Оливер! е британски музички филм од 1968, режиран од Керол Рид. Филмот е заснован на музичката претстава „Оливер!“, а сценариото било напишано од Вернон Харис.

„Оливер!“
Оливер! - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерКерол Рид
ПродуцентЏон Вулф
СценаристВернон Харис
Главни улогиМарк Лестер
Рон Муди
Шани Валис
Оливер Рид
Џеј Вајлд
Хари Сикомби
Пеги Маунт
Ленард Роситер
Хилда Бејкер
МузикаЏони Грин
Ерик Роџерс
Она Вајт
КинематографијаОсвалд Морис
МонтажаРалф Кемплен
Студио„Romulus Films“
ДистрибутерColumbia Pictures
Премиера26 септември, 1968 (ОК)
Времетраење153 минути
Држава Обединето Кралство
ЈазикАнглиски
Буџет$10 милиони
Бруто заработка$77.402.877


Надворешни врскиУреди

|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}