Мост на реката Квај

„Мостот на реката Квај“ (англиски: The Bridge on the River Kwai) — британски воен филм од 1957 година, заснован на романот „Мостот на реката Квај“ од францускиот писател Пјер Боли, каде се обработува изградбата на мостот на Бурманската железница преку реката Квејај (тука „Квај“). Режисер на филмот е Дејвид Лин, а главните улоги ги толкуваат: Вилијам Холден, Џек Хокинс, Алек Гинис и Сесју Хаикава. Филмот билм снимен во Цејлон (денес Шри Ланка). „Мостот на реката Квај“ добил седум награди „Оскар“ (вклучувајќи ја и наградата оскар за најдобар филм) на 30-то доделување на академски награди,[1] а во 1997 година бил ставен под заштита во Конгресната библиотека како културолошки, историски или естетски значајно остварување.

„Мостот на реката Квај“
Податотека:Мостот на реката Кваи - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерДејвид Лин
ПродуцентСем Спигел
Главни улогиВилијам Холден
Џек Хокинс
Алек Гинис
Сесју Хаикава
Џејмс Доналд
Џофри Хорн
МузикаМалколм Арнолд
КинематографијаЏек Хилдјард
МонтажаПитер Тејлор
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера2 октомври 1957 (1957-10-02)
Времетраење161 минута
Земја Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
Буџет$3 милиони (проц.)
Бруто заработка$33.3 милиони (во САД)
Трејлерот на филмот
Чандран Рутнам и Вилијам Холден додека го снимаа „Мостот на реката Кваи“.

=Синопсис

уреди

Во текот на Втората светска војна, сојузнчиките заробеници добиваат наредба од јапонската војска да изградат железнички мост. Иако затворениците знаат дека се должни да ја саботираат изградбата на мостот, полковникот Николсон смета дека работата на мостот ќе помогне во подигнувањето на морлаот на заробениците во логорот. Николсон е човек кој стекнал почит од затворениците поради неговата храброст за време на мачењето, но постепено тој ја преиспитува својата одлука за учество во изградбата на мостот...

Поврзано

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди


|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>