Џон Џозеф Николсон (англиски: John Joseph Nicholson, 22 април 1937, Њујорк, САД[1][2][3]) или попознат како Џек Николсон (Jack Nicholson) е американски филмски глумец, режисер, сценарист и продуцент.

Џек Николсон
Џек Николсон во март 2010.
Роден(а)Џон Џозеф Николсон
Занимањеглумец, режисер, продуцент
Активен1958–денес
СопружникСандра Најт (1962–1968); 1 дете
Nicholson (1976)

Филмска кариера уреди

Во почетокот, Николсон играл во нискобуџетни, главно хорор, филмови. Од анонимноста излегол во 1969 година, со улогата на адвокат во филмот Еаsy Rider. Набрзо се наметнал во низа значајни улоги на типичен антагонист и невротична, бунтовна, неприлагодена и анти-социјална личност.

Филмографија уреди

Награди уреди

Освоени награди уреди

 • Награден e со Оскар како најдобар главен глумец во филмот One flew over the cuckoo's nest, 1975. година.
 • Награден e со Оскар како најдобар главен глумец во филмот Аs good as it gets, 1997. година.
 • Награден e со Оскар како најдобар спореден глумец во филмот Terms of Endearment, 1983. година.
 • Награден e со Златeн глобус во категорија драма, како најдобар главен глумец во филмот China Town, 1975. година.
 • Награден e со Златeн глобус во категорија драма, како најдобар главен глумец во филмот One Flew Over the Cuckoo's Nest, 1976. година.
 • Награден e со Златeн глобус во категорија драма, како најдобар главен глумец во филмот About Schmidt, 2003. година.
 • Награден e со Златeн глобус во категорија мјузикл/комедија, како најдобар главен глумец во филмот Prizzi's Honor, 1986. година.
 • Награден e со Златeн глобус во категорија мјузикл или комедија, како најдобар главен глумец во филмот As Good as It Gets, 1986. година.
 • Награден e со Златен глобус како најдобар спореден глумец во филмот Terms of Endearment, 1984. година.
 • Награден e со БАФТА награда, како најдобар главен глумец во филмот One Flew Over the Cuckoo's Nest, 1976. година.
 • Награден e со БАФТА награда, како најдобар главен глумец во филмот China Town, 1974. година.
 • Награден e со БАФТА награда, како најдобар главен глумец во филмот The Last Detail, 1974. година.
 • Награден e со БАФТА награда, како најдобар спореден глумец во филмот Reds, 1982. година.

Номинации уреди

 • Номиниран е за Оскар како најдобар спореден глумец во филмот Easy Rider, 1969. година.
 • Номиниран е за Оскар како најдобар главен глумец во филмот Five Easy Pieces, 1970. година.
 • Номиниран е за Оскар како најдобар главен глумец во филмот The Last Detail, 1973. година.
 • Номиниран е за Оскар како најдобар главен глумец во филмот China Town, 1974. година.
 • Номиниран е за Оскар како најдобар спореден глумец во филмот Reds , 1981. година.
 • Номиниран е за Оскар како најдобар главен глумец во филмот Prizzi's Honor, 1985. година.
 • Номиниран е за Оскар како најдобар главен глумец во филмот Ironweed, 1987. година.
 • Номиниран е за Оскар како најдобар спореден глумец во филмот А few good men, 1992. година.
 • Номиниран е за Оскар како најдобар главен глумец во филмот About Schmidt, 2002. година.

Познати глумци со кои сороботувал уреди

Наводи уреди

 1. „Jack Nicholson“. Familysearch.org.
 2. „Jack Nicholson Biography Film Actor (1937–)“. Biography.com. Посетено на August 7, 2015.
 3. Davies, Hunter (February 23, 1993). „INTERVIEW / Great film, Jack, now let's talk about you: Jack Nicholson“. The Independent. London.

Надворешни врски уреди