Хамлет е британски филм од 1948 адаптиран од исотимената трагедија на Вилијам Шекспир. Филмот е режиран од Сер Лоренс Оливие. „Хамлет“ бил вториот режиран филм на Оливие, а и втор од трите кои ги режирал и се засновани на драми од Шекспир. На инсистирање на Оливие филмот бил снимен во црно-бело. Исто така, овој филм е првиот Британски филм кој освоил оскар за најдобар филм,[2] како и првиот звучен филм на Англиски за драмата (во 1935 бил снимен филмот за Хамлет, именуван „Khoon Ka Khoon“, во Индија и бил на јазикот Урду.[3]

„Хамлет“
Хамлет - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерЛоренс Оливие
ПродуцентЛоренс Оливие
НастапуваатЛоренс Оливие
Базил Сидни
Ајлин Харли
Џин Симонс
Стенли Холовеј
МузикаВилијам Валтон
КинематографијаДезмонд Дикинсон
МонтажаХелга Кренстон
Студио„Two Cities Films“
Премиера4 мај 1948 (1948-05-04)
Времетраење155 минути
ДржаваОбединето Кралство
ЈазикАнглиски
Буџет£600,000[1]

НаградиУреди

Награда[4] Име
Најдобар актер Лоренс Оливие
Најдобра сценографија Роџер Фјурси
Кармен Дилон
Најдобар дизајн на облека Роџер Фјурси
Најдобар филм Џ. Артур Ренк - „Two Citis Films“
(Лоренс Оливие, продуцент)
Номинација
Актерка во споредна улога Џин Симонс
Најдобра музика Вилијам Валтон
Најдобар режисер Лоренс Оливие


НаводиУреди

  1. Британски филмови.“, Национална библиотека на Австралија, 3 септември, 1947, стр. 7 (посет. 6 јули, 2012 г).
  2. Патрик Робертсон. The Guinness Book of Almost Everything You Didn't Need to Know About the Movies. Велика Британија: Guinness Superlatives Ltd., Enfield, Middlesex, 1986. ISBN 0-85112-481-X, стр. 40
  3. http://www.imdb.com/title/tt0026566/
  4. Њујорк Тајмс: Хамлет“, „Њујорк Тајмс“ (посет. 20 декември 2008 г).

Надворешни врскиУреди