Толпата на Лавендер Хил

Толпата на Лавендер Хил е комичен филм од 1951 година. Сценариото за филмот е на T.E.Б. Кларк а режисер е Чарлс Кричтон. Алек Гинис и Стенли Холовеј играат улоги на крадци на злато. Насловот се однесува на Лавендер Хил, улица во Батерси, дел од јужен Лондон.

„Толпата на Лавендер Хил“
ДВД обвивка на Толпата на Лавендер Хил
РежисерЧарлс Кричтон
ПродуцентМајкл Балкон
СценаристT.E.Б. Кларк
Главни улогиАлек Гинис
Стенли Холовеј
Сид Џејмс
МузикаЏорџ Орик
ДистрибутерГФД (Обединето Кралство)
Universal Pictures (САД)
Премиерајуни 1951 (Обединето Кралство)[1]
15 октомври 1951 (САД)
Времетраење81 минута
ЗемјаОбединето Кралство Англија
ЈазикАнглиски
Француски
Португалски

Улоги уреди

Награди уреди

Филмот е добитник на оскар за најдобро сценарио. Гинис е номиниран за оскар за најдобра машка улога.

Филмот е исто така добитник и на наградата за најдобар британски филм од БАФТА.

Наводи уреди

  1. „Stanley Holloway“. Art & Hue. 2019. Посетено на 24 April 2019.

Надворешни врски уреди