Крамер против Крамер

Крамер против Крамер е американски драма филм од 1979, напишан и режиран од Роберт Бентон според истоимениот роман од Ејвери Кормен. Во филмот се обработува приказната за развод на еден брачен пар и влијанието кое истиот го има кон останатите, меѓу кои и нивниот млад син. Главните улоги ги толкуваат Дастин Хофман и Мерил Стрип. „Крамер против Крамер“ добил пет оскари во 1979 и тоа оскар за најдобар филм, за најдобар актер, за најдобар режисер, за најдобра актерка во споредна улога и за најдобро адаптирано сценарио.

„Крамер против Крамер“
Крамер против Крамер - плакат.jpg
Филмски плакат
РежисерРоберт Бентон
ПродуцентРичард Фискоф
Стенли Џеф
СценаристЕјвери Кормен (роман)
Роберт Бентон
НастапуваатДастин Хофман
Мерил Стрип
Џастин Хенри
Џејн Александер
МузикаПол Џимигнани
Херб Харис
Џон Кендер
Ирма Левин
Рој Јокилсон
Антонио Вивалди
КинематографијаНестор Алмендрос
МонтажаЏералд Б. Гринберг
Реј Хјублеј
Бил Пенкоу
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера17 декември, 1979
Времетраење105 минути
Држава САД
ЈазикАнглиски
Бруто заработка$106.260.000[1]


НаводиУреди

  1. „„Крамер против Крамер“ (1979)“. „Box Office Mojo“. конс. 17 јануари, 2008. 

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со: