Шиндлеровата листа

филм на Стивен Спилберг

Шиндлеровата листа биографски филм од 1993 година, режиран од Стивен Спилберг по сценариото на Стивен Цајлиан, кој ја раскажува приказната за Оскар Шиндлер, германски стопанственик кој спасил повеќе од илјада полски Евреи за време на Холокаустот. Заснован е на романот Шиндлеровата арка од Томас Кенели, а улогите ги толкуваат Лиам Нисон како Шиндлер, Ралф Финс како офицерот Амон Гот и Бен Кингсли во улогата на шиндлеровиот сметководител, Ицак Штерн. Филмот е воедно и успех во бокс-офисот и добитник на седум Оскари, вклучувајќи ги оние за најдобар филм, режија и музичка композиција.

„Шиндлеровата листа“
Шиндлерова листа постер.jpg
РежисерСтивен Спилберг
ПродуцентСтивен Спилберг
Кетлин Кенеди
Бранко Лустиг
Џералд Р. Молен]
Ирвин Гловин
Роберт Рејмонд
СценаристСтивен Цајлиан
Томас Кенели
(роман)
Главни улогиЛиам Нисон
Бен Кингсли
Ралф Финс
Каролин Гудал
Ембет Давидовиц
МузикаЏон Вилијамс
КинематографијаЈанус Камински
МонтажаМајкл Кан
ДистрибутерUniversal Pictures
Премиера15 декември, 1993 (САД)
25 декември 1993 (Канада)
10 февруари 1994 (Австралија)
18 февруари 1994 (ВБ)
Времетраење195 мин.
Држава САД
ЈазикАнглиски
Буџет$25.000.000
Бруто заработка$321 милион

Надворешни врскиУреди

Викицитат има збирка цитати поврзани со:


|group11 = 2020-ти |list11 = Земја на номадите (2020) • CODA (2021) • Се Насекаде Одеднаш (2022) }}