Џон Силас „Џек“ Рид
Берт Ланкастер Атантик Сити Лу Паскал
Дадли Мур Артур Артур Бах
Пол Њуман Без зла намера Мајкл Колин Галагер
1982
(55.)
Бен Кингсли   Ганди Махатма Ганди [59]
Дастин Хофман Тутси Мајкл Дорси
Џек Лемон Исчезнати Ед Хорман
Пол Њуман Пресуда Френк Галвин
Питер О'Тул Мојата омилена година Алан Сван
1983
(56.)
Роберт Дувал   Нежна милост Мак Слеџ [60]
Мајкл Кејн Учејќи ја Рита Д-р. Френк Брајант
Том Конти Рубен, Рубен Гоуан Мекгленд
Том Кортни Гардеробер Норман
Алберт Фини Гардеробер Сер
1984
(57.)
Ф. Мари Ејбрахам   Амадеус Антонио Салиери [61]
Џеф Бриџис Човек од ѕвезди Човек од ѕвезди
Алберт Фини Под вулканот Џефри Фирмин
Том Халс Амадеус Волфганг Амадеус Моцарт
Сем Вотерстон Полиња на смртта Сидни Шанберг
1985
(58.)
Вилијам Херт   Бакнеж од жената-пајак Луис Молина [62]
Харисон Форд Сведок Детектив Џон Бук
Џејмс Гарнер Романсата на Марфи Марфи Џонс
Џек Николсон Честа на Прициеви Чарли Партана
Џон Војт Воз во бегство Оскар „Мани“ Манхајм
1986
(59.)
Пол Њуман   Бојата на парите Брзиот Еди Фелсон [63]
Декстер Гордон Околу полноќ Дејл тарнер
Боб Хоскинс Мона Лиза Џорџ
Вилијам Херт Деца на помалиот бог Џејмс Лидс
Џејмс Вудс Салвадор Ричард Бојл
1987
(60.)
Мајкл Даглас   Вол Стрит Гордон Геко [64]
Вилијам Херт Телевизиски вести Том Груник
Марчело Мастројани Црни очи Романо
Џек Николсон Челична трева Френсис фелан
Робин Вилијамс Добро утро, Виетнам Адријан Кронаусер
1988
(61.)
Дастин Хофман   Дождовен човек Рејмонд Бабит [65]
Џин Хекман Мисисипи во пламен Агент Руперт Андерсон
Том Хенкс Голем Џош Баскин
Едвард Џејмс Олмос Стани и достави Хаиме Ескаланте
Макс фон Сидоу Пеле освојувачот Ласефар
1989
(62.)
Даниел Деј-Луис   Моето лево стапало Кристи Браун [66]
Кенет Брана Хенри V Кралот Хенри V
Том Круз Роден на 4 јули Рон Ковиц
Морган Фриман Возејќи ја г-ца Дејзи Хок Колбурн
Робин Вилијамс Друштво на мртвите поети Џон Чарлс „Китс“ Китинг
1990
(63.)
Џереми Ајронс   Reversal of Fortune Клаус фон Билов [67]
Кевин Костнер Танц со волците Полковник Џон Џ. Думбар
Роберт Де Ниро Пробудување Леонард Лов
Жерар Депардје Сирано де Бержерак Сирано де Бержерак
Ричард Харис Поле „Бул“ Мекејб
1991
(64.)
Ентони Хопкинс   Кога јагнињата ќе стивнат Д-р. Ханибал Лектер [68]
Ворен Бејти Багси Бенџамин Сигел
Роберт Де Ниро ‘Рт на Стравот Макс Кејди
Ник Нолти Принцот на плимата Том Винго
Робин Вилијамс Кралот на рибарите Хенри Саган
1992
(65.)
Ал Пачино   Мирисот на жената Френк Слејд [69]
Роберт Дауни Јуниор Чаплин Чарли Чаплин
Клинт Иствуд Непомирливите Вилијам Муни
Стивен Ри Плачлива игра Фергус
Дензел Вашингтон Малколм X Малколм X
1993
(66.)
Том Хенкс   Филаделфија Ендрју Бекет [70]
Даниел Деј-Луис Во името на отецот Џери Конлон
Лоренс Фишбурн Тина Ајк Тарнер
Ентони Хопкинс Остатоците од денот Џејмс Стивенс
Лијам Нисон Шиндлеровата листа Оскар Шиндлер
1994
(67.)
Том Хенкс   Форест Гамп Форест Гамп [71]
Морган Фриман Искупување во Шоушенк Елис Бојд Рединг
Најџел Хоторн Безумието на кралот Џорџ Кралот Џорџ III
Пол Њуман Ничија будала Доналд Саливан
Џон Траволта Евтини приказни Винсент Вега
1995
(68.)
Николас Кејџ   Напуштајќи го Лас Вегас Бен Сандерсон [72]
Ричард Драјфус Опусот на господин Холанд Глен Холанд
Ентони Хопкинс Никсон Ричард Никсон
Шон Пен Мртовец оди Метју Понселет
Масимо Троизи *[31] Поштар Марио Руполо
1996
(69.)
Џефри Раш   Блесок Дејвид Хелфгот [73]
Том Круз Џери Мегвајер Џери Мегвајер
Рејф Фајнс Англискиот пациент Лашло Алмаси
Вуди Харелсон Народот против Лари Флинт Лари Флинт
Били Боб Тортон Правдата на срцето Карл Чилдерс
1997
(70.)
Џек Николсон   Подобро не може Мелвин Удал [74]
Мет Дејмон Добриот Вил Хантинг Вил Хантинг
Роберт Дувал Апостол Еулис „Сони“ Девеј
Питер Фонда Златото на Улее Улисес „Улее“ Џексон
Дастин Хофман Претседателски лаги Стенли Мотс
1998
(71.)
Роберто Бенињи   Животот е прекрасен Гвидо Орефис [75]
Том Хенкс Спасувајќи го војникот Рајан Капетан Џон Милер
Ијан Мекелен Богови и чудовишта Џејмс Вејл
Ник Нолти Болка Вејд Вајтхаус
Едвард Нортон Американска историја икс Дерек Винјард
1999
(72.)
Кевин Спејси   Американска убавина Лестер Брнхам [76]
Расел Кроу Свој човек Џефри Виганд
Ричард Фарнсворт Приказната на Стрејт Алвин Стрејт
Шон Пен Слатки и гадни Емет Реј
Дензел Вашингтон Ураган Рубин Картер
2000
(73.)
Расел Кроу   Гладијатор Максимус Децимус Меридиус [77]
Хавиер Бардем Пред да падне ноќта Рејналдо Аренас
Том Хенкс Бродолом на животот Чак Ноланд
Ед Харис Полок Џексон Полок
Џефри Раш Перо Маркиз де Сад
2001
(74.)
Дензел Вашингтон   Ден за обука Алонсо Харис [78]
Расел Кроу Прекрасен ум Џон Неш
Шон Пен Јас сум Сем Сем Досон
Вил Смит Али Мухамед Али
Том Вилкинсон Во спалната соба Д-р. Мет Фаулер
2002
(75.)
Адриен Броди   Пијанист Владислав Шпилман [79]
Николас Кејџ Адаптација Чарли Кауфман
Доналд Кауфман
Мајкл Кејн Тивкиот американец Томас Фаулер
Даниел Деј-Луис Бандите на Њујорк Вилијам Катинг
Џек Николсон Господинот Шмит Ворен Р. Шмидт
2003
(76.)
Шон Пен   Мистична река Џими Маркум [80]
Џони Деп Пирати од Карибите: Проклетството на црниот бисер Џек Спероу
Бен Кингсли Куќа од песок и магла Масуд Амир Бехрани
Џуд Ло Студена планина В. П. Инман
Бил Мари Изгубени во преводот Боб Харис
2004
(77.)
Џејми Фокс   Реј Реј Чарлс [81]
Дон Чидл Хотел Руанда Пол Русесабагина
Џони Деп Во потрага во Недојдија Џејмс Метју Бари
Леонардо ди Каприо Авијатичарот Хауард Хјуз
Клинт Иствуд Девојка од милион долари Френки Дан
2005
(78.)
Филип Сејмур Хофман   Капоте Труман Капоте [82]
Теренс Хауард Хип-хоп макро Џеј
Хит Леџер Кршенгрб Планина Енис Дел Мар
Жоакин Феникс Од по работ Џони Кеш
