Цимарион е холивудски филм од 1931, режиран од Весли Раглс. Заснован е на истоимениот роман од Етна Фербер.

„Цимарон“
Цимарон - плакат.jpg
Филмскиот плакат
РежисерВесли Раглс
ПродуцентВилијам Лебарон
СценаристХауард Истбрук
НастапуваатРичард Дикс
Ајрин Дјун
Естел Тејлор
Роско Атис
МузикаМакс Стејнер
КинематографијаЕдвард Кронџагер
МонтажаВилијам Хамилтон
Дистрибутер„RKO Pictures“
Премиерафевруари 9 1931 (1931-02-09)
Времетраење123 минути
Држава САД
Јазиканглиски
Буџет$1.5 милиони

Оскари 1930-1931Уреди

Награда Резултат Победник
Најдобар филм Победничка „Цимарон“
Најдобар режисер Номинирана Весли Раглс
Победил Норман Таурог за филмот Скипи
Најдобар глумец Номинирана Ричард Дикс
Победил Лајонел Беримор за улогата во Слободна душа
Најдобра катерка Номинирана Ајрин Дјун
Победничка била Мери Дреслер за улогата во - Мин и Бил
Најдобро адаптирано сценарио Победничка Хауард Истбрук
Најдобра сценографија Победничка Макс Ри
Најдобра кинематографија Номинирана Едвард Кронџагер
Победил Флојд Крозби за филмот Табу