Лет над кукавичјото гнездо

Лет над кукавичевото гнездо е американски филм од 1975 режиран од Милош Форман. Филмот е адаптација на истоимениот роман од 1962 од Кен Кисеј. Ова е првиот филм што ги освоил сите пет главни категории на наградата „Оскар“ (најдобар филм, глумец во главна улога, глумица во главна улога, режија и сценарио) по успехот на Се случи една ноќ во 1934, а таквиот успех бил повторен дури во 1991 година, од страна на филмот Кога ќе стивнат јагнињата.

„Лет над кукавичевото гнездо“
Лет над кукавичевото гнездо постер.jpg
Филмски постер
РежисерМилош Форман
ПродуцентМајкл Даглас
Сал Заенц
Сценарист
Лоренс Хобен
Бо Голдман
според романот на Кен Кисеј
Главни улогиЏек Николсон
Лујза Флечер
Вилијам Редфилд
Дени Девито
Кристофер Лојд
МузикаЏек Ниче
КинематографијаХаскел Векслер
ДистрибутерUnited Artists (кино)
Warner Home Video (домашно издание)
Премиера19 ноември, 1975
Времетраење133 мин.
ДржаваСАД САД
ЈазикEnglish
Буџет$4.400.000
Бруто заработка$112.000.000

Претходно постоела драмска верзија на Лет над кукавичевото гнездо според книгата, во 1963, но филмот не го користи сценариото на сценската верзија.

Филмот е сниман во Државната болница во Салем, Орегон, каде што оригинално е поставено дејството опишано во романот.

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со:


|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}