Осумдесет и второ доделување на наградите Оскар

82. доделување на наградите на академијата, презентирано од американската Академија за филмски уметности и науки (АМПАС), ги призна најдобрите филмови од 2009, а се одржи на 7 март 2010 во Кодак театарот во Холивуд, Лос Анџелес, Калифорнија започнувајќи во 17:30 PST/20:30 EST (01:30 UTC, 8 март). Церемонијата се одржа малку подоцна по вообичаеното одржување кон крајот на февруари за да избегне совпаѓање со Зимски олимписки игри 2010.[6] Во САД церемонијата се емитуваше на ABC. Глумците Алек Болдвин и Стив Мартин го водеа шоуто. Мартин по третпат, претходно водејќи ги 73. и 75. доделување, додека Болдвин го водеше за првпат. Ова е првото емитување кое има повеќе водители уште од 59. церемонија.[7] Како и да е, најавувачот Џина Татл го најави најголемиот дел од презентерите.

{{{title}}}
ДатумНедела, 7 март 2010
ВодителАлек Болдвин
Стив Мартин[1]
Продуцент(и)Бил Меканик
Адам Шенкмен[2]
Режисер(и)Хемиш Хамилтон[3]
Официјален веб-сајтКодак театар
Холивуд, Лос Анџелес, Калифорнија
Најистакнати
Најдобар филмНаредникот Џејмс
Најмногу наградиНаредникот Џејмс (6)
Најмногу номинацииАватар и Наредникот Џејмс (9)
Телевизиска покриеност
ТВ КаналABC
Времетраење3 часа, 37 минути[4]
Рејтинзи41.62 милион
24.75 (Nielsen ratings)[5]
← 81.
83. →

На 24 јуни 2009, претседателот на академијата Сид Генис на прес-конференција најави дека 82. церемонија ќе вклучи десет номинации за најдобар филм наместо пет,[8] обичај последен пат практикуван во 1943. На 20 февруари 2010 на церемонија во хотелот Беверли Вилшир во Беверли Хилс, Калифорнија, Оскарите за технички достигнувања беа презентирани од Елизабет Бенкс.[9]

Наредникот Џејмс освои шест награди, вкучувајќи ги тие за најдобар филм и најдобар режисер за Кетрин Бигелоу, првата жена што има освоено награда за најдобар режисер.[10] Други поважни добитници се Аватар со три награди, и Лудо срце, Скапоцена: Заснован на романот „Потурната“ од Сафир и Нагоре, со по две награди.

Номинации и победи уреди

Номинираните за 82. доделување беа објавени во живо на 2 февруари 2010 во 5:38 PST (13:38 UTC) во Samuel Goldwyn Theater во Беверли Хилс, Калифорнија, од страна на Том Шерак, претседател на академијата, и глумицата Ен Хатавеј. Филмовите Аватар и Наредникот Џејмс имаат највеќе номинации, односно по девет номинации и двата. Победниците беа објавени за време на церемонијата на 7 март 2010.[11]

Оскар за животно дело уреди

Мемориал награда Ирвинг Г. Талберг уреди

Главни номинации уреди

 
Добитничка на Оскар за најдобар режисер.
 
Добитник на Оскар за најдобар глумец.
 
Добитник на Оскар за најдобра глумица.
 
Добитник на Оскар за најдобра глумец во споредна улога.
 
Добитничка на Оскар за најдобра глумица во споредна улога (десно).

|-

Најдобар Филм Најдобр режисер
Најдобар глумец во главна улога Најдобра глумица во главна улога
Најдобар глумец во споредна улога Најдобра глумица во споредна улога
Најдобро оригинално сценарио Најдобро адаптирано сценарио
Најдобар анимиран филм Најдобар странски филм

Број на номинации уреди

Надворешни врски уреди

Наводи уреди

 1. Natalie Finn (3 ноември 2009). „Alec Baldwin & Steve Martin Tapped for Oscar Duty“. E! Online. Посетено на 4 ноември 2009.
 2. „Bill Mechanic and Adam Shankman Named Oscar Telecast Producers“. Academy of Motion Picture Arts and Sciences. 20 октомври 2009. Посетено на 20 октомври 2009.
 3. Rebecca Paiement (20 ноември 2009). „Hamish Hamilton to direct 82nd Academy Awards“. AOL.com. AOL. Архивирано од изворникот на 2009-11-25. Посетено на 23 ноември 2009.
 4. Lowry, Brian (9 март 2010). „The 82nd Annual Academy Awards“. Variety.
 5. Kissell, Rick (9 март 2010). „FOX tops ABC's big week“. Variety.
 6. Hedley, Caroline (2009-03-26). „Oscars ceremony moved to prevent clash with Winter Olympics“. The Daily Telegraph. telegraph.co.uk. Посетено на 2010-03-13.
 7. Marc Graser (3 ноември 2009). „Steve Martin and Alec Baldwin to Co-host the Oscars“. Variety. Посетено на 4 март 2010.
 8. 82nd Academy Awards to Feature 10 Best Picture Nominees
 9. Tom O'Neil (12 февруари 2010). „Elizabeth Banks to emcee sci-tech Oscars“. Los Angeles Times. Архивирано од изворникот на 2010-02-17. Посетено на 4 март 2010.
 10. Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име oscarhistorylatimes.
 11. „List of Academy Award nominations“. CNN. 2010-02-02. Посетено на 2010-02-03.