Мојата убава дама

Мојата убава дама е оскаровец од 1964 година, адаптација на истоимениот театарски мјузикл, кој пак е заснован врз драмата Пигмалион од Џорџ Бернард Шо. Филмот е режиран од Џорџ Кјукор и во него глумат Одри Хепберн и Рекс Харисон.

„Мојата убава дама“
Оригинален филмски постер
РежисерЏорџ Кјукор
СценаристАлан Џеј Лернер
Џорџ Бернард Шо
Главни улогиОдри Хепберн
Рекс Харисон
Стенли Холовеј
МузикаФредерик Лов
КинематографијаХери Стредлинг Ср.
ДистрибутерWarner Bros. (оригинал)[1]
20th Century Fox (1992)[2]
Премиера САД 21 октомври 1964 (премиера)[3]
Австралија Австралија 9 декември 1964 (премиера)
Обединето Кралство Обединето Кралство 21 јануари 1965
Времетраење170 минути[4] language = Англиски

Наводи

уреди
  1. Grimes, William (August 15, 1994). „In 'My Fair Lady,' Audrey Hepburn Is Singing at Last“. The New York Times. Архивирано од изворникот October 5, 2016. Посетено на 2010-04-23.
  2. „Big Rental Films of 1973“. Variety. 9 January 1974. стр. 19.
  3. „My fair lady“. Box Office Mojo. Архивирано од изворникот October 25, 2019. Посетено на October 25, 2019.
  4. „My Fair Lady (1964)“. IMDb. December 25, 1964. Архивирано од изворникот November 25, 2015. Посетено на November 25, 2015.

Надворешни врски

уреди
 
Викицитат има збирка цитати поврзани со:

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Сè насекаде одеднаш (2022) }} </noinclude>