Сер Алек Гинис (роден 2 април 1914 – починат 5 август 2000) бил англиски глумец. После неговата рана кариера во театар, тој се појавува во неколку комедии, од коишто најпрепознатливи се: „The Lady killers“ и „Kind Hearts and Coronets“ во кој глумел осум различни ликови. Тој е исто така познат по неговите шест соработки со Дејвид Лин: Херберт Покет во „Големи Очекувања“ (1946), Фагин во „Оливер Твист“ (1948), Николсон во Мостот на Реката Квај (1957, за која што освои Оскар за Најдобар Глумец), Принцот Фејсал во Лоренс од Арабија (1962), Општо Јевграв Живаго во Докторот Живаго (1965), и Професор Годбол во Премин во Индија (1984). Тој е исто така познат по неговата улога како Оби Ван Кеноби во оригиналната триолофија на Џорџ Лукас Стар Варс, од која што доби номинација за Оскар за најдобар спореден глумец.

Гинис бил еден од трите најголеми британски глумци, заедно со Лоренс Оливер и Џон Гилгуд, кои успешно направија преминот од „Шекспиријанскиот театар“ во нивната родна земја до „Холивудски блокбастери веднаш“ по Втората светска војна. Тој исто така е добитник на БАФТА Награда, Златен Глобус, и Тони Награди, како и на Награди на Академијата. Во 1959 година, тој добил титула витез од страна на Елизабет II за заслуги во уметност. Тој доби ѕвезда на Холивудската патека на славните во 1960 година, Оскар за животно дело во 1980 година, и награда БАФТА во 1989 година.

Рана кариера

уреди
 
Алек Гинис – 1938

Гинис прво работел на пишување реклами. За првпат работел во театар на својот 20-ти роденден, додека тој сè уште студирал драма, во претставата Клевета, која се прикажувала во стариот кралски театар, Хемерсмит, а потоа бил префрлен во Плејхаус театарот, каде што од статист добил кратка улога, поради која што му се зголемила платата на £1 неделно.[1] Тој се појави за првпат во Театарот Албери во 1936 година на возраст од 22, играјќи ја улогата на Осрик во продукцијата на Хамлет. Исто така, во 1936 година, Гинис потпишал со Олд Вик, каде што му дале серија на класични улоги.[2] Во 1939 година, тој го заменил Мајкл Редгрејв во улогата на Чарлстон во претставата Тандер Рок.[3]

Во времето на неговата соработка со Олд Вик, работел со многу глумци и глумици кои станале негови пријатели и чести соработници во иднина, вклучувајќи Џон Гилгуд, Ралф Ричардсон, Пеги Ешкрофт, Ентони Ќуел, и Џек Хакинс.[4]

Наводи

уреди

Белешки

уреди
  1. Extracts from Guinness's Journals, The Daily Telegraph, 20 March 1999.
  2. 'Guinness, Alec (1914-2000)', The Cambridge Guide to Theatre, Cambridge University Press, Cambridge, UK; viewed 22 June 2011, from Credo reference (subscription required)
  3. Marshall, Herbert.
  4. On 3 June 1961, Guinness sent a letter to Stan Laurel Архивирано на 11 декември 2006 г., acknowledging that he must have unconsciously modeled his portrayal of Sir Andrew Aguecheek as he imagined Laurel might have done.