Дејвид Стратерн Добра ноќ и среќно Едвард Р. Муроу
2006
(79.)
Форест Витакер   Последниот крал на Шкотска Иди Амин [83]
Леонардо ди Каприо Крвав дијамант Дени Арчер
Рајан Гослинг Полу-Нелсон Ден Дан
Питер О'Тул Венера Морис
Вил Смит Потрага по среќа Крис Гарднер
2007
(80.)
Даниел Деј-Луис   Ќе има крв Даниел Плејнвју [84]
Џорџ Клуни Мајкл Клејтон Мајкл Клејтон
Џони Деп Свини Тод Свини Тод / Бенџамин Баркер
Томи ли Џонс Долина на исчезнатите Хенк Дирфилд
Виго Мортенсен Руски ветувања Николај Лужин
2008
(81.)
Шон Пен   Милк Харви Милк [85]
Ричард Џенкинс Посетител Волтер Вејл
Френк Ланџела Фрост против Никсон Ричард Никсон
Бред Пит Необичниот случај на Бенџамин Батон Бенџамин Батон
Мики Рурк Борачот Ренди Робинсон
2009
(82.)
Џеф Бриџис   Лудо срце Отис Блејк [86]
Џорџ Клуни Горе во воздухот Рајан Бингам
Колин Фирт Самец Џорџ Фалконер
Морган Фриман Непобедливи Нелсон Мандела
Џереми Ренер Шкафче на болката Вилијам Џејмс
2010
(83.)
Колин Фирт   Говорот на кралот Крал Џорџ VI [87]
Хавиер Бардем Прекрасно Уксбал
Џеф Бриџис Човекот наречен храброст Реубен "Рустер" Когбурн
Џеси Ајзенберг Друштвена мрежа Марк Цукерберг
Џејмс Франко 127 часа Арон Ралстон
2011
(84.)
Жан Дижарден   Артистот Џорџ Валентин [88]
Демијан Бичир Подобар живот Карлос Галиндо
Џорџ Клуни Потомци Метју Кинг
Гери Олдман Мислител, кројач, војник, шпион Џорџ Смајли
Бред Пит Формула за успех Били Бин
2012
(85.)
Даниел Деј-Луис   Линколн Абрахам Линколн [89]
Бредли Купер Во добро и во зло Патрицио "Пат" Солитано
Хју Џекмен Клетници Жан Валжан
Жоакин Феникс Мастер Фреди Квел
Дензел Вашингтон Лет Вилијам "Вип" Витакер
2013
(86.)
Метју Меконахи   Далас Бајерс Клуб Рон Вудруф [90]
Кристијан Бејл Американска измама Ирвинг Розенфелд
Брус Дерн Небраска Вудроу „Вуди“ Грант
Леонардо ди Каприо Волкот од Волстрит Џордан Белфорт
Чуетел Еџиофор 12 години роб Соломон Нортуп
2014
(87.)
Еди Редмејн   Теорија на се Стивен Хокинг [91]
Стив Карел Фокскечер Џон Дупон
Бредли Купер Американски снајперист Крис Кајл
Бенедикт Камбербач Игра на имитирање Алан Тјуринг
Мајкл Китон Човекот птица Риган Томсон
2015
(88.)
Леонардо ди Каприо   Повратник Хју Глас [92]
Брајан Кранстон Трамбо Далтон Трамбо
Мет Дејмон Марсовец: Спасувачка мисија Марк Вотни
Мајкл Фасбендер Стив Џобс Стив Џобс
Еди Редмејн Данската девојка Лили Елбе
2016
(89.)
Кејси Афлек   Манчестер покрај море Ли Чендлер [93]
Ендру Гарфилд Гребен на спасените Дезмонд Дос
Рајан Гослинг Ла Ла Ленд Себастијан Вајлдер
Виго Мортенсен Капетан Фантастик Бен Кеш
Дензел Вашингтон Огради Трој Максон
2017
(90.)
Гери Олдмен   Најмрачниот час Винстон Черчил [94]
Тимоти Шаламе Викај ме со твоето име Елио Перлман
Даниел Деј-Луис Фантомска нишка Рејнолдс Вудкок
Даниел Калуја Бегај Крис Вашингтон
Дензел Вашингтон Роман Џ. Израел Роман Џ. Израел

Повеќекратни победници уреди

Следниве глумци добиле два или повеќе Оскари во категоријата најдобар глумец:

Победи Глумци
3
Даниел Деј-Луис
2 Марлон Брандо
Гари Купер
Том Хенкс
Дастин Хофман
Фредрик Марч
Џек Николсон
Шон Пен
Спенсер Трејси

Возрасни рекорди уреди

Рекорд Глумец Филм Возраст Нав.
Најстар победник Хенри Фонда На златното езеро 76 [95]
Најстар номиниран Ричард Фарнсворт Приказната на Стрејт 79 [95]
Најмлад победник Адриен Броди Пијанист 29 [95]
Најмлад номиниран Џеки Купер Скипи 9 [95]

Наводи уреди

 1. „Rule One: Award Definitions“ (PDF). Академија за филмски уметности и науки (АМПАС). стр. 1. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-10-21. Посетено на August 30, 2013.
 2. „Rule Six: Special Rules for the Acting Awards“ (PDF). Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). стр. 8-7. Архивирано од изворникот (PDF) на 2014-10-21. Посетено на August 30, 2013.
 3. „The 1st Academy Awards (1929) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 4. „The 2nd Academy Awards Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 5. „The 3rd Academy Awards (1930) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 6. „The 4th Academy Awards (1931) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 7. „The 5th Academy Awards (1932) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 8. „The 6th Academy Awards (1933) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 9. „The 7th Academy Awards (1935) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 10. „The 8th Academy Awards (1936) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 11. „The 9th Academy Awards (1937) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 12. „The 10th Academy Awards (1938) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 13. „The 11th Academy Awards (1939) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 14. „The 12th Academy Awards (1940) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 15. „The 13th Academy Awards (1941) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 16. „The 14th Academy Awards (1942) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 17. „The 15th Academy Awards (1943) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 18. „The 16th Academy Awards (1944) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 19. „The 17th Academy Awards (1945) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 20. „The 18th Academy Awards (1946) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 21. „The 19th Academy Awards (1947) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 22. „The 20th Academy Awards (1948) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 23. „The 21st Academy Awards (1949) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 24. „The 22nd Academy Awards (1950) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 25. „The 23rd Academy Awards (1951) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 26. „The 24th Academy Awards (1952) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 27. „The 25th Academy Awards (1953) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 28. „The 26th Academy Awards (1954) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 29. „The 27th Academy Awards (1955) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 30. „The 28th Academy Awards (1956) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 31. 31,0 31,1 31,2 31,3 31,4 Thise 2008, стр. 235
 32. „The 29th Academy Awards (1957) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 33. „The 30th Academy Awards (1958) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 34. „The 31st Academy Awards (1959) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 35. „The 32nd Academy Awards (1960) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 36. „The 33rd Academy Awards (1961) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 37. „The 34th Academy Awards (1962) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 38. „The 35th Academy Awards (1963) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 39. „The 36th Academy Awards (1964) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 40. „The 37th Academy Awards (1965) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 41. „The 38th Academy Awards (1966) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 42. „The 39th Academy Awards (1967) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 43. „The 40th Academy Awards (1968) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 44. „The 41st Academy Awards (1969) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 45. „The 42nd Academy Awards (1970) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 46. 46,0 46,1 Thise 2008, стр. 236
 47. „The 43rd Academy Awards (1971) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 48. „The 44th Academy Awards (1972) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 49. „The 45th Academy Awards (1973) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 50. „The 46th Academy Awards (1974) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 51. „The 47th Academy Awards (1975) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 52. „The 48th Academy Awards (1976) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 53. „The 49th Academy Awards (1977) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 54. „The 50th Academy Awards (1978) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 55. „The 51st Academy Awards (1979) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 56. „The 52nd Academy Awards (1980) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 57. „The 53rd Academy Awards (1980) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 58. „The 54th Academy Awards (1982) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 59. „The 55th Academy Awards (1983) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 60. „The 56th Academy Awards (1984) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 61. „The 57th Academy Awards (1985) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 62. „The 58th Academy Awards (1986) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 63. „The 59th Academy Awards (1987) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 64. „The 60th Academy Awards (1988) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 65. „The 61st Academy Awards (1989) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 66. „The 62nd Academy Awards (1990) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 67. „The 63rd Academy Awards (1991) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 68. „The 64th Academy Awards (1992) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 69. „The 65th Academy Awards (1993) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 70. „The 66th Academy Awards (1994) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 71. „The 67th Academy Awards (1995) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 72. „The 68th Academy Awards (1996) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 73. „The 69th Academy Awards (1997) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 74. „The 70th Academy Awards (1998) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 75. „The 71st Academy Awards (1999) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 76. „The 72nd Academy Awards (2000) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 77. „The 73rd Academy Awards (2001) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 78. „The 74th Academy Awards (2002) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 79. „The 75th Academy Awards (2003) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 80. „The 76th Academy Awards (2004) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 81. „The 77th Academy Awards (2005) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 82. „The 78th Academy Awards (2006) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 83. „The 79th Academy Awards (2007) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 84. „The 80th Academy Awards (2008) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 85. „The 81st Academy Awards (2009) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 86. „The 82nd Academy Awards (2010) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 87. „The 83rd Academy Awards (2011) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 88. „The 84th Academy Awards (2012) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 89. „The 85th Academy Awards (2013) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на August 27, 2013.
 90. „The 86th Academy Awards (2014) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на April 10, 2014.
 91. „The 87th Academy Awards (2015) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на January 15, 2015.
 92. „The 88th Academy Awards (2016) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на January 14, 2016.
 93. „The 89th Academy Awards (2017) Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на January 14, 2017.
 94. Barnes, Brooks (2018). „2018 Oscar Nominations: 'The Shape of Water' Leads With 13 Nominations“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2018-01-23.
 95. 95,0 95,1 95,2 95,3 „Oldest/Youngest Acting Nominees and Winners“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS). Посетено на September 16, 2014.

Библиографија уреди

Надворешни врски уреди