Шон Џастин Пен (англиски: Sean Justin Penn) (17 август 1960, Санта Моника, Калифорнија, САД)[1][2] - американски филмски глумец.

Шон Пен

Животопис уреди

Во 1985 година, Шон Пен се оженил со музичката ѕвезда Мадона со која имал бурен брак,[3] а во 1987 година одлежал и затворска казна од 33 дена,[4] затоа што удрил еден обожавател, кој премногу се доближил до неговата сопруга. Следната година, Мадона повикала полиција, откако Пен ја нападнал физички, а во 1989 година, нивниот брак пропаднал.[5]

Пен по вторпат се оженил во 1996 година со глумицата Робин Рајт, а по свадбата, тие се преселиле во едно предградие во Северна Калифорнија,[2][6] со цел да живеат мирен живот, надвор од очите на јавноста. Нивниот брак завршил со развод во 2010 година,[7] а од него произлегле ќерката Дилан и синот Хопер. Подоцна, Пен стапил во врска со глумицата Шарлиз Терон.[8]

Кариера уреди

Шон Пен се појавил во јавноста во 1980-тите години, како дел од генерацијата која ја сочинуваа Роб Лоу, Том Круз, Мет Дилон итн., а тој важел за „лошото момче“ во таа група, познат по тоа што возел мотор облечен во кожна јакна, се расправал со режисерите и со филмските студија, а физички се пресметувал и со папараците. Сепак, обдарен со голем дарба, тој станал познат по својата методска и трпелива работа на улогите, на кои им се посветувал со месеци.

Пен има настапено во голем број филмови, а двапати ја добил наградата „Оскар“, и тоа, еднаш за улогата во филмот „Мистична река“, а вториот пат за улогата во филмот „Милк“.[8]

Наводи уреди

  1. „Sean Penn“. Biography (англиски). Посетено на 2022-01-30. На |first= му недостасува |last= (help)
  2. 2,0 2,1 „Sean Penn Biography (1960-)“. www.filmreference.com. Посетено на 2022-01-30.
  3. December 14, Joanne Kaufman Updated; Pm, 1987 12:00. „Everyone Said It Wouldn't Last...“. PEOPLE.com (англиски). Посетено на 2022-01-30.CS1-одржување: бројчени имиња: список на автори (link)
  4. Leigh, Wendy (2008). Life with my sister Madonna (1 Simon Spotlight Entertainment hardcover ed. изд.). New York, NY: Simon Spotlight Entertainment. стр. 144–150. ISBN 978-1-4165-8762-0. OCLC 232128720.CS1-одржување: излишен текст (link)
  5. „The Incident Behind Those Sean Penn Domestic Abuse Allegations“. yahoo.com (англиски). Посетено на 2022-01-30.
  6. Archive, View Author; Author, Email the; Twitter, Follow on; feed, Get author RSS (2013-10-01). „Penn kids ready to break out“. New York Post (англиски). Посетено на 2022-01-30.
  7. Eunice, Oh (August 04, 2010). „Sean Penn and Robin Wright Finalize Their Divorce“. PEOPLE.com (англиски). Посетено на 2022-01-30. Проверете ги датумските вредности во: |date= (help)
  8. 8,0 8,1 Наташа Спирова, „Вљубен сум во Шарлиз, би се женел и третпат“, Антена, број 874, 27.3.2015, стр. 10-11.